4 yollu bir devreye hangi dimer anahtarını yerleştirdiğim önemli mi?


10

Bugün bir yan iş yapıyordum ve birkaç 3 ve 4 yollu devreyi yeniden kabloladım. Her birinin nasıl çalıştığı konusunda iyi bir anlayışım var, ancak 4 yollu bir devreye 3 yollu bir dimmer bağladığımda, ışık sadece belirli bir anahtarım olsaydı yanıyordu. Temel olarak, devrenin anahtar bacak ucunda olduğunu düşündüğüm yere koydum. Bunu sadece varsayıyorum çünkü ilk 3-yol panelden bir adım sonra 4-yol ve son olarak da 3-yol. Birkaç kişinin anahtarı bacak ucuna (geleneksel 4 yollu devre için kablolu olarak verildiği) veya hat tarafı olmayan anahtarın üzerine koyulduğunu söylediğini duydum. Ayrıca önemli olmadığını duydum ... ortada olmadığı sürece. Burada sorun ne halt ???

Yanıtlar:


5

3 yollu yerine standart bir selektör müydü?

Açma / kapama düğmesini bir kısma anahtarıyla değiştirirken, anahtar türünün (standart, 3 yollu, 4 yollu) eşleştiğinden emin olmalısınız. Her üç açma / kapama anahtarını da yaparlar, ancak şimdiye kadar sadece standart ve 3 yollu dimmerleri gördüm. 4 yollu dimmerlerin kullanım nadirliğini, satın alınacakları nadirlikle birlikte üretmeye değmez hale getiriyorum.

Her neyse, 4 yollu bir devrede (veya daha fazla yollu), 3 yollu açma / kapama anahtarını (ilk veya son anahtar olacaktır) 3 yollu bir kısıcı ile değiştirebilirsiniz. Ancak temel bir dimmer değil, 3 yollu bir dimmer olmalıdır.

Çok yönlü devrelerin nasıl çalıştığını görmek için wikipedia'daki bazı mükemmel şemalara başvuruyorum . 3 yollu ve 4 yollu anahtarın nasıl çalıştığı arasındaki farka dikkat edin. 4 yollu bir kısma anahtarı bulabilirseniz, çok yollu bir devrede herhangi bir 4 yollu anahtarı değiştirebilirsiniz. Aksi takdirde, ilk veya son anahtar olması gerekir.


+1 Ama 4 yollu bir kısıcıyı hiç görmedim veya duymadım. 4 yollu anahtarlar sadece bağlantı tersidir (A1-A2, B1-B2, A1-B2, B1-A2'ye geçer). Her iki uçta iki 3 yolunuz olduğu sürece, bir devrede birkaç 4 yollu anahtarınız olabilir. Her zaman 3 yollu normal anahtarlardan birini 3 yollu bir dimmer ile değiştirebileceğinizi düşünüyorum. Sağa kablo bağlandığında, her anahtar ışıkları açabilir veya kapatabilir, ancak genellikle sadece dimerin ayarlandığı seviyede.
önlük

Doğru, 4 yollu karartıcı yok. 3 yol, ne olursa olsun, anahtar bacaklarının her iki ucunda olmalıdır. Dimmer sadece 4 yönlü bir anahtarın mantıklı olduğu bir yerde isteniyorsa, tek çözüm gücü uzatmak ve anahtar bacaklarını "son" olacak şekilde iki katına çıkarmaktır. OP devresi çalışmıyorsa, ya 3 yollu bir dimmer değil, anahtar ayakları sezgisel olmayan bir şekilde çalıştırılır veya dimmer yanlış bağlanır (bacak terminalini değiştirme gücü). Bilgili gibi görünüyor, bu yüzden anahtar ayakları muhtemelen sezgisel olarak çalıştırılmıyor.
bcworkz

4

Dilimizi düz tutalım. 4 yollu bir anahtar ağında 3 anahtar vardır:

1) Hat sonu 3 yollu anahtar

2) ağın 4 yönlü anahtarın ortası

3) yük sonu 3 yollu anahtar

Bir dimmer takmak istiyorsanız, yük için uyumlu bir watt değerinde bir Lutron 3 yollu dimmer satın alırım. 3 anahtardan hangisinin Hat ucunda olduğunu belirleyin. Bu Hat Sonu anahtarındaki ortak tırnak, anahtarını değiştirdiğinizde sıcak kalır (120 VAC). Bu Hat Sonu 3-yollu, 3-yollu dimmer ile değiştirdiğiniz çizgidir.

Dimmer'i Yük Sonuna takmaya çalıştığınız gibi görünüyor. Açıkladığınız gibi, dimmer üzerindeki anahtar yük durumunu değiştirmek için yeterli değildi. Çünkü ona gelen Şebeke gerilimi ilk iki anahtar ayarına bağlıdır.


0

Üç ve dört yollu anahtarların nasıl bağlanacağı aşağıda açıklanmıştır: resim açıklamasını buraya girin

Daha derin bir anlayış için şematik olarak şuna benziyor: resim açıklamasını buraya girin

Ve burada tel işaretleme ve kullanılan farklı romex türleri hakkında ayrıntılar: resim açıklamasını buraya girin

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.