Uzun bir odun parçasının ucundaki dübel deliklerini açmak için ne kullanabilirim?


11

İyileştirme sorusundan daha çok bir DIY, ama yine de burada.

Çıtalı kenarları ve tabanı olan bir ayakkabı kutusu inşa ediyoruz ve çıtaları dowel ile köşe diklerine birleştirmeyi düşünüyorduk (kötü sanatı özür dilerim):

alternatif metin

Sorun, çapraz parçadaki dübel deliğini düz tutmaktır. Kirişe delik biz birini kullanabilirsiniz gibi bir sorun değildir bu :

sütun matkap

(yıllarca satın almak için bir bahane istediğim bir şey!).

Ancak, baktığımız şey, çapraz parçayı dikey olarak yerleştirmek için yeterli boşluk olmadığından uygun görünmüyor (yaklaşık 18 "-24" uzunluğunda) ve sütun üzerinde dönmüyorlar ( Güvenli nedenlerden dolayı varsayıyorum).

Bir el matkabı kullanabilirim, ancak her bir tarafta 4 adet çapraz parça olacak ve taban boyunca uç başına parça başına 2 adet dübel ile 160 delik var - bu da mükemmel düz olmayı garantilemek için çok fazla.

Peki çapraz parçalardaki delikleri açmak için ne kullanabilirim?


Birisi bana matkap presinin kafasının yuvarlak döndüğünü söylese mutlu olurum - bu model değilse başka bir tane.
ChrisF

Yeni bir elektrikli alet öneren ilk kişi ben olurum! ama yeni bir elektrikli alet önerdiğimde eşim bana göz kamaştırıyor, bu yüzden senin

@Scott: Eşim aslında elektrikli aletlerle ilgili fırsatlar bulur ve bana bunları satın almam gerektiğini söyler! : D (Tabii ki, her zaman yapmamı istediği bir projeyle geliyorlar.)
Doresoom

@ Şanslı bir beyefendi olduğunuzu düşünün !!!!! :)

@Scott - ayakkabı kutusu aslında eşimin yapmak istediği bir projedir ve sondaj miktarı göz önüne alındığında uygun bir araç satın almaktan mutluluk duyar.
ChrisF

Yanıtlar:


11

Kendiliğinden merkezlenen dübel delme jig'i satın alın . Lee Valley, neredeyse tüm ahşap işleme tedarik kaynakları Rockler gibi onlara sahip.

resim açıklamasını buraya girin

Jig, tahtanızın sonuna kelepçelenir ve daha sonra sertleştirilmiş bir matkap kılavuzundan el matkabı kullanarak panoya delersiniz. Bu dübel mastarları, bisküvi, cep vidaları, vb. Önceki günlerde çok daha yaygındı.


Bu ihtiyacımız olan şey gibi görünüyor. İngiltere'de bir tane bulmak lazım :)
ChrisF

- Bunlar hangi gösterileri yapmak istediğimiz tam şey birini kullanarak bir öğretici Bulunan onlinetoolreviews.com/reviews/dowelmax.htm
ChrisF

Sonunda bununla - joint-genie.com - gitti . Biraz daha ucuz ve İngiltere merkezli.
ChrisF

2

Belki 2 aşamalı bir yaklaşım işe yarar. El matkabınız için bir matkap pres eki satın almak ... bunun gibi ve daha sonra bir dübel yerleştirip matkap pres ekini takabileceğiniz bir jig oluşturun. Bu şekilde el matkabının özgürlüğüne sahip olursunuz ve jig size 160 delme için hassasiyet ve kullanım kolaylığı sağlar. Matkap pres burundan biraz daha karmaşık, muhtemelen biraz daha ucuzdur. Sallanan bir ataşmanı olan herhangi bir matkap presinin ortalama matkap presinizden oldukça kuruşa mal olacağını tahmin ediyorum.


Bahse
gireceğimi

Ben de bunu önerecektim, ama dübel jigi daha iyi bir cevap. Sadece birinin birini kullanarak bir kasap blok tipi üst inşa ve sonra tüm parçaları cıvata izledi.
Steve Jackson

2

Bunun için dübel kullanma fikrine kesinlikle bağlı mısınız? Eğer öyleyse, bir dübel jigine ek olarak, dikinizdeki delik konumlarını işaretlemek için bir dizi transfer fişi almak isteyebilirsiniz . (Dübel jig bir tahta yüzünde kullanılabilirse bunlara ihtiyacınız olmayabilir - Lee Valley sitesindeki fotoğraftan söylemek zor.)

Dübelleri kullanmak için özel bir bağlantınız yoksa, bunun gibi bir eklem yapmanın standart yolu, rafın dik olarak yerleştirilmesi için bir dado kesimi kullanmaktır:

alternatif metin

Bu tip bir bağlantı size dübel bağlantısının yapacağı verimden çok daha fazla sağlamlık sağlar. Zaten bir tane yoksa, matkap pres yerine bir masa testeresi ve yığılmış bir dado kafası satın alacaksınız, ancak bence bir masa testeresi zaten çok daha yönlü bir şey.


Bu bir raf projesi değil - ayakkabı kutusu yapıyoruz.
ChrisF

Aslında bunun bir raf projesi olduğunu varsaymıyordum. Kutunuzun nasıl görüneceğini bilmiyorum, ancak çiziminizde gösterilen eklem bir dado olarak dübelli bir popo ekleminden çok daha güçlü olacaktır.
Mike Powell

0

Bu yazı bir süre önce yazılmış olmasına rağmen, dübel deliklerinizi delmek için iş parçanızı swviel masasının kenarına dik olarak sıkıştırarak fitil sütun direğini kullanabilirsiniz.


2
Bu plan olurdu, ama dübel jig daha ucuz ve çok daha küçüktü!
ChrisF

0

Matthias Wandel'in web sitesinde bunu yapmak için birkaç işlem hilesi var:

1) Sıradan bir Matkap Presini ayarlayın: sizden uzağa bakacak şekilde bir tezgah üzerine yerleştirin, ardından kafa grubunu kolona tutan tespit vidalarını gevşetin ve tüm kafa grubunu 180 derece geri çevirin. Ardından matkap presini kendinize doğru çekin ve tezgahın kenarına yaslayın. Artık zemine uzak olduğu sürece parçaları delebilirsiniz.

Bkz. Http://woodgears.ca/shop-tricks/drilling-big.html

2) Yatay delme tertibatı oluşturun.

Bkz. Http://woodgears.ca/horizontal_boring/jig.html

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.