Tanksız su ısıtıcıları soğuk iklimlerde buna değer mi?


13

Tanksız bir su ısıtıcısına geçmeyi düşünüyordum. Bir arkadaşım, gelen suyun daha soğuk olduğu ve ısınmasının daha uzun sürdüğü için daha soğuk iklimlerde iyi olmadıklarını söyledi. Bu geçerli bir endişe mi, yoksa bu tür şeylerle başa çıkmak için mi tasarlandı?


"Su geliyor" - şehir suyunuz var mı yoksa kuyudan mı geliyor?
mohlsen

@mohlsen: Şehir suyu.
Tester101

Yanıtlar:


11

Tanksız ısıtıcılar, suyun sıcaklığını belirli bir akış hızında yükselttikleri miktarla derecelendirilir (ve akış yükseldikçe sıcaklığı yükselttikleri miktar daha düşüktür), örneğin:

Rise in Temp:  50°F   75°F   100°F
Flow rate:  3.8 gpm  2.4 gpm  1.9 gpm

Temel olarak, gelen su sıcaklığınız ne kadar düşük olursa, almanız gereken bir birim o kadar büyük olur. Boyutlandırma, aynı anda sıcak su tüketicilerinin sayısına ve türlerine de bağlıdır (örneğin, aynı anda iki duşu çalıştırmak, sadece bir mutfak lavabosu için gerekenden daha büyük bir boyut gerektirir).

Bu üretici sitesi , Kuzey Amerika'da gelen sıcaklıkları gösterir ve modellerine göre boyutlandırma bilgisi sağlamaya yardımcı olur.

Anekdot olarak, son birkaç yıldır Ontario'da gördüğüm neredeyse tüm yeni yapıları biliyorum ( Ottawa , Ontario dahil ) tanksız ısıtıcılar kullanıyor.

Kaynak: http://www.tanklesswaterheaterguide.com/


250 'ye çıkan ve her zaman sabit bir sıcaklık olan kuyu suyu için bunu kolayca hesaplayabilirsiniz. Güzel.
mohlsen

Ve sıvı su en az 32F olmalıdır ; 100 ° F yükselmesi 132 ° F su çıkışı anlamına gelir. Bu haşlanıyor; bunu tanksız bir şekilde yapmak için hiçbir nedeniniz olmazdı. (bir tankla yapmak için her neden; lejyonella.)
Harper - Monica

5

Michigan'da yaşıyorum, bu yüzden burada oldukça soğuk ve tankless su ısıtıcımdan oldukça memnunum. Diğer bazı artıları / eksileri için bu soruya cevabımı kontrol etmek isteyebilirsiniz .


1

Greg'in işaret ettiği gibi, soğuk hava ile istenen sıcak su sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkı ne kadar büyük olursa, akış hızı o kadar düşük olacaktır. Bununla birlikte, 2.4 GPM sıcak suyun iki duşu beslemek için neredeyse yeterli olduğunu unutmayın (bir duş başlığı% 60 sıcak suda 2-2.2GPM, yani 1.2-1.3 GPM sıcak su). Borularınız olduğu sürece Su basıncını yüksek tutacak kadar büyük olan bu tankless model iki iyi duşu idare edebilirdi ... süper sıcak değil, ama rahatsız da değil.

"Buna değer" olduğu sürece, propanda olmadığınız sürece tankless su ısıtıcıları buna değmez. Elektrik neredeyse hiçbir şeyi kaybetmez (% 5-10) ve doğal gazla, bekleme kayıpları nedeniyle% 15-30 kaybetmeniz önemli değildir çünkü NG çok ucuzdur.

Düz plakalı boşaltma güneş enerjili sıcak su sistemleri, doğal gaz dahil her şeyi yok eder. (Elektriğe karşı [elektrik oranlarına, kullanım miktarına vb. Bağlı olarak] kendini ödemek 4-10 yıl sürerken, doğal gaza karşı kendini ödemek daha uzun sürer [12-15 yıl.] ancak düz plaka geri akış sistemleri ~ 100 yıl dayanır.)


"Yok et" i açıklığa kavuşturabilir misiniz?
Jay Bazuzi

Ne tür bir zaman çizelgesinden bahsettiğinize bağlıdır. Güneş sıcak su, ne kadar sıcak su kullanıldığına bağlı olarak 5-9 yıl içinde kendini amorti eder. Düz plakalı bir geri boşaltma sistemi ~ 100 yıl sürecektir. Sadece gereken bakım, ısı eşanjörünün sirke ile yıkanması, pompaların değiştirilmesi ve kontrolörün değiştirilmesi (500-600 $ / yıl tasarruflara kıyasla 30 $ / yıl). Sistemin ömrü boyunca, 3-4 için 484.000 kWh tasarruf sağlayacaktır kişi konutu. 0.12 $ / kWh olarak kilitlerseniz, bu 58K $ 'dır. Yıllık% 5 enerji enflasyonu ile hesaplarsanız, yaklaşık 1.500.000 $ tasarruf demektir.
Michael

@Michael Sanırım tasarrufları 30 kat fazla tahmin ettiğine inanıyorum. 1,5 milyon / 30 = 50k, yani ömür boyu tasarruf.
Dale
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.