UPS'i Gerilim Sabitleyici olarak kullanabilir miyim?


9

Buzdolabım için bir voltaj dengeleyiciye ihtiyacım var. Bunun için bir UPS kullanabilir miyim?

"Çıkış: 230V ~, 2.6A, 50 / 60Hz ..." işaretli bir APC Back-UPS'im var. Buzdolabının üzerindeki etiket "220V / 50Hz" diyor. Bu UPS'i buzdolabı için voltaj dengeleyici olarak kullanabilir miyim?

Güncelleme: Garip bir şekilde, buzdolabının arkasındaki etiket 85W, 220V ve 1A diyor.

Güç derecesi


Bu amaçla bir UPS KULLANABİLİRSİNİZ ama sahip olduğunuz UPS çok küçük. Buzdolabınızda kaç amper çektiğini belirten bir etiket olacaktır. Bu etiketi bulmanız ve bu talebi karşılayacak kadar büyük bir UPS sağlamalısınız.
Bob

1
Neden bir voltaj dengeleyiciye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz?
longneck

@longneck, Hindistan'daki herkesin önemsiz elektrikli ekipmanlarla bir voltaj dengeleyici kullandığını görüyorum. Muhtemelen burada güç kaynağının kalitesi yüzünden. Daha yeni buzdolaplarının dahili voltaj stabilizasyonu ile geldiğini duydum, ancak şansımı denemek istemiyorum.
Agnel Kurian

Yanıtlar:


4

"Online" bir UPS ihtiyacınız olan şeydir. Bunlar, hat voltajını (muhtemelen sizin durumunuzda kötü olan) DC'ye dönüştüren ve daha sonra AC'yi çıkışında yeniden oluşturan devrelere sahiptir. Bu olmadan, UPS'niz genellikle akü gücüne geçer ve kullanım sırasında akülerinin boşalmasına izin verir. Çevrimiçi olmayan UPS'in bu şekilde değiştirilmesi, güç çıkışında buzdolabındaki motorlara zarar verebilecek bipler oluşturur.

KGK'nın kaliteli bir sinüs dalgası çıkışı oluşturduğundan da emin olmanız gerekir. Daha ucuz UPS, bir kare dalga veya çok düz olmayan bir AC dalga formu oluşturur. Düzgün sinüs dalga çıkışına sahip olmamak buzdolabındaki motorlara zarar verecektir.

İhtiyacınız olan güç miktarı, buzdolabınızın akımıyla çarpılan minimum voltajın, çektiği akımın 230 katıdır. UPS'iniz biraz farklı bir miktar olan Volt-Amper (VA) olarak derecelendirilmiştir. Yükünüz tarafından kullanılan görünür güçle ilgilidir. Modern cihazlar gerçek güçlerine çok yakın görünür bir güce sahip olacak, ancak eski cihazlar (özellikle motorlar) "gerçek güçlerinden" çok daha belirgin bir güç gerektirecek, bu nedenle UPS'nizi% 20-30 oranında aşırı boyutlandırmanızı öneririm bu.

Buna ek olarak, motorlar ilk kez çalıştırıldıklarında genellikle büyük bir "acele" akımına sahip olurlar. Bu, motor çalışırken ve çalıştıktan sonra gereken gücü iki katına çıkarabilir. Belki 1 A zaten bu yığılma akımını etkiliyor, çünkü 90 W 220V'da 0,5 A'dan az.

KGK'nız 600 VA sağlıyorsa ve buzdolabınız (1.0 * 220) = 220 W gerektirirse, KGK'nız muhtemelen yeterli güç sağlayabilir. Endişe, buzdolabınızın motorlarına zarar verip vermeyeceği ve akünün voltaj dalgalanmalarını dayanacak yeterli kapasiteye sahip olup olmadığıdır.


3

Kısa cevap muhtemelen hayırdır. Buzdolabı, özellikle motor çalıştırıldığında oldukça yüksek bir akım çekme cihazıdır. Büyük olasılıkla mevcut çekiş, UPS'in 2.6 amper değerinden çok daha fazla. Geçerli çekimi hesaplamak için, amper için spesifikasyonu veya ünitenin watt değerini bulun. Basit bir formül kullanın, Watt = voltaj X Amper. bu nedenle, Amper = Watt / volt Bu, akım çekişinin iyi bir tahminini verecektir, ancak motorun ilk başladığında, ilk saniye veya iki için çok daha fazlasını çekeceğini unutmayın.


2

Motorda "kilitli rotor yükselticileri" listelenir veya genellikle LRA olarak kısaltılır. Bu, rotor dönmüyorken çekilecek akımdır. Bu, durduğunda (kesicinin bu durumda nihayetinde bağlantısının kesilmesini istiyorsunuz) ve başlatıldığında (rotor henüz dönmüyorsa) olur.

Bir UPS veya herhangi bir elektronik invertör, akımı kısa bir süre aşırı iletme kapasitesine sahiptir. Biri bunu yapmak için tasarlanıp inşa edilebilirdi, ancak bu ek olarak pahalıya mal olacaktı.

Çalıştığından emin olmak istiyorsanız LRA derecelendirme süreleri voltajını sağlayabilen bir UPS alın. LRA tipik olarak normal çalışma akımının 5 ila 12 katıdır. KGK bu yüksek akım talebini karşılayamazsa, motor dönmeyebilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.