Tavan vantilatörüne bir kısma anahtarı takmalı mıyım?


14

Yatak odamızın tonozlu tavanında tavan vantilatörü var. 7 'çekme kablosu istemediğimizden, hız tam eğimde sıkışmış, bu iyi değil. Fanın ışıkları ve fanı açmak / kapatmak için duvarda ayrı anahtarları var, bu yüzden fanın üzerine bir dimmer anahtarı yerleştirmeyi denedim. Bu, fanın motoruna herhangi bir zarar verebilir mi, yoksa bunun aklınıza gelebilecek başka bir şey var mı? Reostata sahip olduğumda fanın bir inleme sesi çıkardığını fark ettim, ancak fanı düşük hızlarda hiç duymadığımdan, belki normaldir.


1
Mümkünse, fanınızın kılavuzunu (kağıt veya çevrimiçi) bulmaya çalışın. Genellikle içinde yazılır. Fanımdan birinin belirli bir dimmer modeli istediğini biliyorum.
Maxime Morin

Yanıtlar:


13

İnce baskıyı kontrol edin

Dimerin fanla çalışıp çalışmayacağını öğrenmek için dimeri kontrol etmeniz gerekir. Bunun için, kapak plakasını çıkarmanız ve muhtemelen anahtarı kutudan çekmeniz gerekir (bu durumda, kesicideki gücü kapattığınızdan emin olun). "Sadece Akkor için" metnini görürseniz; veya benzer bir şey varsa, bu dimeri motor yüküyle kullanmamalısınız.

resim açıklamasını buraya girin

Tavan fanı olan standart bir dimmer kullanmak motora zarar verebilir ve / veya dimmer ve / veya motorun aşırı ısınmasına ve yangına neden olabilir.

Kullanabileceğiniz birkaç daha iyi seçenek var.

Bir fan kontrol anahtarı takın

Birçok farklı fan kontrol anahtarı mevcuttur; çok çeşitli stil ve işlevlerle, sadece istediğinizi bulmakta sorun yaşamamanız gerekir. Bu 3 hızlı fan kontrolü gibi basit bir kontrol , yaklaşık 20 dolar çalıştıracak ve mevcut kablolamayı kullanarak kuracaktır.

3 hızlı fan kontrolü

Uzaktan kumanda takma

Biraz daha fazla kablolamaya hazırsanız, evrensel uzaktan kumanda kitleri vardır. Alıcıyı fan muhafazasına bağlamalısınız, bu yüzden duvar kontrolünü kurmaktan biraz daha karmaşıktır. Ancak alıcı kurulduktan sonra kablosuz uzaktan kumandayı istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Bunlardan bir ton var, bu yüzden sevdiğiniz birini bulmakta zorlanmamalısınız. Fantezi uygunsa, serin bir dokunmatik ekran kontrolü bile alabilirsiniz .

Dokunmatik ekranlı uzaktan kumanda

Yeni bir fan takın

Yeni bir fan takmak bir seçenekse, uzaktan kumanda ile gelen bir fan seçebilirsiniz.


Anahtarım, teknik özellik belgesinde "Doğrudan yük tipi uyumluluğu" altında "Tavan vantilatörleri" listelenen bu modeldir . Yani netmişim gibi mi geliyor?
Dov

@dov Teknik Özellikler sayfasında gerçekten de " Doğrudan yük tipi uyumluluğu " bölümünde tavan vantilatörleri listelenir , ancak bu Diva® ürün serisinin özellik listesidir. Cihazınızdaki belgeleri ve etiketleri kontrol ettiğinizden emin olun.
Tester101

2
Ah, talimat kitapçığından: " DİKKAT: Yalnızca kalıcı olarak monte edilmiş 120V ~ halojen veya akkor armatürlerle kullanın. Aşırı ısınmayı ve diğer ekipmanlara zarar gelmesini önlemek için prizleri, floresan aydınlatma armatürlerini, motorlu cihazları veya trafo tarafından sağlanan cihazlar. " Evimi yakmama yardım ettiğin için çok teşekkür ederim!
Dov

6

Fanın güç kaynağında bir fan kontrolü (fanlar için özel olarak tasarlanmış dimmer) kullanın.

Ortak AC elektrik motorları, hız 0 olduğu için başlatma sırasında yüksek bir düşük empedansa sahiptir, Bu, hareketi başlatmak için büyük bir başlangıç ​​akımı çeker ve hız arttıkça empedans düşüşleri artar ve akım çekimi azalır.

Bir sönük azaltacaktır vat miktarı gerilimi sen olduğunu Fan motoru anlam potansiyel bir yangın tehlikesi haline gelene kadar ısı irade oluşumunu, yani zamanla empedansı arttırılır. Bu, akkor ampuller için büyük bir ilk akım çekişine sahip oldukları için normal bir kısma anahtarı kullanmamanızın nedenidir.

Bu açıklama çılgınca yanlış. Her türlü dimmer - reosta, değişken transformatör, katı hal kontrolü - motora sağlanan voltajı azaltacaktır. Voltajı düşürdüğünüzde ne olur? Düşüş anında, motor hızı henüz değişmedi, bu nedenle geri EMF'si ve dolayısıyla görünür empedansı değişmedi. Sonuç olarak, mevcut azalır gerilim azalması ile orantılı. Azalan akım, motorun daha az tork ürettiği anlamına gelir. Bu hızdaki yükün tork gereksinimi değişmedi, bu nedenle motor yavaşlamaya başlar.

Motor yavaşladıkça, arka EMF'si azalır. Bu, motorun görünen empedansını azaltır, böylece akım artar ve motor daha fazla tork üretir. Bu hız yavaşlama / tork artışı, motor bu hızda yükün gerektirdiği torku ürettiği bir hızda "yerleşene" kadar devam eder.

Bunun motorun aşırı yüklenip yüklenmeyeceği iki faktöre bağlıdır. Bir faktör, hız-tork eğrisini belirleyen endüksiyon motorunun tasarımıdır: NEMA tasarım tipleri için hız-tork eğrileri

Diğer faktör bağlı yük tipidir. Sabit tork yükleri (pozitif deplasmanlı pompa, çekiş tahriki, vb.) Hızdan bağımsız olarak sürüş için aynı torku gerektirir. Değişken tork yükleri (fanlar, santrifüj pompalar) hızın karesine göre değişir.

Motor NEMA tasarım B ise, örneğin, hız çok azalmaz. Motor, artan akım çekişiyle biraz azaltılmış beygir gücü / watt çıkışına yerleşecektir . Motorun tasarımı voltaj azalması ile hız kontrolünü yasaklar.

Bununla birlikte, motor yüksek bir rotor direnciyle inşa edilirse, tork eğrisi NEMA tasarım D'ye benzeyecektir. Ayrıca, motor değişken bir tork yüküne bağlanırsa, düşük beygir gücüne ve azaltılmış akım çekişine yerleşir. voltaj azalır.

... ve tavan vantilatöründe sahip olduğunuz şey tam olarak budur : gerilim azaltma ile hız kontrolüne izin vermek için özel olarak tasarlanmış bir düzenleme.

Normal dimmerler vardır için akkor ampuller. (Bir cevapta maple_shaft kaç şey yanlış yapabilir?) Tavan vantilatörleri ile kullanılmamalarının nedeninin asenkron motor başlatma akımı ile ilgisi yoktur. Bulabildiğim en iyi açıklama burada . Normal bir akkor sönük dimmer ile karşılaştırıldığında, bir fan kontrolü

  • OFF'tan HI'ye geçin, sonra OFF'tan LO'ya geçmek yerine oradan hızı azaltın
  • motora ve dimere zarar vermemek için ek bileşenler ekleyin

4

Genel AC elektrik motorları, hız 0 olduğu için başlatmada yüksek empedansa sahiptir, Bu, hareketi başlatmak için büyük bir başlangıç ​​akımı çeker ve hız arttıkça empedans düşer ve akım çekimi azalır.

Bir dimmer fan motoruna giden voltajı azaltacaktır, bu da zamanla empedansı arttırdığınız anlamına gelir, yani ısı potansiyel bir yangın tehlikesi haline gelene kadar birikir. Bu, akkor ampuller için büyük bir ilk akım çekişine sahip oldukları için normal bir kısma anahtarı kullanmamanızın nedenidir.

Başka bir deyişle, yapma. Bunu bazen daha güvenli bir şekilde yapabilen akıllı anahtarlar yaparlar.


1

Bilmiyorum ama bir sönümleyicinin kötü bir fikir olduğundan şüpheleniyorum, ancak bu amaç için tasarlanmış 3 hızlı fan kontrolü alabilirsiniz. Örneğin bu .


0

Güç altında kalmak, motorlar da dahil olmak üzere elektronik parçalara kesinlikle zarar verebilir.

Yine de fanınızın iyi olması mümkündür.

Bir dimmer ile kullanılmak üzere tasarlanmış bir fan ararım, ne tür bir dimere ihtiyaç duyduğunu öğrenirim. Alternatif olarak, birçok fanın kendi entegre hız kontrolörleri vardır.


2
Yine de fanınızın alev alması mümkündür.
Skaperen

0

Bunun eski bir forum gönderisi olduğunu biliyorum, ancak deneyimlerimle bu konuya ekleyeceğimi düşündüm.

Bu konuda uzman değilim, ancak bir uzmanla konuştuktan sonra fan motorundan gelen rahatlatıcı olmayan bir sesi duymak için eski bir fan kitine 3 yollu fan anahtarı takmaya çalıştım. Eski fan ve motorların ' t Bu tür anahtarlar için tasarlanmıştır ve motoru yakar.-1

Çoğu banyo tavan havalandırma fanı gölgeli kutuplu motorlardır ve AC üç fazlı motor gibi bir akım çekmez. Belki gölgeli kutuplu motorları ve kısma anahtarlarını arayın.


Bu soruya cevap vermiyor.
Tester101
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.