Fırın hava kanallarındaki Yaz / Kış geçişi ne işe yarar?


10

Bazı fırın kanallarımızda Yaz / Kış veya S / W için bir anahtar / valf vardır.

  • Bu anahtarın / kolun değiştirilmesi neyi başarır?
  • Değiştirmeyi unutursam kötü şeyler olabilir mi?
  • Bonus soru: Aşağıdaki resimde, bir Aprilaire nemlendirici kontrol ünitesi üzerinde W / S yazılmıştır. Alakalı mı?

S / W anahtarlı fırın kanalları


6
bir yana, kanalların kapatılması için koli bandı (kumaş destekli) KULLANILMAMALIDIR. Metal folyo bant zaten çok daha iyi bir şekilde kapanacaktır. solutions.3m.com/wps/portal/3M/en_US/Adhesives/Tapes/Products/~/…
HerrBag

@HerrBag Yakaladığınız için teşekkürler. Bu ev çok ilginç bir şekilde korunmuştur. Ben mümkün olduğunca koli bandı değiştirmek için bir not yapacağım.
Diğer Steven

Yanıtlar:


16

Minnesota gibi soğuk bir iklimde olduğunuzu varsayıyorum. Sorunuzu üç bölüm halinde ele alacağım; ilk ikisi nemlendirici ile ilgilidir.

  1. Fotoğrafınızdaki kanaldaki "kış" ayarı: Fotoğrafta, söz konusu kanalın nemlendiricinizden fırınınızın kanalının geri dönüş (giriş) tarafına geçtiği görülür. Nemlendiricinin çalışabilmesi için bunun kış aylarında açık, ancak yaz aylarında kapalı olması gerekir. Kışın kapalı bırakırsanız, nemlendiricinizin neredeyse hiçbir etkisi olmayacaktır. Yazın açık kalırsanız, klima verimliliğiniz azalacaktır.

  2. Fotoğrafınızdaki beyaz kontrol kutusu nemlendiricinin kontrolörüdür. Madende, düğme ayarları "kapalı" ve 1-7 (1 = evinize daha az nem eklendi, 7 = maksimum nem eklendi). Suyu açacak olan 7'yi geçen bir "test" ayarı da vardır. Birisi en iyi kış ayarı olduğunu düşündüklerini belirtmek için sizinkini "W" olarak etiketledi. Kışın bu "kapalı" bırakırsanız, o zaman eviniz rahatsız kuru olabilir. Yaz aylarında "kapalı" olarak ayarlanmalıdır. Nemlendiricinizde fanlar veya başka hareketli parçalar yoktur; kapalı veya açık bir su vanası vardır (su akarken nemlendirici açıktır).

  3. Evinizde "kış" etiketli başka kanallarınız varsa, bunlar muhtemelen sadece hangi odaların en fazla hava üflendiğini değiştiriyor. Deneyimlerime göre, insanlar daha fazla ısıyı kışın daha düşük seviyelere (örneğin bodrum) yönlendirmeyi seviyor . (değiştir: Kötülüğün bu konudaki cevabı daha eksiksiz).


Kontrol ettim ve Yaz / Kış kanalı gerçekten nemlendirilmiş hava için bir baypas (bunun fırının / filtrenin nemli havanın geçmesi kötü olacağını düşünüyoruz). Yine de nemlendiriciyi açıp açmayacağımı bilmiyorum; çok eski görünüyor ve en azından yeni bir su paneline ihtiyacı var!
Diğer Steven

Evet, suyu buharlaşmaya maruz bırakmak için köpük pedi kullanan nemlendiricilerin genellikle her yıl temizlenmesi ve / veya değiştirilmesi gerekir. Genellikle çözünmüş mineraller ped ve rezervuarda birikir. İlkbaharda, kapatın ve olabildiğince fazla birikintiyi gidermek için sirke ile ıslatın ve temizleyin. Çok kötü olursa, gelecek sezon için bir yedek satın alın.
DaveM

9

Kanallar için ayar, mevsime göre anahtarı nerede ayarlamanız gerektiğini gösterir. Evinizde farklı katlarda ayrı hava dönüş kanalları veya hatta aynı katta birden fazla kanal varsa, kanalların evden hava çekmesini sağlayan ayar değişikliklerini değiştirerek, daha düşük kanalların kışın soğuk hava emmesini ve daha yüksek kanalların sıcak hava emmesini sağlar yazın.

Bu önemlidir, çünkü hava akışı daha kolay bir yere sahip olduğu yere gider - bu nedenle yükselen sıcak havayı dışarı çekmek, yaz aylarında soğuk havanın yukarı doğru hareket edebileceği ve dışarı çıkan ılık havanın oda soğutulur. Yaz aylarında düşük geri dönüş açık olsaydı, odaya gelen ve yere yerleşen soğuk hava tekrar emilir ve yükselen sıcak hava yukarı kalır.

Bununla birlikte, nemlendirici ayarlarının mevsime göre konforu artırma olasılığı yüksektir. Kışın (daha kuru havası olan) daha fazla nemlendirme ve yazın daha az sıcak hava havasının sıcak havadan daha kötü emilmesine neden olursunuz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.