Buzdolabımdaki gürültüyü nasıl azaltabilirim?


14

Bir stüdyo dairede yaşıyorum ve odamda uyumayı zorlaştıran bir buzdolabı var. Çıkardığı gürültüyü azaltmanın bir yolu var mı? Atık ısıyı içeride tutmadan gürültü yalıtıcı ile örtmek mümkün olabilir mi?

Güncelleme:

İpuçlarınız ve ipuçlarınız için teşekkürler. Buzdolabını mutfaktan küçük bir duvarın arkasına taşıdım:

Buzdolabına sahip kat planı

Bu oyuğu ağır bir perde ile kaplayıp kapamayacağımı merak ediyorum (belki HerrBag'ın önerdiği gibi polyester elyaf kullanarak). Hava hacminin (~ 0.7 mx 1.7 mx 2.3 m) ve duvarların buzdolabının ısısını (ve gürültüsünü) emmesi için yeterli olacağını düşünüyor musunuz?


1
Oyunun duvarını, buzdolabının önünden geçiriyorsanız, "mühürleyerek", sonra hayır.
HerrBag

Yanıtlar:


8

Çoğu buzdolabı rafı, sert yanları olan mini yankılanma odalarıdır. Sesleri emmek için buzdolabının arkasına akustik köpük koyabilirsiniz.

Kullanışlı dikiş yapıyorsanız, bu tasarımı , katlar için kullanılan polyester elyaf dolgu kullanarak bir ses azaltma battaniyesi için kopyalayabilirsiniz . Deneme olarak, birkaç göz kancasını çıkarmak için birkaç katmanı döngüye sokun ve hava dolaşımı için alan bırakın. Düz bir şekilde bağlamak için biraz sicim kullanmanız gerekebilir. Çalışırsa, yorgan gibi dikilmiş pamuklu bir çuvalın içine alın.

Açık olmak gerekirse, sadece düz bir duvara asılı, ısıyı yakalamak için hiçbir şey önermiyorum.

Akustik Çözümler AudioSeal


2
Sadece rafın arka duvarına ve kompresörün bulunduğu buzdolabının yanındaki duvar ile buzdolabı arasına akustik köpük koydum ve vızıltıyı yaklaşık% 95 oranında ortadan kaldırdı. Fikri bu web sayfasından aldım. Gönderdiğiniz için teşekkürler!

5

Buzdolabını bir şeylerle dolu tutmak sıcaklığı stabilize edebilir ve kompresörün açılma ve kapanma sayısını azaltabilir.


3
Bu, elektrik kesintileri için de kullanışlıdır, çünkü artan termal kütle sıcaklığı daha uzun süre sabit tutmaya yardımcı olur.
Steven

1
Plastik ambalajları suyla doldurduğum ve sıcaklığı daha iyi stabilize etmek için buzdolabında ve dondurucuda bıraktığım biliniyordu. Hava dolu bir buzdolabının açılması neredeyse anında oda sıcaklığına dönüştüğü anlamına gelir ve soğutma döngüsünü baştan başlatması gerekir.
BMitch

2

Kimsenin düşük frekanslı seslerin döşeme tahtaları üzerinden çok verimli bir şekilde iletildiğini (ve hatta güçlendirildiğini) söylediğini sanmıyorum. Rezonans alırsanız bu özellikle kötüdür. Bu çılgın görünebilir, ancak buzdolabını duvar braketlerine monte etmek, böylece zemine temas etmemesi büyük bir fark yaratabilir. Tabii ki tüm bunlar zeminin ne olduğuna ve ne tür duvarlara sahip olduğunuza bağlıdır.


1

Çıkardığınız gibi, kondenser bobininin düzgün çalışması için ısıdan kurtulması gerekir. Eğer yapamazsa, buzdolabı çok iyi çalışmaz ve sonunda kendini yok eder. Yani ısıdan kurtulmak için bir yol sağlayarak gürültüden kurtulmak için bir yol yaratacaktır. Bazı karmaşık şaşkın susturucu sisteminin gürültüyü azaltabileceğini ve hala yeterli havalandırmaya izin verebileceğini düşünüyorum, ancak böyle bir cihaz çok yer kaplayacak ve buzdolabını erişilemez hale getirecektir.

Gerçekten yapabileceğiniz tek şey bobinleri temiz tutmaktır, böylece en verimli şekilde çalışır. Fan ve kompresör montaj parçalarını kontrol edebilirsiniz, eğer yok olurlarsa aşırı gürültüye yol açar. Bunun dışında gerçekçi olarak yapabileceğiniz tek şey daha sessiz bir buzdolabı satın almak.


0

Cihazın sahibi sizseniz veya başka bir şekilde değiştirme hakkınız varsa, güncellenmiş bir cihazla değiştirin. Buzdolabı gürültüsünü değerlendiren birçok yayın var, bunlardan birkaçı:


-1

Sadece geceleri kapat. Uzatma kablosunu buzdolabının üzerine geçirin. Sabah yapacağınız ilk şey buzdolabına gitmek, bu yüzden görecek ve fişi takmayı hatırlayacaksınız.


2
Bu donmuş gıdaların çözülmesine ve soğutulmuş gıdaların bozulmasına neden olmaz mı?
BMitch

-2

Açmak ve kapatmaktan daha iyi, bir şeyi bir zamanlayıcıya koyun ... sabah saat 12'de sabah 7'de.


5
Bu donmuş gıdaların çözülmesine ve soğutulmuş gıdaların bozulmasına neden olmaz mı?
BMitch
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.