Su basıncının sadece bir saniyeliğine çok yüksek olmasına ne sebep olur?


13

Son zamanlarda evimdeki herhangi bir musluğu açtığımda, su yaklaşık yarım saniye boyunca normal basıncın yaklaşık iki katında fırlıyor ve sonra normal basınca düşüyor. Borulardaki basıncın yükseldiğinden endişeliyim. Bataryayı kapatıp bir dakika içinde tekrar açarsam, basınç normal çıkar. Sadece su bir süredir kullanılmadığında, basınç borularda birikmiş gibi görünüyor. Ayar vidasını saat yönünün tersine tam bir tur çevirerek basınç regülatörümdeki basıncı düşürmeyi denedim ama musluk veya elbise yıkayıcı veya duş ilk açıldığında su hala çok yüksek çıkıyor. Bir saniye sonra, regülatörü ayarladığım için basınç düşüyor.

Yanıtlar:


8

Sorun genleşme tankınız veya eksikliğiniz. Evinizde, muhtemelen basınç regülatörüne dahil olan veya belediye su sayacının bir parçası olarak, sistemin bir yerinde bir çek valf bulunur. Su ısıtıcınız açıldığında, suyun ısıtılması suyun genişlemesine neden olur ve bir musluk açana kadar bu basıncın serbest bırakılamaz. İhtiyacınız olan şey su hatlarınıza monte edilmiş bir genleşme tankıdır. Zaten bir tane varsa, o zaman başarısız oldu (genellikle havayı sudan ayıran bir mesaneye sahiptir ve bu zamanla başarısız olabilir veya uygun şekilde korunmazsa). Bir tank kurmak çok zor değildir, ancak suyun evinize kapatılması, borularınızın kesilmesi ve su hattınıza bir T eklenmesi gerekir. Mevcut bir tankınız varsa, daha sonra dişli geçirilir ve değiştirilmesi kolaydır (bağlantı genellikle dişli ve vidalanabilir). Bunu düzeltmezseniz, tuvaletteki ve diğer armatürlerdeki vanaların arızalanmaya başlayacağını veya sıcak su ısıtıcıdaki TPR vanasının su sızdırmaya başlayacağını unutmayın.

örnek genleşme tankı


Bir genleşme tankım yok. Öyleyse neden 40 yıl sonra bu sorunu yaşıyorum? Komşumun bu sorunu yok. Basınç regülatörümün kötüleşmeye başlayabileceğini, ancak üzerinde ayar vidası olan sadece koni şeklinde pirinç bir nesne olduğunu söyledi. Bunlar kötüye gidebilir mi? Ya da su ısıtıcım kötüleşmeye başlayabilir mi? Ancak bir musluktan soğuk suyu da açtığımda yüksek basınç sorunu ortaya çıkıyor. Tuvaletlerimden birine yeni bir tuvalet vanası koyduktan kısa bir süre önce ve aynı zamanda yeni sprinkler vanaları taktığımda yaklaşık bir ay önce problemi fark ettim. Hepsi sifon karşıtı diyor.
Ken

Anti-sifon, bir çek valf için başka bir kelimedir, suyun evinizden belediye su kaynağına geri dönmesini (ve muhtemelen kontaminasyonları) önler. Tuvalet vananız muhtemelen bu sorundan dolayı gitti, ilk sızan ve basıncınızı yükselmesini önleyen eğilimlerdir. Sıcak ve soğuk su hatlarınız su ısıtıcısı ile bağlanır, basınçları aynı olmalıdır.
BMitch

@Ken: Eski tuvalet vananızın baskı altında sızıntısı olabilir ve bu yüzden şimdi gördüğünüz basınç artışına asla sahip olmadınız. Aslında, yüksek basıncın valf arızasına neden olması tamamen mümkündür .
Hank

Genleşme tankları ve montajı ile ilgili detaylar: diy.blogoverflow.com/2013/02/…
Jon Onstott

6

Bir genleşme deposuna ihtiyacınız yoktur - basınç regülatörünüzün (veya basınç düşürücü vananın) değiştirilmesi gerekir. Şehir tarafındaki su basıncı, evinizdeki tüketicilerin (tuvalet, duş, lavabolar, vb.) Ele almak için tasarlandığından (genellikle 50-60 psi) daha yüksektir. Basınç regülatörü arızalanmaya başladığında, şehir tarafından ev hatlarınıza basınç akacaktır ve regülatörün içindeki arızalanan diyafram nedeniyle normal su basıncından daha yüksek olacaktır. Yeni bir basınç regülatörü satın alın, takın (çok kolay) ve sorununuz çözülecek. Yüksek şehir baskısı olan bölgeler (yaşadığım yer 90 psi civarında!) Her 15-20 yılda bir yeni bir regülatöre ihtiyaç duyar. Eğer seninki 40 yaşasaydı, çok şanslısın!


Durum böyleyse, suyu kapatıp birkaç dakika sonra tekrar açmak kısa bir süre sonra yüksek basınca neden olur. Düzensizlik ve gecikme, bir çek valf takılı olan bir sistemde çalışan su ısıtıcısından suyun genişlemesine işaret ediyor.
BMitch

1
Şart değil. Sistemin bir esnekliği varsa (örn. Anti-çekiç cihazları), regülatörde yavaş bir sızıntı sistemde yavaşça basınç oluşturabilir, bu da daha sonra musluk çalıştırıldığında serbest bırakılır. Kaçak nedeniyle (tekrar biraz zaman alabilir) basınç tekrar yükselene kadar basınç normal olacaktır.
Daniel Griscom

2

user14440 tam olarak doğru. Regülatörü değiştirin. Bende aynı durum vardı. 25 yıldır bir genleşme tankım olmadı ve bu problemi hiç yaşamadım. Geçen yaz yağmurlama sistemimi geliştirmek için regülatörümle uğraştım ve kısa bir süre sonra tuvalet valflerini kurmaya başladım ve başarısız oldum. Basınç valfini alçaltın. Sorun devam ederse değiştirin.

Ana hatta regülatörü kullandım ve 10 kilo verdim, 70 ila 60 kilo arasında ve sorunlarım hemen durdu. Artık arızalı tuvalet vanaları veya musluklardan gelen basınç patlamaları sabah ilk şey. Herhangi bir donanım mağazasında basınç göstergesi alabilirsiniz. Herhangi bir hortum önlüğüne veya çamaşır makinesi besleme valfine vidalanır.


İkinci kez bu yazıdaki atıf düzeltmek zorunda kaldı. "Cevaplandı" değil, adımın üstünde "düzenlendi" yazdığına dikkat edin. Daha fazla bilgi için lütfen meta.stackexchange.com/questions/21788/how-does-editing-work adresine bakın . Teşekkürler!
Niall C.

-2

Aynı problemim var. Sadece duş vanamı değiştirdikten sonra başladı ... Ben vananın sıcak soğuğa kanıyor ve sorun yaratıyor sanıyorum.


Eğer bir çek valf yoksa sıcak su deposu üzerinden geçişin nasıl basınç artışına neden olacağından emin değilsiniz, sıcak ve soğuk su hatları bağlanır. Duş valfini sızdırıyor olduğu için değiştirdiyseniz, aşırı basınç sorunu nedeniyle muhtemelen sızıntı yapıyordu. Başka bir valf sızmaya başlamazsa, yüksek basınç ile sonuçlanır.
BMitch
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.