Banyo egzoz fanımı bir sıhhi tesisat tahliye havalandırma deliğine alabilir miyim?


9

Tavanda bir banyo fanı kurdum. Banyom hemen çamaşırhanenin yanındaki odada. Çamaşır makinesi, dıştan tavana havalandırılan bir pvc borunun standart drenaj borusu havalandırma deliğine sahiptir. Çatıda başka bir delik açılmasını önlemek için, banyo fanı havalandırma kanalını çatıdaki çamaşır makinesi tahliye kanalına bağladım, böylece dışarıya açılabilir. Bununla ilgili tahmin edebileceğim tek sorun belki biraz yağmurun banyo fanına düşmesi olabilir, ancak bunu ayarladığım şekilde pek mümkün değil. Göremediğim başka sorunlar veya sorunlar var mı?


1
NOOOO, cevabı hayır yapamazsın .
Alaska Adamı

Yanıtlar:


20

Burada iki büyük sorun var.

Birincisi, kanalizasyon gazlarını evinize bırakma riskiniz çok yüksektir. Bu nedenle drenaj deliklerinin tavan hattının üzerinde açılması veya tek yönlü hava giriş valfleri kullanmasının nedeni budur. Bu, nahoş ve muhtemelen sağlıksız olabilir.

İkincisi, bir tahliye havalandırma deliğinin tipik olarak banyo fanını düzgün şekilde havalandırmak için çok küçük ve nemli olmasıdır. Fanınız muhtemelen 4 "kanal kullanacak şekilde tasarlanmış ve bunun yerine 1,5" çaplı bir borudan geçiyor. Ve eğer herhangi bir tüy / toz fanınız tarafından dışarı atılırsa, havalandırma borusunun yanlarında birikme riski taşır, potansiyel olarak boruyu tıkar ve hem drenajınızı hem de havalandırmanızı yavaşlatır.

Bu işlevsel sorunların ötesinde, çatı katınızı inceleyen herhangi birinin göreceği güzel bir görünüme sahip olacaksınız. Bunu doğru şekilde yapmalısınız: uygun boyutta bir kanal hattı ve havalandırma için bir çatı havalandırma deliği ekleyin ve tahliye havalandırma borunuzu tekrar kapatın.


8
Kanalizasyon gazını büyük bir problem olarak görüyorum. Kesinlikle iyi bir hamle değil.
shirlock evleri

Ev sahibi bir gün mahallenin her yerindeki evinin parçalarına gelebilir.
Skaperen

3

Emin olmak için yeterli ayrıntı yok, ancak tahliye havalandırma deliğinin yeterli hava akışını sağlayacak kadar geniş bir kesite sahip olduğundan şüpheliyim. Evimdeki havalandırma boruları 2 ", havalandırma boruları 6" veya 8 "dir. Fanınızın döndüğünü ve çok fazla ses çıkardığını ancak fazla havada hareket etmediğini görebilirsiniz ...

Ayrıca, yağmur suyunun fanınıza girmesi "ihtimal dışı" demeniz de beni güvenle doldurmuyor. Dezavantajı, eğer yağmur yağarsa, sadece fanın çalışması durdurulamaz - çok iyi bir şekilde alev alabilir *. O yüzden yağmurun içeri girmeyeceğinden kesinlikle emin ol, tamam mı?

* Kız kardeşimin banyo tavan vantilatörü birkaç ay önce ateş aldı - ileri yaştan da olsa, yağmur hasarı değil - evi yakmaya çok yaklaştı. Yani bu beni ilgilendiren bir konu.


1

Cevap, mümkün değil! Kanalizasyon gazı patlayıcıdır ve patlayıcı gazlar için derecelendirilmemiş bir elektrik motoru bulunan egzoz fanınıza geri yerleşebilir. Artık lağım veya fan için kodda değilsin. Bir yangın veya patlama meydana gelirse, sigorta talebinde iyi şanslar ve birilerinin de yaralanması durumunda daha da kötüsü. Fanı tavandan gerektiği kadar havalandırın ve kanalizasyon havalandırma sisteminizi sabitleyin.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.