Günün ilk duşu neden ikinci duştan daha soğuk?


8

Açıklama

Bu eve taşındığımdan beri, günün ilk duşunun sonraki duşlardan daha soğuk olduğunu fark ettim. Daha spesifik olarak, bir süre sıcak su kullanılmazsa, su sıcaktan daha ılık ısınır. Bununla birlikte, suyun bu sorundan kurtulduktan sonra maksimum sıcaklığı çok sıcaktır.

Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için, eşim ve ben bulaşık makinemin zamanlayıcı özelliğini kullanıyoruz ve gece boyunca çalıştırıyoruz. Gecenin ortasında bu sıcak su kullanımı, suyun sabah daha makul bir sıcaklık olmasına yardımcı olur. Ama her gece yapacak bir sürü yemekimiz yok ...

Bazı teorilerim var ve çoğunlukla termostat ve / veya konumu ile ilgili. A ve B ayarları arasındaki sıcaklığı koruyorum (önemliyse ABD'deyim). Su ısıtıcı sadece 7 yaşında ve ben son zamanlarda yıkadı. Yıkamadan sonra fark yoktu.

Teorilerim

  1. Termostat arızalı. Termostat büyük olasılıkla yüksek sıcaklıkta bir kapatma (istenen sıcaklığı elde ettikten sonra ısıyı kapatır) ve düşük sıcaklıkta açılır (su çok soğuduğunda ısıyı açar). Bir teori, suyun zaman içinde yavaş soğumasının, termostat üzerindeki alt eşiği atmak için yeterli olmamasıdır. Bununla birlikte, ana şebekeden gelen soğuk su , termostatı şok etmek ve açmak için yeterlidir .

  2. İkinci teorim, termostatın sıcak su ısıtıcısının altında olması (eminim ki) ve pilot ışık o bölgedeki suyu sıcaklığa çarpmayacak kadar sıcak tutuyor. Sıcaklığı ılımlı bir ortamda tuttuğumdan (küçük çocuklarım var), tankın altındaki suyun pilot ışığa yakınlığı nedeniyle asla ısıya basacak kadar soğuk olmayabileceğini düşünüyorum. Bununla birlikte, tank boşalmaya başladığında ve ana şebekeden soğuk su geldiğinde, termostatı açar.

Bu teorilerden herhangi birinin doğru olup olmadığı hakkında bir fikrin var mı? Nasıl düzeltebilirim? Sadece yeni bir su ısıtıcısına ihtiyacım var mı? Bu bile yardımcı olacak mı?


Ne tür sıcak su ısıtıcısı var? Tanksız mı, dolaylı tank mı, elektrikli mi?
mikes

Üzgünüm, bu kısımdan bahsetmeyi unuttum. Bir gaz tankı su ısıtıcısı. (Pilot ışığın konuşması bunu vermiş olmalıydı.) Muhtemelen 40-50 galon civarında. Bir State Select markası. Hemen hemen temel bir inşaatçı sınıf birimi.
Luke

Pilot ışık olduğundan şüpheliyim, ancak termostat aşırı geniş bir aralığa sahip olabilir.
BMitch

@ Bunu hiç anladın mı? Birkaç gün şehir dışına eve geldiğimizde ve suyun ılık-soğuk olduğu benzer bir sorunum var, sonra su çevrildikten sonra düzenli kullanımla sıcak ve normal.
jjj

@jjj evet, burada önerildiği gibi histerezisdi. Termostat geniş bir yelpazeye sahipti ve sıcaklık biraz değişti. Sorunu çözen yeni ve daha büyük bir birim elde ettik.
Luke

Yanıtlar:


9

State Select gaz yakıtlı su ısıtıcısı için bu kılavuz "Tipik gazlı su ısıtıcısının doğası gereği, bazı durumlarda su sıcaklığı, küvet, vb. Gibi kullanım noktasında 30 ° F daha yüksek veya daha düşük olabilir. Bu, sıcaklık ayar kadranı 120 ° F'ye yakın bir işarete ayarlandığında, herhangi bir sıcak su musluğundaki gerçek su sıcaklığının 150 ° F kadar yüksek veya 90 ° F kadar düşük olabileceği anlamına gelir. " (sayfa 16).

Düşük sıcaklık ayarınız göz önüne alındığında, bu ünite için beklenen davranışı yaşıyor olmanız muhtemel görünüyor. Termostatı daha yükseğe ayarlayarak ve sıcaklığı istediğiniz seviyeye ayarlamak için bir karıştırma vanası takarak daha tutarlı bir sıcaklık elde edip edemeyeceğinizi görmek için bir tesisatçıya danışabilirsiniz. Bu, ayrıca, çocuklarınız için risk oluşturmayan belirli konumlarda (yani bulaşık makinesi) daha sıcak su bulundurma seçeneği de verebilir.


1
Kılavuzu kazmak ve aşırı sıcaklık + karışım vanasını önermek için +1.
alx9r

Wow, yaklaşık 135 dereceye ayarladım, ancak normal çalışma ile 105 - 165 olabilir. Kılavuzu kazdığınız ve onayladığınız için teşekkürler.
Luke

3

gecikme

İlk duş, ısıtıcının sıcaklık aralığının alt yarısında dokunma şansınız vardır. İkinci duş, ısıtıcı suyu sıcaklık aralığının üstüne ısıttıktan sonra gerçekleşir. Histerezis, devrenin içine yerleştirilmiştir, böylece ısıtıcı , suyu küçük bir sıcaklık aralığında tutmaya çalışırken hızlı bir şekilde kapanmaz . Bazı termostatlar, hangi sıcaklık aralığına izin verildiğini ayarlamanıza izin veren bir histerezis ayarı içerir.


"Bazı termostatlar, hangi sıcaklık aralığına izin verileceğini ayarlamanızı sağlayan bir histerezis ayarı içerir." - Histerezis ayarı sağlayan bir termostat kullanan gaz yakıtlı su ısıtıcıları biliyor musunuz? Baktığım hemen hemen her su ısıtıcı el kitabı +/- 30 derecelik bir diferansiyel hakkında neredeyse aynı bir açıklama sunuyor.
Luke

0

Benim önerim, gece boyunca tanktan ısı kaybını azaltmak için önce su ısıtıcısına bir ısı yalıtım ceketi takmayı denemenizdir.


0

Bence durumu kavramışsın. Su ısıtıcılarının büyük bir sıcaklık salınımına sahip olmalarının yaygın olduğunu düşünüyorum. Sık sık açılıp kapanmalarını engeller. Aşırı sıcak olduklarında, bu bir sorun değildir. Biraz aşağı döndü ve "özellik" oldukça dikkat çekicidir. Bir yedek muhtemelen benzer olacaktır. Biraz açmayı deneyebilirsiniz, ama gerçekten tehlikeli olması için değil. Çocuklarınız sıcak anlayacak kadar yaşlandığında, daha da yükseltebilirsiniz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.