Modern güneş panellerinde verimlilik için makul bir beklenti nedir?


10

Son zamanlarda üç invertöre bağlı dört farklı bölümle çatımda bir güneş dizisi kurdum - toplam dizi toplam 13.44 kW için 56 panel içeriyor.

Ancak, günün zirvesinde bile, o kadar çok prodüksiyona yakın bir yerde göremiyorum. Paneller% 100 verimli olmadığı için 13 kW ürün beklemiyorum, bulutlar var, invertörler% 10 veya benzeri kaybediyor, vb. Ancak, sistem üretimi veya bu boyutta bir dizi için makul bir beklenti nedir? ?

Gördüğüm şey, üretimin sabah ortalarında oldukça hızlı bir şekilde 6.68 kW'a yükseleceği ve daha sonra sabaha kadar orada (tam olarak) oturacağı. Sonra oldukça hızlı bir şekilde 7.38 kW'a atlayacak, bir süre asacak ve daha sonra tüm paneller güneş ışığında olduğunda 7,7 kW'a kadar çıkacak ve daha sonra öğleden sonraya kadar orada kalacak - ancak, bu sadece% 57 verimlilik sistemi, ve bu biraz düşük görünüyor.

İşte bazı sorularım:

  • Belki panellerin nasıl çalıştığını yanlış anlıyorum. Bir açıda değil, güneş doğrudan üzerlerinde olduğunda daha fazla güç üreteceklerini düşünürdüm, ama üretim rakamları bunu desteklemiyor gibi görünüyor. Bu doğru mu?
  • Tabii ki panellerin maksimum üretim seviyesi var, ancak invertörlerim toplam üretimi sınırlayabilir mi? Panellerim 10 kW üretiyor, ancak inverterler sadece 8 kW'ı işleyebiliyorsa, görebildiğim bir şey mi?

Tam olarak makul üretim sayımı elde etmek için birçok değişken olduğunu fark ettim, ama sadece neyin makul olduğunu merak ediyorum ve eğer bir şey varsa, doğru bir şekilde kurulduğundan emin olmak için biraz daha kazmalıyım.

Yanıtlar:


7

Kuzey yarımkürede iseniz, kışın güneşin düşük açısı muhtemelen düşük sayılarınıza katkıda bulunur. (Güneş gökyüzünde alçakken yere ulaşmak için daha fazla atmosferden geçer.) Muhtemelen yaz aylarında daha iyisini yaparsınız.

Ayrıca, panellerin eğim açısı enleminize uymalıdır. Panelleriniz çatınıza monte edilmişse ve optimum açıda değilse (veya doğrudan güneye bakmıyorsa), bu verimliliğinizi azaltacaktır. Her durumda, izleme panelleriniz yoksa veya eğimi sürekli olarak değiştirmedikçe, panelleriniz yılda sadece iki kez tam olarak güneşe yönlendirilir ve diğer zamanlarda biraz yanlış hizalanır.

Bu web sitesi eğim açılarının ayrıntılı bir açıklamasına sahiptir , ancak net sonuç, optimum açıda sabit bir diziniz varsa, sürekli güneşe işaret eden bir izleme diziniz olduğundan daha fazla pozlamanın% 71'ini alacağınızdır. . Eğer açınız optimum değilse , daha da kötüsü olacaksınız.

EDIT: Ayrıca, sabit bir dizi için "optimum açı" tanımınızın optimize etmeye çalıştıklarınıza bağlı olduğunu belirtmek gerekir. Ona bakmanın birkaç yolu var:

  1. Tüm yıl boyunca mümkün olduğunca fazla güç üretin. % 71 bu seçeneğe atıfta bulunur.
  2. AC nedeniyle elektrik kullanımının daha yüksek olabileceği ve / veya gücün şebekeden satın alınmasının daha pahalı olabileceği yaz aylarında mümkün olduğunca fazla güç üretin. Güneş yaz aylarında gökyüzünde daha yüksek olduğu için bu, [dizi 1'den daha fazla yukarı dönüktür] daha düşük bir açı olacaktır. Kış kullanımı 1'den düşük olacaktır).
  3. Yıl boyunca eşit olarak güç üretmeye çalışın. Bu daha büyük bir açı olacaktır [dizi ufka doğru işaret etti]. Bu yaklaşım, bazı yaz gücü pahasına kışın 1) 'e göre enerji üretimini artırmaya çalışır.

Arizona'dayım, çok sağlam güneş. Bu yüzden, doğru bir şekilde anladığımı doğrulamak için - diyelim ki panellerim oldukça uygun bir şekilde kuruldu (onlar), ancak sabitler. 13,5 kW'lık bir sistemse ve sabit oldukları için% 71 üretimim varsa, bu sadece 9,6 kW'tır. İnvertörde% 10 daha kaybedersem, bu beni 8.6 kW'ın biraz üzerine düşürüyor, ki bu şu anda gördüğümden çok daha fazla değil. Buna dayanarak, üretimimin beklediğim şeyle hemen hemen aynı olduğu anlaşılıyor.
SqlRyan

Temelde anladınız. % 71 yıllık ortalamadır. Herhangi bir anda gerçek dizi çıkışı, güneş yönüne ne kadar yakın hizalandığınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir. Yılda iki kez diziniz doğrudan güneşe yönlendirilmeli ve o anda yaklaşık% 100 almalısınız (eksi diğer kayıplar vb.).
Hank

2
İlginçtir ki, burada İskoçya'da, elektrik kullanımımızın en yüksek olduğu zaman olduğu gibi "Kışın mümkün olduğunca fazla güç üretelim" olurdu.
Rory Alsop

5

Elli altı 240-watt modülünüz var. Her biri standart test koşulları (STC) altında 240 watt üretir. STC, 1000 W / m ^ 2 ışınım, 25ºC sıcaklık ve AM1.5G spektrumu olarak tanımlanır. Bu koşullara nadiren açık havada ulaşılır. Sıcaklık daha yüksek veya ışınım STC'den düşükse, daha az güç alırsınız.

Hava sıcaklığı donmaya yakınsa genellikle 25 fullC modül sıcaklığını tam güneşte elde edebilirsiniz, bu nedenle Phoenix'te muhtemelen bunu asla elde edemezsiniz. Modülleriniz için güç sıcaklık katsayısı veri sayfasında listelenmelidir. Silikon için yaklaşık% -0.45 / ºC'dir. Dışarısı 120ºF olduğunda ve modüller bunun üstünde ~ 25ºC'de çalıştığında, tek başına sıcaklık, diğer her şey mükemmel olsa bile, dizinin isim plakası derecelendirmesinin ~% 22 altında çalışmasına neden olur.

Önem verdiğiniz ışınım, dizi ile aynı açıya eğilmiş bir alan üzerine düşen güneş miktarı olan dizi düzlemi (POA) ışınımıdır. Konut standartlarına göre diziniz kesinlikle muazzam. Hepsi tek bir eğim açısındaysa (enlem-eğime yakınsa) ve hepsi tek bir azimut açısındaysa (güneyi gösteriyorsa), tüm güneşli günlerde yaklaşık 1000 W / m ^ 2 POA ışınımına ulaşmayı bekleyebilirsiniz. yılın zamanları. Dizinin farklı bölümleri farklı yönlere bakarsa, biri genellikle diğerlerinden daha iyi performans gösterir. Tasarım sırasında birden fazla invertör veya çok telli invertör kullanarak bu dikkate alınmazsa, bu uyumsuzluktan güç kaybediyor olabilirsiniz. Ve diğerlerinin de belirttiği gibi, eğer azimut açısı güneye bağlı değilse ve eğim açısı enlem-eğime yakın değilse, '

Ayrıca, modülleri birbirine ve bir invertöre bağlamanın bile gücü daha da azaltabileceğine dikkat çektiniz. Modüllerden herhangi biri kısmen gölgeli ise, sadece gölgeli kısımdan daha fazla güç kaybedersiniz. Eviricinizin boyutu düşükse veya çok yüksek sıcaklıkta çalışıyorsa, modülleri maksimum güç noktalarından daha uzağa çalıştırarak ürettiği miktarı azaltacaktır. İnverterinizin kapasitesini veri sayfasından kontrol edebilirsiniz. Dizinin toplam güç değerinin altındaysa geri gönderin.

Phoenix'deki sıcaklık ve ışınım koşullarını görmek için bu siteyi kullanın . Burada verilen doğrudan ve yatay ışınım değerlerinden POA ışınımını hesaplamanız gerekeceğini unutmayın.

Güneşin konumunu hesaplamak için bu sayfayı kullanın . Yüzey azimut dönüşünü ve yüzey eğim açılarını koyarsanız, güneş ve diziniz arasındaki geliş açısını elde edebilirsiniz.


Tüm ek bilgiler için teşekkürler. Dizi hemen hemen tüm çatım ve segmentleri açı ile eşleştirmek için üç invertöre ayrıldı, bu yüzden doğru yapıldı. Ayrıca, dizimin yaz aylarında daha düşük verimliliğe sahip olacağı söylendi (tempts 110'lara ulaştığında), bu yüzden bunun olması beklenen etkiyi bilmek iyidir. Teşekkürler!
SqlRyan

Üç alt dizi, dizinin nominal tepe gücüne neden asla ulaşmadığınızı açıklar: üç dizinin tümü asla aynı anda güneşe doğru yönlendirilmez. Ancak, diğer cevaplarda tartışıldığı gibi, sadece 7.7kW'lık bir diziye sahip olduğunuzdan çok daha fazla enerji elde edersiniz.
ArgentoSapiens

2

Bu biraz düşük görünüyor ama deli değil. Çatımda 3,3 kW DC dizilim var ve günün yoğun zamanlarında inverterden 2,7 kW AC veya yaklaşık% 80 verimlilik elde edebiliyorum. Yaz aylarında serin ve güneşli günler geçirebileceğiniz Kuzey CA'da yaşıyorum.

ABD'de olduğunuz için, kontrol etmeniz gereken bir şey PVWatts hesap makinesidir . Bu küçük araç, panel boyutu, nominal verimlilik, kurulu açı, inverter verimliliği vb. aylık bazda ne kadar üretmeniz gerektiğine dair Muhtemelen mevcut olan en doğru araçtır. Bu balo parkında değilseniz, montajcılarınızla konuşmanın zamanı gelmiş olabilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.