Bir depoda devre kesici kutusu olması yasal mıdır?


10

Şu anda mevcut bir yatak odasını bir ev ofisine ve depolama odasına dönüştürmek için bir oda tadilatı planlama sürecindeyim. Bu dönüşümü biraz zorlaştıran bir şey, odanın arka köşesinde bir kırıcı kutusunun varlığıdır.

Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi, odanın arka 5 'ini bir depolama alanı haline getirmeyi planlıyoruz (arka duvar boyunca 2' derin raf ünitesi olacak, kesici kutusunun kısa kısmını durduracağız, bu alanı kullanacağız Noel süsleri, çeşitli şeyler, vb saklamak için). Kıyafetleri veya diğer yanıcıları depolayacak bir dolaba bir kırıcı kutusu yerleştirmenin yasadışı olduğunu biliyorum. Benim sorularım şöyle olurdu: 1) bir depoyu bir dolaba karşı nasıl tanımlarsınız (yani bu bir şekilde dolaba bir yürüyüş olarak sınıflandırılabilir mi?) Ve 2)> 36 "açıklık ve 30" civarında, bu yasal olur mu?

resim açıklamasını buraya girin

Yanıtlar:


6

Ulusal Elektrik Yasası (NEC) tipik olarak alanın " amaçlanan " kullanımına dayalı olarak oda ve alanları tanımlar . Bir " depo odası " için bir tanım sunmazlar , ancak bir " elbise dolabı " için bir tanım sağlarlar .

Elbise dolabı. Öncelikle giysilerin ve giysilerin depolanması için tasarlanan, yaşanamayan bir oda veya alan.

Sorunuzun geri kalanını cevaplamak için 110. Maddeye bir göz atmamız gerekecek. NEC'nin 110.26 bölümü biraz uzun olduğu için, burada metnin tamamını alıntılamak "adil kullanım" olarak değerlendirilmeyebilir, bunun yerine özetleyeceğim senin için.

Ulusal Elektrik Kanunu 2008

MADDE 110 Elektrik Tesisatı Gereksinimleri

II. 600 Volt, Nominal veya Daha Az

Elektrik Donanımı ile İlgili Mekanlar. Bu elektrikli ekipmanın hazır ve güvenli bir şekilde çalıştırılmasını ve bakımını sağlamak için tüm elektrikli ekipmanlarla ilgili yeterli erişim ve çalışma alanı sağlanmalı ve muhafaza edilmelidir.

110.26 (A) (1) Çalışma Alanının Derinliği.
Bu bölüm, Çalışma Alanının derinliğinin " açıkta kalan canlı kısımlardan veya canlı kısımlar kapalı ise muhafazadan veya açıklıktan ölçülen " 3 ila 4 feet arasında olması gerektiğini belirtir . Tipik bir konut durumunda, Çalışma Alanının derinliği 3 'olacaktır.

110.26 (A) (2) Çalışma Alanının Genişliği.
Bu bölüm, Çalışma Alanının genişliğinin ekipmanın genişliği veya 30 "(hangisi daha büyükse) olması gerektiğini ve ekipman kapısının 90 derece açılmasına izin verecek kadar Çalışma Alanı olması gerektiğini söylüyor.

110.26 (A) (3) Çalışma Alanının Yüksekliği.
Çalışma Alanı, " kalite, zemin veya platform " dan 6 1/2 "yüksekliğe veya ekipmanın yüksekliğine (hangisi daha büyükse) kadar açık olmalıdır. Bunun bir istisnası var:

Mevcut konut birimlerinde, tavan boşluğunun 2,0 m'den (61⁄2 ft) az olduğu alanlarda servis ekipmanına veya 200 amperi aşmayan panolara izin verilecektir.

Bu bölümde ayrıca, "ekipmanın üstünde veya altında yer alan" elektrik tesisatı ile ilişkili diğer ekipmanın ekipmanın önünden 6'dan fazla uzamayacağı belirtilmektedir.

110.26 (B) Açık Alanlar. Bu bölüm için gerekli olan çalışma alanı depolama için kullanılmamalıdır. Normalde kapalı olan canlı parçalar muayene veya servis için maruz kaldığında, bir geçit veya genel açık alanda ise çalışma alanı uygun şekilde korunmalıdır.

Bu, ekipmanın depolama için kullanılan bir alanda olabileceği anlamına gelir, ancak Çalışma Alanı depolama için kullanılamaz. Temel fikir, ekipman 30 "geniş ve 36" derinlik önünde bir kutu çizmek ve daha sonra bu kutuyu 6 1/2 'kadar uzatırsanız, "Çalışma Alanınız" olacak. Bu Çalışma Alanını açık tuttuğunuz sürece sorun yaşamamalısınız. Bununla birlikte, dikkate alınması gereken birkaç şey daha var.

(C) Çalışma Alanına Giriş ve Çıkış.

110,26 (C) (1) Gerekli Minimum. Elektrikli ekipmanlarla ilgili çalışma alanına erişim ve çıkış için yeterli alanın en az bir girişi sağlanacaktır.

" Yeterli alan " ın ne olduğunu belirlemek için yerel bina kodlarını kontrol etmeniz ve ardından bu alanı da açık tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir.

Bir diğer önemli husus aydınlatmadır.

110.26 (D) Aydınlatma.
Bu, genellikle konut koşullarında gözden kaçan bir bölümdür ve genellikle sadece servis panelinin monte edildiği odada ışıklarla tatmin olur. Şahsen, bu bölümü ciddiye alıyorum. Tek bir anahtar ve tek bir armatürden oluşan özel bir devre kurmanızı öneririm. Ardından, ekipmanın üzerinde çalışan herkes için yeterli ışık sağlayacak şekilde ekipmanın hemen üzerine monte edin. Armatürün özel bir devreye yerleştirilmesi, ekipmana servis verirken iyi aydınlatmayı korurken diğer devrelerin enerjisini kesmenizi sağlar.

Ekipmanın yanında acil durum aydınlatması sağlamak da iyi bir fikirdir (biraz aşırıya kaçmasına rağmen). Ekipmanın yakınına böyle basit bir fikstür takmak, güç tükenirse kırıcıları çevirmek için karanlıkta yanmak zorunda kalmamanızı sağlar.

resim açıklamasını buraya girin

Bu ünite aynı özel ekipman armatür devresine monte edilebilir. Bu şekilde, iş yapmak için tüm paneli kapatmanız gerekse bile, yine de ışığa sahip olacaksınız.


tl; Dr.

  • Ekipmanın önünde 30 "genişliğinde, 36" derinliğinde ve 6 1/2 'yüksekliğinde bir alanı temiz tutun (Çalışma Alanı).
  • "Sağlamak yeterli bir alan cihazları ile giriş ve çıkış için" ( "belirlemek için yerel bina kodları bkz yeterli bir alan ").
  • Alanın yeterli aydınlatmaya sahip olduğundan emin olun.
  • Odalar kullanım amacına göre tanımlanmıştır.

1
Yani bu tanımlarla, iyi olacağım gibi görünüyor. Bir düşünce, giriş kapısını kesici kutusunun önündeki depoya taşımaktı, ardından arka duvar boyunca kesici kutusunun 30 "yan boşluğunu geçecek şekilde ağır raflar kurdu. Bu, yeterli çalışma alanı sağlayacaktı, yeterli alan ve giriş / çıkış kolaylığı.Ve sonra kutunun üzerine bir tavan lambası
koyun.Sanırım

1
@MarkD İşaret yok, sadece müfettişe dolaba kıyafet saklamak istemediğinizi söyleyin.
Tester101

1
Müfettiş ile konuştu ve cevabını kabul etti. Kutuyu depolama odasında bulundurmak iyi olacaktır. Teşekkürler!
MarkD

Kod dozajı bir aydınlatma seviyesi belirtir, durumum yerde ölçülen 10 ayak mum gerektirir. Paneliniz 32 "genişliğinde olsa bile, paneliniz yalnızca 14,5" genişliğinde olsa bile 30 "genişliğindeki minimum alan 32" gerektirir.
Ed Beal

3

2005 NEC kodu 204.24'e göre (daha yeni sürümlerin farklı olabileceğini, ancak muhtemelen gereksinimlerinde daha katı olduğunu unutmayın), bu dolaba giysi, kağıt ve diğer yanıcı maddeler gibi şeyleri depolayamayacağınız anlaşılıyor ve Muhtemelen dolapta raf bulunamazdı:

240.24
Kolayca Tutuşabilen Materyal Çevresinde Olmayan (D) Bina İçi veya Mekanı (D). Aşırı akım cihazları, elbise dolapları gibi kolayca tutuşabilen malzemelerin yakınında bulunmamalıdır.

Yanıcı maddelerin depolanabileceği yerlere örnek olarak keten dolaplar, kağıt saklama dolapları ve elbise dolapları verilebilir.

Ayrıca, panelden başlayarak 30 "genişliğinde bir alan için panelin önünde 36" açıklığa izin vermelisiniz.

Depolama odası alanını, panel için özel bir odanız olacak, gerekli boşluğun dışında bir duvar olacak şekilde bölebilir misiniz ve daha sonra bu alanın geri kalanı depolama dolabı olabilir mi?


Bu soruyu gönderirken aklıma gelen kod bölümüdür. Panelde, orijinal yazımda bahsettiğim gibi uygun boşluklara sahibiz ve yazımda da belirttiğim gibi, odanın herhangi bir yerinde yanıcı madde depolamak gibi bir niyetimiz yok. Emin olmadığım şey, tipik bir müfettişin odayı nasıl yorumlayacağıdır.
MarkD

1
Bence dolaba raf yapıştırırsanız, büyük olasılıkla hareketsiz olur. Sonunda önerim ne olacak - dolaba depolama tarafı ve yardımcı taraf arasında bölen bir duvar koyun ve sonra depolama dolabında ne istersen yapabilirsiniz?
geerlingguy

Bu işe yarayabilir - böylece dolabın içinde başka bir alt duvar ve o duvardaki bir kapı. Bir düşünce, dışarıdan o alana erişen başka bir kapı oldu, ancak yukarı doğru 10 'beyaz tahta için o duvar boyunca 10' sürekli alana ihtiyacım var. Diğer olasılık, depolama odasını çizimin sağ tarafındaki duvar boyunca olacak şekilde döndürerek kesici kutusunu tamamen dışarıda bırakıyor.
MarkD

10 'beyaz tahta - güzel bir yazı yüzeyi gibi geliyor! Depolama odasını döndürmek en basit çözüm olabilir.
geerlingguy

Güzel bir cep kapısı, kırıcı odasının her iki tarafındaki alanınızı koruyacaktır ..
HerrBag

2

Kod olmayan bir sorun: Panelleri kilitli iç kapıların arkasına koymamak en iyisidir.

  • Birisi ortaya çıkan bir elektrik yangını görebilir ve kesiciyi ŞİMDİ kapatarak hemen durdurabilir.

  • İnsanlar rutin gezilerle kendi kendilerine yardım edebilirler - örneğin çemberler, dinlenme odası ekmek kızartma makinesi ve mikrodalga birlikte çalıştırılmamalıdır.

  • Anahtar yöneticisinin görünmesini bekleyen başparmakları çevirmek için bir elektrikçi ödemek istemezsiniz.

  • İnsanları kırıcılardan uzak tutmak istemeniz için gerçekten iyi bir nedeniniz olmadıkça.


Bir konut depolama dolabı kilitlenmezken - bu, elektrik sisteminin merkezi gözetim altında olmadığı herhangi bir dolulukta iyi bir noktadır. (Yani birileri 7/24 panelin anahtarları olan tesislerde - büyük bir binada, devre durumu ile ilgili bir tür telemetriye sahip olmaları da
mantıklı olmaz
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.