Konut uygulamalarında jeneratör kilitleme kitlerine izin veriliyor mu?


8

Son zamanlarda sitede, taşınabilir jeneratörlerle kilitleme kitlerinin kullanıldığı bazı sorular vardı.

Servis panelinde kilitleme

Bu, bana alakalı görünen aşağıdaki öğeleri bulduğum 702 numaralı NEC'nin Opsiyonel Bekleme Sistemleri'ni (ki bu çok çaba gerektirmediği için) okumama ilham verdi .

NEC 2008
702.5 Kapasite ve Derecelendirme.
(B) Sistem Kapasitesi.
(1) Manuel Transfer Ekipmanları. Manuel transfer ekipmanı kullanıldığında, isteğe bağlı bir bekleme sistemi, bir defada çalıştırılması amaçlanan tüm ekipmanların temini için yeterli kapasiteye ve dereceye sahip olmalıdır. İsteğe bağlı bekleme sistemi kullanıcısının sisteme bağlı yükü seçmesine izin verilmelidir.

Yani bir kilitleme durumunda, jeneratörün tüm evi veya sadece kullanıcının çalıştırmak istediği eşyaları (herhangi bir zamanda değişebilecek) tedarik etmek için derecelendirilmesi gerekir mi?

702.6 Transfer Ekipmanı. Transfer ekipmanı, amaçlanan kullanıma uygun olmalı ve transfer ekipmanının herhangi bir işleminde normal ve alternatif tedarik kaynaklarının yanlışlıkla birbirine bağlanmasını önleyecek şekilde tasarlanmalı ve kurulmalıdır.

Düzgün takılmış bir kilitleme bu gereksinimi karşılıyor gibi görünüyor, bu yüzden burada önleyecek bir şey yok. Ancak, bu bölümde konut sistemlerinde kilitlemelerin kullanılmasına izin vermeyecek bir istisna vardır.

İstisna: Bakım ve gözetim koşullarının sadece kalifiye personelin kuruluma hizmet vermesini sağlaması ve normal beslemenin kilitlenebilir bir ayırma aracıyla veya normal besleme iletkenlerinin bağlantısı kesilmesiyle fiziksel olarak izole edilmesi durumunda, aktarma ekipmanı olmayan portatif bir jeneratörün geçici olarak bağlanmasına izin verilecektir.

Aklımda, bu cümle " bakım ve gözetim koşullarının sadece kalifiye personelin tesise hizmet vermesini sağladığı ". Konut paneline bir kilitlemenin kurulamayacağı anlamına gelir, çünkü ev sahibinin kuruluma hizmet vermesini önlemenin bir yolu yoktur.

Kilitler ev sahipleri için ucuz ve kolay bir çözüm mü, yoksa konut koşullarında kullanılamıyor mu?

Güncelleme

Ben de bu ilginç yanıtı buldum bu parçacığı üzerinde, Elektrik Yüklenici Ağ Forum . Bu tür cihazlar yapan bir şirketin temsilcisinden geliyor gibi görünüyor.

Forum Girişi

Bu temelde cihazın NEC uyumlu olduğunu söylüyor çünkü cihaz değil, transfer ekipmanı olan kullanıcı.

Bu yarı ilişkili, NEC'deki eldeki soru ile ilgili olmayan kısmı da buldum.

408.36 Aşırı Akım Koruması.
(D) Geri Beslenen Cihazlar. Sahaya monte edilmiş topraklanmamış besleme iletkenlerini sonlandırmak için geri beslenen ve kullanılan fiş tipi aşırı akım koruma cihazları veya fiş tipi ana pabuç tertibatları, cihazı cihazdan ayırmak için bir çekme dışında bir ek bağlantı elemanı ile yerine sabitlenmelidir. panel üzerinde montaj araçları.

Bu, bir kesiciden geri besleme yapıyorsanız, kesiciyi bir şekilde yerine takmanız gerekeceği anlamına gelir.


IMO Bence anahtar kelimeler, Temporary connection of a portable generatortransfer ekipmanlarının burada bile kullanılmayabileceği anlamına geliyor. Taşınabilir jeneratörler iyi ... taşınabilir. Uygun transfer ekipmanı kurarsam, bence bu geçici bir kurulum değil, bekleme durumunda duran bir jeneratörün çoğunlukla kalıcı bir kurulumu. Bununla birlikte, kulağa izin verilmediği gibi, ana hizmet hattını transfer ekipmanı olmadan mevcut bir kutuya manuel olarak atlayarak kalifiye olmayan bir DIY'er için.
maple_shaft

@maple_shaft İstisnanın amacı, jeneratör bağlıyken kalifiye olmayan bir kişinin ana servisi açmasını önlemek olduğunu düşünüyorum. Kurulum sırasında servis sırasında kapak panelden çıkarılırsa kolayca yapılabilir (panel kapağı çıkarılarak kilitler devre dışı bırakılır).
Tester101

"Kullanıcı güç aktarıcısıdır." AMAN TANRIM! Eğer bu mantık daha fazla bükülmüş olsaydı, kendini atom altı bir kara deliğe sokardı! Buradaki tek olası güç transferi talihsiz hizmet memuru. Transfer ekipmanı açık bir şekilde kolayca taşınabilen sac metal parçalarının değil, akım taşıyan anahtar dişlisi olarak tasarlanmıştır. Biraz zekice, bunu vereceğim, ama eminim ki herhangi bir elektrikli servis sağlayıcı kimsenin bunu kullanmasına izin vermez.
bcworkz

Şimdiye kadar sadece manuel transfer anahtarlarını alt paneller olarak gördüm (üzerinde 2 ila 12 devre ile), jeneratör gücü için bir yöne çeviren mekanik anahtarlar ve şebeke gücü için diğer yol (ve anahtar tasarımının her ikisini de önler). Bu aynı zamanda jeneratörü sadece tipik olarak buzdolabı, dondurucu, fırın fanı, karter / kuyu pompaları (varsa) için bağlanan alt panele ve belki de birkaç ışığa güç vermekle sınırlar. @ Bcworkz ile hemfikirim, bu çürük metal kapak kabataslak görünüyor - jeneratörün aşırı yüklenmesini önlemek için gereksiz devreleri manuel olarak kapatmaya güveniyor gibi görünüyor.
gregmac

2
Şahsen bir panelde bir kilit gördüm, ucuz olmaktan çok uzak. paslanmaz çelikten yapılmış ve çok sağlam. Operasyona gelince, jeneratör kesicisini açmadan önce kilidi yukarı kaydırmak için ana makineyi kapatmanız gerekir. ardından yalnızca acil durum gücü için etiketlenen sertifikalarınızı açın. bir ev sahibi düzgün çalışmadıysa, hasar

Yanıtlar:


3

Görünüşe göre bu karar, cihazı kullanarak " eşdeğer hedeflere ulaşılabildiği " sürece, Yetkili Otoritenin (AHJ) elinde .

Ulusal Elektrik Kanunu 2008

MADDE 100 Tanımlar

Onaylandı. Yetkili makam tarafından kabul edilebilir.

Yetkili Otorite (AHJ). Bir kodun veya standardın gereklerini uygulamaktan veya ekipman, malzeme, kurulum veya prosedürü onaylamaktan sorumlu bir kuruluş, ofis veya kişi.

MADDE 110 Elektrik Tesisatı Gereksinimleri

110.2 Onay. Bu Kuralların gerektirdiği veya izin verdiği iletkenler ve ekipman ancak onaylandığında kabul edilebilir.

MADDE 90 Giriş

90.4 Uygulama. Bu Kurallar, sinyalizasyon ve iletişim sistemleri de dahil olmak üzere elektrik tesisatları üzerinde yasal yargı yetkisi kullanan resmi kurumlar tarafından zorunlu uygulama ve sigorta müfettişleri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Davranış Kurallarının uygulanması için yetkili makam, kuralların yorumlanmasından, ekipman ve malzemelerin onaylanmasına karar vermekten ve bir takım kurallarda öngörülen özel izinlerin verilmesinden sorumludur.

Özel izinle, yetki sahibi otorite, bu Kurallardaki belirli gerekliliklerden feragat edebilir veya etkili güvenlik sağlanarak ve sürdürülerek eşdeğer hedeflerin gerçekleştirilebileceğinin garanti edildiği alternatif yöntemlere izin verebilir.

Bu Kurallar, Kuralların kabul edildiği sırada henüz mevcut olmayabilecek yeni ürünler, yapılar veya malzemeler gerektirebilir. Böyle bir durumda, yargı yetkisine sahip mercii, bu Kuralların yargı yetkisi tarafından kabul edilen en son önceki sürümüne uyan ürünlerin, yapıların veya malzemelerin kullanımına izin verebilir.

UYARI

Bu cihazlar AHJ tarafından onaylanmış veya onaylanmamış olsa da, mevcut en iyi çözüm değildir. Yük seçimi kullanıcı tarafından çalışma sırasında dinamik olarak yapıldığından, kullanıcının jeneratöre aşırı yüklenmesini engellemezler. Daha iyi, daha güvenli çözüm, manuel veya otomatik transfer anahtarları kurmaktır. Bu, yükleri önceden seçmenize izin vererek daha kullanıcı dostu bir çözüm sunar.


1
Her zaman manuel veya otomatik transfer anahtarı ile birkaç jeneratörün kurulmasına yardımcı oldum. Çalışma sırasında yükleri seçmenize veya değiştirmenize izin veren hiçbir şey yapmayın. Bunun bir olasılık olduğunu düşünmemiştim ama kulağa bela gibi geliyor: O
ryanwinchester

+1 - bunun gibi sorular yalnızca yerel AHJ'nizle konuşarak cevaplanabilir.
Eric Gunnerson

1

Usta Elektrikçi olarak, kilitleme kitleri mükemmel bir seçenektir ve eğer UL veya CSA gibi diğer gruplar tarafından test edilmişlerse, genellikle AHJ'ler tarafından kabul edilirler. Ucuz, test edilmemiş bir tane satın almam ama OEM'lerden satın alabilir ve kitle test raporu alabilirsiniz.


0

Alıntıya dayanarak:

Bakım ve gözetim koşullarının yalnızca yetkili kişilerin tesise hizmet vermesini sağlaması ve normal beslemenin kilitlenebilir bir ayırma aracıyla veya normal besleme iletkenlerinin bağlantısı kesilmesiyle fiziksel olarak izole edilmesi durumunda, aktarma ekipmanı olmayan taşınabilir bir jeneratörün geçici olarak bağlanmasına izin verilecektir.

Hayır

Lisanslı bir elektrikçi olmayan herhangi bir ev sahibinin bir kilitleme kuramayabileceğini söyleyebilirim. Taşınabilir bir jeneratör için geçici bir kilit takmanın tek güvenli yolu - örneğin bir elektrik kesintisi durumunda) ana güç şebekesini evden ayırmaktır (bu sadece ana şebekeyi kapatmak anlamına gelse bile).

Joe Average Homeowner, bu güvenlik gerçeğini akılda tutmak için gerekli eğitime sahip olmayacaktır.

Buna ek olarak, yorumlarda belirtildiği gibi, Joe Average Homeowner panel kapağını kolayca çıkarabilir, bu da kilitlemeyi kaldırarak devre dışı bırakır ve jeneratör anahtarının ve ana devrenin aynı anda devreye girebileceği bir senaryoya izin verir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.