Banyonuz için ne kadar havalandırma fanı çıkışına ihtiyacım var?


10

Banyonun her feet küpü için hangi minimum boyda (CFM) havalandırma fanına ihtiyacım var?

10 ft olan bir banyo düşünün. X 4ft. X 6ft (yükseklik). Havalandırma fanı için minimum performans oranı nedir? Nemi, insan metanını vb.Karma konusunda gerçekten performans gösteren bir havalandırma fanı istiyorum.

Kanalın tavandan tavana kadar olan yüksekliği, uygun şekilde derecelendirilmiş bir havalandırma fanı seçiminde etkili midir?

Yanıtlar:


22

Fit Küp Hesaplama

Hangi boyutta egzoz fanının gerekli olduğunu belirlemenin ilk adımı odanın hacmini hesaplamaktır. Bunu yapmak için, odanın uzunluğunu odanın genişliğini odanın yüksekliğini odanın yüksekliğine çarpmanız yeterlidir.

  • Uzunluk = 10 ft.
  • Genişlik = 8 ft.
  • Yükseklik = 8 ft.

10 ft. * 8 ft. * 8 ft. = 640 ft. 3

Eşdeğer Kanal Uzunluğunu (EDL) Hesapla

Bir sonraki adım, kanal akışının uzunluğunu ölçmek ve ardından kanalın eşdeğer kanal uzunluğunu belirlemek için bazı ek faktörler uygulamaktır. Örneğin, bu duruma sahip olsaydık.

  • Kanal tipi = Yalıtımlı Esnek.
  • Kanal uzunluğu = 15 '.
  • Kanal çapı = 4 ".
  • Dirsek sayısı = 2.
  • Duvar başlığı sayısı = 1.

EDL'yi belirlemek için bu sayıları ve aşağıdaki grafiği kullanacağız.

EDL Değerleri

Yani yukarıdaki örnek böyle görünecektir.

15 'of 4 "yalıtımlı esnek kanal x 1.5 = 22.5'
4" dirsek 15 'x 2 = 52.5'
1 4 "tavan kapağı 30 '= 82.5' ekler

Yani örneğimizde EDL 82.5 'dir.

Gerekli CFM'yi belirleyin

Egzoz fanları Dakikada Kübik Feet (CFM) kullanılarak boyutlandırılır , bu nedenle gerekli fanın boyutunu belirlemek için yukarıda hesaplanan iki değeri kullanmanız gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki grafiği kullanacaksınız (her zaman yuvarlanacaksınız).

CFM Grafiği

Örnek numaralarımızı kullanarak, sol parmağımızı 640 cu'ya yerleştireceğiz. Sonra sağ parmağımızı 90 ft. yerleştirin ( çünkü yuvarlamak zorundayız ). Sol parmağımızı sağa, sağ parmağımızı aşağı kaydırdığımızda. dakikada en az 150 fit küp için bir fana ihtiyacımız olduğunu göreceğiz.

Fan yeterince uzun çalışıyor

Endişelenecek tek şey uygun boyutta bir fan seçmek değil. Ayrıca, nemin tamamen tükenebilmesi için fanın yeterince uzun süre çalıştığından emin olmak istersiniz. Duştan sonra genellikle fanın 20-30 dakika çalıştırılması önerilir. Fanı kontrol etmek için bir duvar içi zamanlayıcı takılarak bu genellikle daha kolaydır.

Zamanlayıcı Anahtarı

Bir zamanlayıcı seçerken, motor (endüktif) yükler için derecelendirildiğinden emin olun ve " Sadece Akkor " demeyin .

Herkes Sessiz Olmak İstiyor

Bence, sıcak nemli havanın binadan çıkarılması en büyük endişe kaynağı. Her ne kadar görünse de, hava temizlenirken bazıları sessiz kalmaya eğilimlidir.

Egzoz fanı yüksekliğinin Sone'de ölçüldüğünü göreceksiniz , burada değer ne kadar düşük olursa fan o kadar sessiz olur. Sessizlik sizin için önemliyse, 1-2 sone veya altında bir fan isteyeceksiniz. İşte Panasonic'ten , oğulları perspektif haline getirmeye yardımcı olabilecek bir grafik .

Sone Grafiği


4
Bu güzel bir cevap! Birkaç noktaya biraz vurgu yapmak istiyorum. (A) Kapak ve dirsek eklemenin orantısız miktarda kanal uzunluğu eklediğine dikkat edin. Aşırı dirsekleri dışarıda bırakmak için çalışmayı dikkatlice planlamak için ev sahibi / kanal yükleyicisini çalıştırır. (B) Fanın bir zamanlayıcı anahtarına sahip olması, fanın yeterince uzun süre çalıştırılmasına yardımcı olacaktır. Bir yan notta - fan seçimiyle ilgili başka bir sorun gürültüdür. Bazı insanlar sessiz olmayı sever, diğerleri ise WC'de ortaya çıkan diğer bazı sesleri maskeleme eğiliminde olduğu için yüksek sesle sever.
Paul

Fan gürültüsü konusunda: Fanlar, bir yerlerde belirtilen seslerde gürültü derecesine sahip olmalıdır. Değilse, nispeten gürültülü bir fan olmaları muhtemeldir. IMO, banyo hayranları için 3 sones oldukça sessiz, 8 veya 9 sones oldukça gürültülü.
bcworkz

1
Bir Nem Algılama Banyosu Fanı alırsanız zamanlayıcıyı atlayabileceğinizi unutmayın: fan banyo kuruyana ve otomatik olarak kapanana kadar çalışacaktır.
Philip Ngai
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.