Bir duman dedektörünü test ettiğinizde ne olur?


12

Bir duman dedektörü üzerindeki test düğmesine bastığınızda, bip sesi çıkarıyor, ancak sadece hoparlörü test etmediğini varsayıyorum. Peki, test nasıl çalışır? Alarmın kendisinde duman bırakmanın pratik bir yolunu göremiyorum, bu yüzden radyasyon akışını kırmak için başka bir önlem kullanıyor mu?

Yanıtlar:


10

İyonizasyon duman dedektörleri , çok küçük bir elektrik akımı üretmek için bir radyoizotop kullanır, bu da kesildiğinde alarmın çalmasına neden olur. Bu tür alarmlar , küçük akım dedektörden aktığı sürece alarmın çalmasını önlemek için metal-oksit-yarı iletken alan etkili transistör (MOSFET) kullanır.

Devrenin basit bir halsiz versiyonu, böyle bir şeye benzeyebilir.

Basit Duman Alarm Devresi

9V pilin MOSFET'in Kaynak kontağına, dedektörün Kapıya ve Alarmın Drenaja bağlı olduğuna dikkat edin. Uzun bir akım var gibi o bu araçlar kapısı , akım akışı olmaz kaynağına için dren . Şey (duman) göre akım akışını kesintiye uğratırsa kapısı , akım akacaktır kaynağı için dren ve alarm çalacaktır.

Devreye normalde kapalı bir anahtar eklerseniz, böyle.

Test Düğmeli Basit Duman Alarm Devresi

Anahtarın açılması, dedektörden akım akışının kaybını simüle ederek akımın kapıya akmasını önleyecektir . Bu da alarmın tetiklenmesine neden olur.

Test Düğmesi Açıkken Basit Duman Alarm Devresi

Dolayısıyla, iyonizasyon tipi bir duman dedektörü üzerindeki test düğmesine bastığınızda, devrelerin duman algılama yeteneğini test etmiyorsunuzdur. Bunun yerine, devrelerin MOSFET'in kapı kontağına akım akışı kaybına tepki verme yeteneğini test ediyorsunuz . Ayrıca pilin bitmediğinden ve gerekirse alarm çalması için yeterli meyve suyunun kaldığından emin olursunuz.


Muhteşem. Mükemmel. Mükemmel cevap. Sıfatlarım bitiyor .. :) Şimdi mükemmel bir anlam ifade ediyor!
DarkLightA

+1 "pilin bitmediğinden emin olmak" için, bu kesinlikle en olası arıza nedenidir.
RedGrittyBrick
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.