Neden insanlar tavan arasında sert veya sprey köpük yalıtım kullanmıyor?


12

Tavanımdaki yalıtımı bir R-6'dan R-30'a veya daha iyisine çarptırarak yükseltmek istiyorum ve bir şeylere bakarken kimsenin tavan arasında sert veya sprey köpük yalıtımı kullandığını görmedim.

Bunlara özel bir uyarı var mı, yoksa sadece çoğu insan fiberglas keçeleri mi tercih ediyor?


3
Bunun maliyetle ilgili olduğunu düşünüyorum. Üflemeli Selüloz yeterince iyidir ve önemli ölçüde daha ucuzdur.
Chris Cudmore

Her iki malzeme de genellikle 'sıcak çatılar' için kullanılır. Çatı katı soğuk bir çatı olduğu için, fazladan para harcamak için bir neden yoktur.
DA01

Hızlı hatırlatma: İlk adım evi hava ile kapatmak; bu hızlı, ucuz ve genellikle yapabileceğiniz en uygun maliyetli şey. Çatı katının şartlandırılmış alan olmasını istemeniz için nedeniniz yoksa, genellikle çatı katı yalıtımı - iyi bir ikinci adımdır. Üfleme ucuz ama mevcut standartları karşılamak için yeterince kalın bir tabaka almak tavan arasında depolama olarak kullanmak ile çelişiyor; üflemeli katmanım, kirişlerin üst kısımlarının en az bir ayağı kadar yığılır.
keshlam

Yanıtlar:


20

Kısa cevap: para.

Daha uzun cevap:

Google Müteahhitlik Hizmetlerinde bilgi edinmek ve zarf matematiğini biraz geri yapmak için, söz konusu yalıtım türleri için aşağıdaki fiyat aralıklarını buldum.

Sprey köpük yaklaşık 0.15-0.21 $ / kare ayak / R

Fiberglas yarasalar yaklaşık 0.03-0.07 $ / feet kare / R

Sert köpük paneller yaklaşık 0.10-0.15 $ / kare ayak / R

Gördüğümüz gibi, paranızın yalıtım değeri açısından, yarasalar tüm rakiplere yarasa alıyor.

Şimdi birisi bir yalıtım değeri grafiğine bakacak ve "Köpüğün inç başına daha yüksek bir R-değeri var, bu yüzden koymak için sonsuz olmayan alanınız olduğu için daha iyi yalıtım" diyor.

Kalınlık başına yalıtım değeri karşılaştırıldığında , bunlar aşağıda gösterildiği gibi doğrudur:

Sprey köpük - ~ R-6.3-7 / inç

Fiberglas keçeler - ~ R-3.1-3.3 / inç

Sert köpük - ~ R-5-6 / inç

Daha pahalı seçeneklerin her ikisi de daha az kalınlıkla daha fazlasını elde eder, bu nedenle bu seçenekler daha fazla yalıtım değerinin aynı hacme paketlenmesine izin verir.

Ancak , kafanızı başka bir yerde bir şeyleri iyileştirmek için para koyarak daha fazla enerji tasarrufu elde edeceğiniz bir geri dönüş noktasına çarpacaksınız ve R- yolu göz önüne alındığında, bu noktadan düşündüğünüzden daha erken vuracaksınız. Değerler işe yarar *, böylece artan yalıtım yoğunluğu size çok fazla kazanç sağlamaz.

Ek olarak, keçe takmak (ve bu konu için sert köpük) oldukça basit bir DIY işidir ve minimum KKD (eldiven, gözlük, toz maskesi) gerektirir. İçeride köpük püskürtmek, tam vücut kıyafeti, eldiven, gözlük, solunum cihazı vb.'ye ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. ve uğraşan güçlük / masraf / gurur kaybı) insanların daha basit sopalarla gitmesine yol açar.

* genişleme, R-değeri temelde ısının 1 / R'inin (veya duruma göre soğuk olabileceği gibi) yalıtımla karşılaştırıldığında kaçacağı anlamına gelir. R-6, ısının% 16,6'sının çıktığı anlamına gelir. yalıtımın R-24 eklenmesi ve R-30'a gitmesi sadece% 3.3'lük bir çıkışla sonuçlanır, bu da% 13.3'lük bir tasarruf sağlar. Ancak R-54'e ulaşmak için 24 tane daha ekleyin, aynı yatırım için% 1,45 tasarrufla bizi% 1,85'e düşürür ve yukarıda söylediğim gibi, sizi bundan daha fazlasını sağlayacak şeyleri geliştirmek için başka bir yer bulabilirsiniz. aynı para için ya da bir uç noktada, bu para size ekstra yalıtımın sizi gerçekçi bir zaman dilimi boyunca kurtaracağından daha fazla gaz / elektrik satın alacaktır.


Tam olarak, R-değerinin boşa harcandığı bir nokta var ve termal molalar, hava kaçağı
vb.Gibi

İzolasyon için sprey geri dönüştürülmüş kağıt veya diğer malzemeleri kiralayabileceğiniz makineleri kaçırdınız. Bu tamamen DIY içinde ve belki bir solunum cihazı dışında herhangi bir KKD gerektirmez.
Brian

1
@ 0A0D - Evet, ancak anket yapan kişi sprey selüloz hakkında değil sprey köpük hakkında soruyordu. En azından Kanada'da ( örneğin, bu adamlar ) DIY PU sprey kitleri de mevcuttur . Hala keçelerden daha karmaşık ve pahalı kalıyor.
Compro01

@ Compro01: Florida'da Lowes Ev Geliştirme Mağazası'nda 200 $ değerinde selüloz satın alıyorsunuz ve makineyi ücretsiz alıyorsunuz. Aracınızı temizlemek için kullanılan hortumların büyüklüğü hakkında büyük bir hortumdan püskürtür. Sadece püskürtüyorsun .. beceri gerektirmiyor. Hiç karmaşık değil ve daha ucuz. Kullanılmayan herhangi bir kısmı iade edebilirsiniz ve ne kadar ihtiyacınıza bağlı olarak maliyet 100 $ veya daha düşük olur. Home Depot benzer bir anlaşma var.
Brian

5

Tavanımda sprey köpük kullandım. İşte nedeni:

  1. Tavan arası klima birimlerinin evin termal zarfında olmasını istedim.

  2. Çatı güvertesinin alt kısmına spreylenmiş açık hücreli veya kapalı hücreli köpük dışında bir şey yerleştirmek benim için tek seçenekti. Çatıyı değiştirseydim SIP panelleri kullanabilirdim.

  3. Bölgeme R-değeri (merkezi FL) almak için 14 inç şişmiş selüloz gerekir.

Nasıl yaptım:

Kendi köpüğümü (DIY) satın almanın veya bir yüklenici kiralamanın maliyetini araştırdım. Bir müteahhit kiralamanın daha ucuz olduğunu tahmin edin. Bölgemdekileri buldum, çalışmalarına ve referanslarına baktım. Onlar 2300 $ harcadı (açık hücre) tüm yaklaşık 2.20 $ / sf için yaptı. De değdi: benim Klima daha az koşmak = maliyet daha az, ev daha iyi hissediyor ve tavan evin yaklaşık 10 derece içinde kalır, bu yüzden orada saklanan fotoğraflarım berbat değil.

Sadece bölgenizde neyin mevcut olduğunu öğrenin ve sizin için ne ödeme olsun unutmayın!


3

Web'e bakarsanız, püskürtülen köpük ile ilgili birçok korku hikayesi okuyacaksınız: büzülme, çatlama ve çatılardan ve duvarlardan düşme.

Püskürtmek için, zaman ve gün için doğru karışıma, püskürtme yaptığınız tabanda doğru sıcaklığa ve doğru neme ihtiyacınız vardır - bunu doğru yapmak kolay değildir.

Öte yandan, levha polistiren kapalı bir hücre yalıtımı olarak fiberglastan daha iyidir, ancak ısı veya havaya izin vermez, aynı zamanda (dikkat ederek) son derece önemli olan sıkı bir uyum sağlayabilirsiniz. Cam elyafı hava geçirmez veya (daha önemli) su buharı sızdırmazlığı olarak alamazsınız. Geçen rüzgar, sıcak hava ve su buharı kontrolsüz fiberglastan geçer.

İyi yalıtılmış bir evin binanın ömrü boyunca kış ve yaz için size fayda sağlayacağını unutmayın. Isı köprülerinden kaçınmak için kirişler arasına ve kirişlerin altına yerleştirilmiş polistiren kullanmak, en uygun maliyetli yalıtımdır.


1
Sprey köpük yalıtımının erken uygulamalarında problemler vardı. Bununla birlikte, bu günlerde, çoğu durumda (en pahalı seçenek olsa da) genellikle en iyi seçenek olarak kabul edilir.
DA01

3

Bana maliyeti bile olmazdı. Tavanınızdan geçen tonlarca saçmalık var - elektrik, havalandırma, her neyse. Bu şeylerin neden taş haline getirilmesini istesin ki? Püskürtmeden sonra daha fazla elektrik güvenliğini sağlamanız gerekiyorsa ne yapardınız? Bana hiç mantıklı gelmiyor. Son birkaç yıldır tavan arasında 20-30 kez elektrik hareket ediyor, duvar konfigürasyonunu değiştiriyor, değiştiriyor ... ve sert köpükle uğraşmayı hayal edemiyorum.


Sprey köpük çatı güvertesinin alt tarafındadır! çatı katında değil. çatı katında ise ve bunu sırt üstü uzanırsanız bu yüzden bunu hayal edin. Yukarı bak ve saçaktan saçaklara kadar köpük yalıtımı var ama hiçbiri altında değil çatı katı termal zarfın içindedir ve tüm mekanik ve elektrik serbesttir ve saçaklara ve havalandırma yığınlarına giden birkaç telden daha az temizdir. Tom

@Diğer Tom ... Hayır, değil. Evinizi yalıtmak için tavanınızın tabanını püskürtün. Tavanınızı yalıtmak için alt tarafa püskürtürdünüz. Poster bile değilsin ...
Tom

1
çatı katının yarı şartlı olmasını isteyip istemediğinize göre kısmen belirlenen bir "yukarı" sprey veya "aşağı" sprey yapıp yapmadığınıza bağlıdır.
Jeromy French

Yaz aylarında ısı infiltrasyonunu azaltmak için daha çok çatının altında kullanılan köpük gördüm. Döşeme için, keçeler veya üflemeli olanlar daha kolay, daha ucuzdur ve (belirtildiği gibi) evin gelecekteki bakımına o kadar müdahale etmez.
keshlam

3

Ana neden başlangıç ​​maliyetidir, ancak yakın bir saniye, çoğu ev sahibinin R-value, etiket üzerindeki basit ölçüm olan yalıtımın nasıl çalıştığını ve güvendiğini bilmemesidir . Etiket bilgileri bilinçli bir karar vermek için yeterli olmalıdır, ancak değildir. Daha fazla bilgi olmadan R-değeri anlamsızdır .

R-değeri ölçümü sıfıra yakın hava hareketini içerir; gerçek hayattan ayrışmasında neredeyse komik.

Isı konveksiyon, iletim, radyasyon ve faz değişimi ile aktarılır. Konveksiyon, evlerde ısı kaybının en büyük nedenidir, ancak fiberglas ve selüloz bu hareketi yavaşlatmak için çok az şey yapar. Fiberglas çok hava geçirgendir, ev hava filtrelerinde kullanılır!

R-değeri kendi başına yararlı bir ölçüm olsa bile, sabit değildir. Selüloz zamanla çökelir, R değerini azaltır ve duvar yalıtımında yalıtımsız boşluklara yol açar. Cam elyafı, XPS ve EPS köpüğün R değeri sıcaklık düştükçe iyileşir. Poliizosiyanürat (poli köpük) azalır. Fark çok büyük değil - çok soğuk ve çok sıcak günler arasında yaklaşık R2.

Kurak bölgelerde, kapalı hücre köpüğünün daha sonra ince bir şekilde serilebilir ve fiberglas ile üstlenebilir. Genellikle selüloz önermem çünkü borik asit yangın geciktirici tedavisi büyük ölçüde birkaç yıl içinde dağılır ve üreticinin yeni ürün dışındaki testleri yayınlaması gerekmez. Nemli bölgelerde, bu nem birikmesine neden olabilir ve en iyi şekilde önlenir. Bu gibi durumlarda, saf köpük en iyisidir.

Kapalı hücreli köpüğün maliyete değip değmediği konusunda hala matematik yapmak gerekir, ancak maalesef bunu yapmak basit değildir. Sıcaklık ne kadar ılımlı olursa ve evdeki hava hareketi o kadar düşük olursa, kapalı hücreli köpük daha az fayda sağlayacaktır. Washington ve Idaho gibi bazı bölgeler çok ucuz güç ve gaza sahiptir, ancak köpük maliyetleri ülke genelinde bile çok daha yakındır. İşçilik maliyetleri de büyük farklılıklar gösterebilir.


1

Son zamanlarda birçok sprey köpük şirketi patladı, artan ısıtma ve soğutma faturalarının bu eğilimi artırdığından şüpheleniyorum. Birçoğu, çatı katının çatısının arka tarafına açık bir hücre (onlar için daha ucuz) kurulum önermektedir (özellikle selülozlu evlerde onlar için daha kolay). Bu linkte de görebileceğiniz gibi, çatıdaki açık hücreli köpük yolda size sorunlara neden olacak.

http://www.greenbuildingadvisor.com/blogs/dept/musings/open-cell-spray-foam-and-damp-roof-sheatthing :

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.