'Topraklanmış nötr' nedir ve ne kadar kötüdür?


8

Birkaç ay önce bir elektrikli cihaz aldım. Birkaç hafta önce, sihirli dumanın salınmasıyla birlikte başarısız oldu. Şirketle temasa geçtim ve bana kendilerine mail attılar ve başarısızlığı araştırıyorlar.

Bugün benimle iletişime geçerek evime bir elektrikçi gelip bazı ölçümler yapmasını istediler; uzmanlarla konuştuklarını ve "... sizinki gibi bir kablo bağlantısı olan bir evde topraklanmış nötrün böyle bir şeye neden olabilecek bir senaryo oluşturabileceğini belirttiler" dediler.

Evim 1959'da inşa edildi ve bazı devreler topraklandığında, cihazın fişinin takılı olduğu odada iki uçlu çıkışlar var ve prizlere giden kablo topraklanmamış. Cihaz iki uçlu fiş kullandı.

Ölçümleri yapmalarına izin verme eğilimindeyim, ancak yapmadan önce bilmek istiyorum:

'Topraklanmış nötr' nedir? Ana kesici panelimde, evin geri kalanına güç veren bir adet A / C için 30 amper ve bir alt panel için bir adet 100 amper kesici olmak üzere iki kesici vardır; Nötr ve Zemin'in alt panelin içine değmediğinden eminim, ancak birkaç yıldır içine bakmadım.

Bilmem gereken başka bir şey var mı?


2
Çıkıştaki voltajı kontrol edin.
Brad Gilbert

Yanıtlar:


10

Bu açıklama kişisel olarak benim için hiçbir anlam ifade etmiyor. Ana panelinizdeki nötr bara, toprak barasına bağlanmalıdır, böylece aslında evinizdeki tüm nötr teller topraklanır.

Tipik bir üç uçlu çıkıştaki üçüncü sivri uç, ekipman topraklaması olarak bilinir. Bu, bir cihazın içindeki bir elektrik arızası, cihazın metal gövdesinin enerjilenmesine neden olursa, kesicinizin devrilmesine neden olması gereken bir güvenlik özelliğidir . Bununla birlikte, ekipman toprak koruması SİZİN için bir güvenlik özelliğidir, böylece bir cihaz arızası durumunda elektrik kesintisi olmaz. Bir cihazın düzgün çalışmasını hiç fark etmez ve hiç değiştirmemelidir.

Satın aldığınız bir cihazın (yakın zamanda satın aldığınız eski cihazlar aynı kalite standartlarına sahip olmayabilir!) Sadece iki uçlu bir fişe sahipse, elektrik arızası durumunda elektrik çarpması tehlikesi olmadığından emin olunur veya böyle bir hataya sahip olabilir.

Yani temelde söylediklerim, bahsettiğiniz cihaz, iki uçlu bir fişe sahipse asla topraklanmamıştı. Topraklamanın, cihazınızın arızalanmasıyla bir ilgisi yoktur.

Belki de teknik destek personeli hassas elektronikler için potansiyel bir sorun olabilecek "Topraklanmamış Nötr" demek istemişti . Nötr (ana paneldeki orta musluğa bağlı) bir elektrik yükü taşıyabilir ve taşır, bu nedenle nötr bara, Nötr'ü Topraklama'ya getirmek için bir topraklama çubuğu kullanılarak dışarıya topraklanmalıdır.

Eviniz 1959'da inşa edilmişse, topraklama çubuğunun uygun topraklamayı sağlamak için asla yeryüzüne yeterince derin yerleştirilmemesi veya belki de zamanla paslanması mümkündür. Topraklama çubuğunun ne kadar uzağa gitmesi gerektiği, içinde yaşadığınız bölgeye de bağlıdır. Eskiden 1958 yılında inşa edilmiş bir evde yaşıyordum ve benzer bir problemim vardı. Kalifiye bir elektrikçi bunu sizin için veya maceracı bir DIY'er için düzeltebilir.


"Topraklanmış nötr" e-postaya yazılmıştır. Yine de bilgilendirdiğin için teşekkürler. Sistemim su borularına topraklanmış, topraklama çubuğum yok. Birincil topraklama noktasına bakmasına rağmen, biraz aşınmış görünüyor. (Önceki yanlış yorumun değiştirilmesi)
Aric TenEyck

2
@AricTenEyck Sisteminizi su borularınıza topraklamak ideal bir yol değildir, ancak 50'lerde kabul edilebilir bir yol olduğuna inanıyorum. Aşınmış bir nokta düşük dirençli topraklamayı iyi yapmaz. Hızlı bir düzeltme için topraklama noktasını değiştirmeyi deneyin.
maple_shaft

2
Ekipman topraklama iletkeni (EGC) olacak değil bir arıza enerji verir bir aletleri şasi, bununla birlikte, elektrik takip etmek güvenli bir yolunu verecek eğer gezi kesiciyi neden olur.
Tester101

@ Test Cihazı101 Toprak uygunsa, direnci azdır ve devreyi kısa devre yaparsa, kesicinin açılmasına neden olacak kadar akım akacaktır.
maple_shaft

@maple_shaft Belki. Arızanın bulunduğu yere bağlıdır.
Tester101

1

Ana paneliniz daha sonra, klima eklendiğinde orijinal ana paneli bir alt panel haline getirdi mi? Eğer öyleyse, şu anda ayrı ve bağımsız nötrler ve topraklama barı çubuklarına sahip olmalıdır.

Topraklama olmadan 2 telli devreler için hızlı (ve güvenli) bir çözüm, bu çıkışa bir GFCI eklemektir. Devam devreleri olduğunda biraz daha zor. Onları YÜK tarafına eklemeyi ve onları korumayı öneririm. Doğru kurulum konusunda tam olarak emin değilseniz, kurmak için lisanslı bir elektrikçi edinin.


Bu, ana panelin elektriğin eve geldiği yerde olmasına rağmen ve ana panelden alt panele giden kanal, açıkça orijinal olmayacak şekilde kurulur - Eskiden kullanılan bir çamaşır odasının tavanı boyunca çalışır tavanda alçıpan var ve artık yok. Öte yandan, alt paneli takmaları, 2 telli devreleri hareket ettirmeleri ve topraklı olarak yükseltmemeleri tuhaf görünüyor. Eski evler bir muamma olabilir ...
Aric TenEyck

Onlar aslında 2 telleri rahatsız ETMEM, bu şekilde eski ana akış yukarı yeni ana panel ekleyerek yaptığını düşünüyordu.
HerrBag

0

Polaritenin prizinizde ters çevrilmesi mümkün müdür? Servis panelinde sıcak ve nötr açık mı (kesiciye nötr bağlı, nötr bara sıcak bağlı). Öyleyse, "topraklanmış nötr" referansları, cihazınızın içindeki devrenin yanlış ucuna bağlanan topraklanmış iletkene net olmayan bir referans mıydı?

@Maple_shart'ın dediği gibi cihazın iki uçlu bir çıkışı varsa, cihazdaki devre için doğru fiş olduğunu varsayarak topraklama sizin sorununuz değildir (UL listelendi mi?).

Fiş polarize ise (bir çatal diğerinden daha genişse), cihaz bir şekilde elektrik kaynağının polaritesine duyarlıdır, çünkü muhtemelen tek bir kutuplu bir anahtarı olduğu için nötr ise insanlar için güvenli değildir. "sıcak" iletken yerine anahtarlanır.

Fiş polarize değilse (her iki tırnak aynı genişlikte ise), cihaz polariteye duyarlı olmamalıdır.

Doğru bağlanmış her nötr topraklanmış bir nötrdür. Nötr, topraklanmış iletkendir. Topraklanmış (nötr) ve topraklama otobüsleri bağlı olmayan bir alt panelden bahsediyor olsanız bile, nötr ve topraklama otobüsleri ana panele (bağlı olması gerekir) bağlanır ve bu paneldeki topraklama veriyolunun bağlı olması gerekir topraklama çubukları ve / veya su boruları (uygun olduğunda, yeni herhangi bir şey için, topraklama çubukları ve ayrıca metal ise su borularınız olmalıdır, böylece kazara güvenli bir akım yolu olmadan enerjisiz kalmazlar). Ancak nötr ana panelinize topraklanmamış olsa bile, güç şirketinin transformatörüne (kutuptan transformatörden direğin tabanındaki bir topraklama çubuğuna uzanan çıplak bakır tel) topraklanır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.