Basınçlı kerestenin inşa edilmeden önce kurumasına izin vermeli miyim?


8

Bazı muamele edilmiş 2x4'lere Lowes'ten aldım ve oldukça ıslak ve ağırdı. Devam ettim ve bir odun rafı yaptım, ama içine vidalamak çok fazla su salıyor. Düşünmemi sağladı, ahşabın inşa edilmeden bir süre önce kurumasını sağlamak daha mı iyi?

Bu proje yapıldı, ancak ileride işlem görmüş odun kullanacak olsaydım, biraz önceden satın almalı mıyım ve birkaç hafta dışarıda oturmama izin vermeli miyim?


3
Bir yandan notta. Basınç uygulanmış kereste ile çalışırken daima kaplanmış veya paslanmaz çelik bağlantı elemanları kullanın.
Tester101

Yanıtlar:


8

Odunu kurutmak için bir fırına sahip olmadığınız sürece, standart bir ortamda odun kurutmak çok uzun zaman alır (yakacak odun alırsanız, genellikle ~ 2 yıl eski odun istiyorum!). Bilmiyorum, birkaç hafta dışarıda bırakmanın, dışarıdan görülebilir su gelebilecek kadar doymuşsa kuruyacağını bilmiyorum. Sertağaçta kullanılan ahşabın, nemin olduğu sürece çevreye alışması için birkaç hafta bekletilmesi tavsiye edilir, ancak daha fazla kurutulmamaktadır.

Doğru şekilde kurutulmuş, daha iyi bir odun kaynağı bulmanızı tavsiye ederim. Aynı zamanda ahşabınızı dikkatlice seçmek istiyorsunuz, belki de nasıl kötü bir parça aldığınız olabilir.

Dış mekan projeleri için, PT kereste yerine, doğal olarak elementlere oldukça dayanıklı bir sedir ağacı kullanmayı denemeyi tercih edebilirsiniz.


1
Redwood da çürümeye karşı dayanıklıdır, ancak Amerikan ormanlarını önemsiyorsanız, sürdürülebilir bir şekilde yetiştirildiğini ve hasat edildiğini doğrulayamadığınız sürece satın almaktan kaçının. Ne yapılması gerektiğini kimseye anlatmaya çalışmıyorum, sadece bir sorun olduğunu işaret ediyorum. Bilgili bir karar olduğu sürece ne istersen yap.
bcworkz

3

Cevap sadece hayır.

PT wood, oturmasına izin verirseniz çarpacaktır. Kuruması ve korkunç şekilde çözülmemesi için ultra kontrollü bir ortamda olması gerekir.


2

Paslanmaz bağlantı elemanlarında +1.

TheSean, aslında çalışmak için IDEAL koşullarında basınçla muamele edilmiş kereste ile çalışıyorsunuz. Kuruduktan sonra, ayrılmaya çok daha zor ve daha yatkın hale gelecektir. Şu anda çok esnek ve ahşap kurudukça “ıslak” olarak sürdüğünüz her bağlantı elemanı daha sıkı hale gelecektir.

Ayrıca, kurutulmuş PT kereste size herhangi bir ahşaptan elde edebileceğiniz en acı kıymıkları verecektir. Islak, kıymık verme olasılığı çok düşük.


2

PT malzeme dikkate alındığında ıslak ahşap yaygındır. Bulmak kadar kolay olmasa da, KDAT ahşabı gibi bir şey var (işlemden sonra fırınlanmış).

Projeyi göz önünde bulundurmalısınız ve havaya veya yüksek neme maruz kalacak şeyler için, ıslak odun tamam, çalışmak için ağır. İki yıllık kuruma, sadece kaliteli mobilyalar yapıyorsanız ve umarız bunun için Basınçlı işlem görmemiş malzemeler kullanmanız gerekir.

Bina yapımında, büzülmeyi en aza indirmek istediğiniz zamanlar vardır (öncelikle tahta genişliğinde), böylece fazla boşluk kalmaz. Benim kişisel deneyimim, 2x6'nın 3/16 "ila 1/4" genişliğinde büzüşerek kuruduğunda kayda değer bir boşluk bırakmasıdır.

İncelenen proje bu tür bir boşlukla karşılaşacaksa, ahşabın hava akışını sağlamak için "etiketler" kullanarak düz bir yüzeyde birkaç ay saklayın. Çözgüyü minimumda tutmaya çalışırken ağırlıkta ve kenetlenmiş tahta yığınlarına sahibim.


1

Tüm PT kereste ıslanır. Baskı altında tutuyorlar ve kimyasalları zorluyorlar. Sonra sıkıca paletlendiriyorlar böylece geçiş sırasında çarpmıyor ve gönderiyorlar. Ben genellikle tahtaları, her levha arasında hava boşluğu bulunan, çapraz tabaka halinde yığılmış düz bir yüzeye yerleştiririm. Üst katmanların bükülmemesi için üstüne bazı kül blokları koydum. Oklahoma yazında birkaç hafta kurur ve büzülürler. Bunu sadece görünüşe önem verdiğim panolarda yapıyorum. Güverte tahtalarını ıslak olarak koyarsanız, onları tamamen t itin ve sonra genişliğinin yaklaşık 1 / 4'ü kadar küçülmeleri gerekir. Tahtanın büzülmesini sağlayın, böylelikle parçalanacak.


0

Büyük olasılıkla, havada oturmuş ve yağmur yağmış odun var. Bu basınçla işlenmiş odun olduğundan iyi olacaktır.

Sadece sıcak daldırma galvanizli veya paslanmaz çelik bağlantı elemanları ve donanımı kullanmaya karar verdi; Günümüzde odunun işlenmesinde kullanılan daha az toksik kimyasallar maalesef metale karşı daha aşındırıcıdır. Örneğin sadece elektro-galvanize edilmiş ve önceki PT kapı odunuyla temas eden paslanmış bir kapı mandalı altında yaptığım bir şey (1) tel fırçalanmış ve o tarafa boyanmış ve (2) aralarına bir katran kâğıdı koymak metal ve ahşabı korozyonu önler. Metalin yanında nemin sıkışmasını önlemek için tercih edilebilir, ancak bir dahaki sefere aralayıcılar.


Burada sorunun cevabını görmüyorum.
isherwood

@ Fisherwood, cevabı "Bu basınç uygulanmış ahşap olduğundan iyi olacak" idi.
Technophile

Teşekkürler, ama "iyi olacak" en iyi ihtimalle belirsizdir. Bu evet mi hayır mı? Lütfen netleştirmek için cevabınızı güncelleyin ve nedenlerinizi ekleyin.
isherwood

0

Evet, kurumaya bırakın. Islak işlem görmüş ahşapla çalışmak, büzülme, çatlaklar, boşluklar, gıcırtılar vb. Beğenmediğiniz sürece çok kötü bir fikirdir.

Oregon'da, ahşabı satın almak ve kuru bir yerde saklamak anlamına gelir. Islak ahşapla inşa etmek ancak daha sonra sorun yaratır.


0

Önceden pt kereste satın alıyorum ve garajda aradaki boşluklarla yığını. leke daha iyi nüfuz edecektir. İnşa etmeden önce boyamalar yapılabilinir. Her halükarda, boyayı su ile karıştırmak gibi olur.


0

Yanlış yaparsam düzelt beni, "Güzel" in dikkatle devam edeceğine inanıyorum. Dikkate alınması gereken birçok değişken var ve ben de aynı fikirdeyim. - hava durumu, bölgedeki iklim şekli - bina ve depolanırken iklim koşulları - yapısal tasarım için kullanım sıklığı - uzun ömürlülük - ahşabın türü, ahşabın kalitesi


1
Merhaba ve Stack Exchange'e hoş geldiniz. Ne demek istediğini anlamak zor; Sorunuzu daha açık hale getirmek için düzenler misiniz? Teşekkürler.
Daniel Griscom
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.