Ampullerin karartıldığında uğultusunu nasıl durdurabilirim?


9

Bir kısma anahtarına takılmış "Fat Albert" ampulleri ile asılı ışıklar var. Belirli seviyelere karartıldığında, ampuller yumuşak bir uğultu sesi çıkarır. Buzz, gölgenin şekli nedeniyle düz bir şekilde güçlendirilir ve yönlendirilir. Onların altındaysanız oldukça sinir bozucu!

İşte bu ışıklar hakkında bir fotoğraf / blog yazısı: http://lukecyca.com/2010/factory-lights.html

Ampuller soluk olduğunda neden vızıldar? Soluklaştıklarında vızıldamayan başka ampuller var mı?

Yanıtlar:


18

Ampuller soluk olduğunda neden vızıldar?

AC akımını bir akkor ampulün filamentinden geçirdiğinizde manyetik bir alan üretir. Bu manyetik alan kendisine karşı itme eğilimindedir, bu nedenle filamanın kendisine etki eden ve hafifçe titreşmesine neden olan bazı mekanik kuvvetler vardır. Tam güçte çalışırken, AC sinüs dalgasına oldukça yakındır (bulunduğunuz yere bağlı olarak 50Hz veya 60Hz), bu nedenle bu titreşim hemen hemen sabittir ve genellikle zar zor fark edilir.

Bir sönük, sinüs dalgasının bir kısmını kesecek ve kırpacaktır; bu, manyetik alanın özelliklerini değiştirerek filamanın titreşim şeklini değiştiren çok sayıda yüksek dereceli harmonik sunar. Filamanın nasıl desteklendiğine bağlı olarak, bu , bazı karartıcı ayarlarında rezonansa neden olarak titreşimin fark edilmesine neden olabilir .

Bu fenomenden bahsetmek de dahil olmak üzere dimmerlerin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için bu makaleye bakın .

Soluklaştıklarında vızıldamayan başka ampuller var mı?

Akkor lambaları tercih ediyorsanız, kaba servis ampulleri arayın ; filament ve destekleri normal ampullerden daha fazla titreşime dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Halojen ampulleri ve hatta kısılabilir CFL'leri de deneyebilirsiniz.


9

Bu sorunu çözmek için geçmişte standart baz avize ampulleri kullandım, şöyle:

ampul

Filamanları standart bir ampulünkinden daha uzun ve daha floppierdir, bu nedenle Niall C. tarafından belirtilen titreşimler belirgin bir ses çıkarmaz. Elbette standart bir ampulden farklı görünüyorlar, bu yüzden fikstürünüzde geçerli olmayabilirler. Bizimkilerde fikstürü güzelce tamamladılar, bu yüzden bir kazan-kazan oldu.


2

Vızıltı titreşen filamandan olabilir, ancak metal tabanın içindeki kurşunlardan da olabilir. Tabanın içinde, sızdırmaz cam ampulün içinden geçen yana / uca kaynaklı kurşunlar vardır. Bu fikri, rahatsız edici bir ampul (halojen) üzerinde deney yaparak doğruladım. Metal tabanı çıkararak ve dimer çıkışını doğrudan elektrotlara uygulayarak vızıltıyı ortadan kaldırmayı başardım. (Bunu evde denemeyin!)

Kaba servis ampulleri daha kalın bir filamente ve daha fazla desteğe sahip olsa da, titreşim olasılığı daha düşük olsa da, tabandaki uçlar aslında suçlu olabilir. Ben (garaj kapısı açacakları için reklam) uğultu mücadele kaba bir hizmet ampuller belirli bir marka kullanmayı denediğimde onlar hala buzzed bulundu.

Özetle, işe yarayan birini bulmak için birden fazla marka denemeniz gerekebilir. Sonunda hile yapan enerji tasarruflu halojen ampuller buldum.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.