Çimlerin, anlık sonuçlar elde etmenin yanı sıra çim tohumu üzerinde kullanılmasının başka avantajları var mı?


6

Önceki bir yazıda belirttiğim gibi, nihayetinde ön bahçemizde bir çim almayı planlıyorum (şu anda septik çalışma nedeniyle çıplak). Sadece tohum ekerken çimler kullanmanın net avantajları varsa kafam karıştı.

Söyleyebileceğim kadarıyla, tek büyük fark zaman. Burada bir şey mi eksik?


bahçe yığınına taşınması gerekir
DMoore

Yanıtlar:


11

Buna geçmişte baktım. Bu iki bağlantı oldukça genel fakat her birinin ilginç bir haberleşme özelliği var.

Link 1 "Bahçenizde özellikle gölgeli noktalar varsa, bu alanların tohumlanmasında daha iyi olabilirsiniz, çünkü çoğu sod güneş otuz ot çeşitlerinden oluşur."

Bağlantı 2 "Sod'un en önemli dezavantajı, sod karışımlarına dahil edilen sınırlı sayıda çim türüdür."

Bunun dışında, zamandan daha fazla paranız varsa, sod açık bir kazanandır. İkisini de yaptım, ikisini de öldürdüm ve her ikisini de yeniden canlandırdım ... diyelim ki komşumun güzel kayalık bahçesini biraz kıskançlıkla izliyorum.


2

Kikuyu (hızlı büyüyen, güneş seven ve dayanıklı) kullanarak tohum, daldırma ve tohumlama denedim. Tecrübelerim aşağıdaki gibidir:

  • Sods, çok sayıda sulama ve güneş ile hızlı bir şekilde kurulmuş ancak gölgeli alanlarda biraz hayal kırıklığı yaratmıştır. Ancak, kısa bir süre sonra üzerlerinde fazla hasara neden olmadan yürüyebilirsiniz.

  • Divetler hızla büyüdü ama yayılması uzun zaman aldı. Bir süre için desen benzeri bir ızgara vardı. Büyük alanlar için dalgıçlardan uzak durun, ancak yamaların sabitlenmesi için hala iyidirler.

  • Tohumlar 2 hafta sonra filizlenir, ancak birkaç ay toke kurarlar. Kapak ya da acılık, ne kadar tohum koyduğumun bir fonksiyonuydu. Ayrıca genç çimen daha az dayanıklı olduğundan köpekler / çocuklar / akrabalarınız kuruluncaya kadar uzak durmanız gerekir.

Şahsen tohumlamadan çok memnun oldum ancak hızlı düzeltmeler için uygun değil. Sods tavsiye ederim.


0

Çim ve çim tohumu hem bazı avantajlar hem de dezavantajlara sahiptir, yani çiminiz için doğru kararı seçerken duruma bağlıdır.

Çim üzerinde çim kullanmanın avantajlarını aşağıda listelenen şekilde görelim:

  1. Bir ay içinde kullanabileceğiniz bir anlık çim
  2. Şiddetli yağmur sırasında, çimen tohumu gibi yamaçları yıkamaz
  3. Daha az su gerektirir
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.