3'lü bir kutunun içindeki 6 kabloyu bağlamak için bir yerine iki tel somun kullanabilir miyim?


13

Sadece bir tane kullanmanın mümkün olduğu, ancak iki tane kullanmanın daha kolay olabileceği bir durumda iki telin kullanılması kabul edilebilir bir uygulama mıdır ?

İçine altı kablo gelen üç parçalı bir kutum var. Daha önce kablolayan kişi (ev sahibi, sanırım) 6 siyah sıcak telden 5'ini kırmızı bir tel somun kullanarak pigtaile etti. Anahtarlardan birine hala sıcak getirmesi gerektiğinden, bir anahtarın tek bir terminaline iki sıcak kablo koydu (biri kırmızı tel somununa, diğeri doğrudan elektrik bağlantısına bağlanmayan anahtara at kuyruğu).

Bu kişinin bunu yaptığını düşünüyorum, çünkü tel somun altı telin hepsi için yeterince büyük değildi. Ancak benim anlayışım, aynı terminaldeki iki kablonun iyi bir fikir olmadığıdır. En iyi çözüm, açıkça, altıyı tutan bir tel somun almaktır. Alternatif olarak, her biri altı sıcak telden üçünü ve doğrudan iki tel somunu (her somuna toplam dört tel) arasında bir tel alacak iki tel örgüye sahip olmayı düşündüm. Bağlantı sayısını en aza indirmenin mantıklı olduğunu anlıyorum, ancak bunun kabul edilebilir olup olmadığını merak ediyorum.

Ev kablolarında yeniyim, ama umarım ne istediğimi anlarsınız ve ne düşündüğünüzü bana bildirirsiniz.Cihazın dışındaki bir vidanın etrafına sarılmış iki kablodan bahsettiğinizi varsayıyorum.
Brad Gilbert

Anahtarın arka sekme terminali varsa, bunu her ikisi için yan vida terminalini kullanmak yerine kablolardan biri için kullanabilirsiniz.
Tester101

Yanıtlar:


5

Doğru konektörü kullanın

Ideal Industries , 6 iletkeni işleyebilen birkaç farklı bükümlü tel konnektör çeşidi üretir. UL Listeli Kombinasyonlar (PDF) belgesine baktıktan sonra bu tür 4 konektörü bulabildim.

Kendinizi 6'dan fazla iletken bağlamanız gerektiğine karar verirseniz, muhtemelen bir bükülmüş tel konektörden başka bir şey aramaya başlamanın zamanı gelmiştir. @Aaron'un belirttiği gibi, 8 iletken için Push-In tipi bir konektör kullanabilirsiniz . Ayrıca 4 ila 10 # 14 katı iletken bağlayabilen bir Sıkma Konektörü kullanmayı da düşünebilirsiniz ( akım taşıyan iletkenleri birleştirirken yalıtımlı bir kapak gerekli olacaktır).

Kıvrımlı bağlantıların ötesine geçerek, muhtemelen terminal bloklarına, baralara, tasarım değişikliklerine veya alternatif çözümlere bakmaya başlamanız gerekir.

Tüm iletken kombinasyonları üreticiden üreticiye değişecektir, herhangi bir elektrik konnektörü kullanmadan önce üreticinin belgelerine bakın

Cihazları konektör olarak kullanma

Başka bir seçenek de, cihazlarda kullanılmayan terminalleri ekleme noktası olarak kullanmaktır. Örneğin, hem yan hem de arka terminalleri olan bir anahtarınız olabilir. Arka terminali bir ekleme noktası olarak kullanmak, devreyi uzatmanın kabul edilebilir bir yoludur. Aslında, bazı endüstriyel sınıf prizler ( Leviton 5252 Serisi gibi ) cihazın arkasında 8 kelepçe tarzı terminal sunar.

resim açıklamasını buraya girin

Pigtailler sayısını azaltın

Birden fazla cihazın tek bir sıcak teli paylaştığı durumlarda, tek bir ekstra uzun pigtail kullanarak, bükülebilir tipteki bir konnektördeki kablo sayısını azaltabilirsiniz. Tüm cihazları bağlamak için ekstra uzun pigtail'i kullanacak ve cihaz başına tek bir pigtail ihtiyacını ortadan kaldıracaksınız. Böylece, gerekli pigtailler sayısını 3'ten 1'e kadar alabilirsiniz. Devreyi orijinal olarak bağlarken beslemeyi çok uzun süre sıcak bırakırsanız, kuyruk örgülerini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için:

  1. Telin ortasındaki yalıtımı biraz çıkarın.
  2. Açıkta kalan kabloyu ilk cihazın terminal vidasının etrafına sarın ve vidayı sıkın. resim açıklamasını buraya girin
  3. Kablodan biraz daha yalıtım çıkarın.
  4. Açıkta kalan kabloyu bir sonraki cihazın terminal vidasının etrafına sarın ve vidayı sıkın. resim açıklamasını buraya girin
  5. Tüm cihazlar bağlanana kadar tekrarlayın.

Tüm cihazları bu şekilde bağladıktan sonra, diğer cihazlara beslemek için telin ucunu kullanabilirsiniz. Telin ucundaki bir miktar yalıtımı çıkarın ve bu teli diğer cihazları besleyen kablolara bağlamak için bükümlü bir kablo konektörü kullanın.

Papatya zinciri

Tel demetlerini pigtaillere bağlamak için. Tek tek bağlayıcı iletken dolgusunu aşmadığınız veya kutuyu aşırı kalabalıklaştırmadığınız sürece bunu yapmakta sorun yoktur.


Ben tam olarak ve papatya zinciri bölümünde en sonunda soruya doğrudan cevap için kabul edilen cevap olarak seçtim (daha iyi seçenekler olsa da, ben sormak ne ile "sorun" diyerek). Bu arada, uzun bir pigtail'i birkaç cihaz arasında paylaşmanın uygun olduğunu fark etmedim. Bunu evimde yaptım ve önceki sahibi tarafından alınan kabataslak bir kısayol olduğunu varsaydım.
susie derkins

Hem backstabs hem de vidalı terminalleri aynı anda kullanmanın kod olmadığını düşünen bazılarının olduğunu unutmayın. UL test rejimi tarafından izin verilmediğini düşündüm, ancak aşağıdaki bağlantı UL'nin onunla iyi olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, bir anahtar veya prize eklediğinizde, her iki çıkış da (bu çıkış ve dallı olan) kırıcı sınırlarının yakınında ancak yine de kesici sınırlarının altında olduğunda potansiyel olarak bu çıkışa daha fazla stres uygularsınız. IOW, pigtail yoluyla dallanma, çıkış bağlantısına daha fazla termal rahatlama sağlayabilir. başvuru: forums.mikeholt.com/showthread.php?t=92147
Scott Prive

10

Ayrıca 6 telli itmeli konektör de kullanabilirsiniz - açık mavi olanı bakmaktır.

resim açıklamasını buraya girin


Bunu bir seçenek olarak belirttiğiniz için teşekkürler. Yine de orijinal soru hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyorum. Bu tür bir konektöre genişletmek - bir açık mavi yerine iki sarı konektör kullanmaktan ne haber (orijinal soruda tarif ettiğim gibi)?
susie derkins

@cowguy Her şey eşit (tabii ki asla olmuyor), 2 küçük yerine büyük olanı kullanırdım. Ama bu benim görüşüm ve istediğiniz kadar ağırlık taşıyor.
Aaron

Teşekkürler, @Aaron. Test cihazını (101) kabul ettiğim halde cevabınızı iptal ettim.
susie derkins

Bu yanıttaki bağlantı bulunamadı 404 sayfasına gidiyor.
cp.engr

1
@ cp.engr not için teşekkürler. Bağlantıyı güncelledim
Aaron

4

Eğer uygunsa, NEC'nin "kutu dolgusu" bölümüne uymayabilir. Her bağlantı, cihazlarda olduğu gibi kutu kapasitesinin bir bölümünü "tüketir". Daha büyük gösterge teli daha küçüktür. Düzgün yorum yapabilmek için kutu hacmini ve kablo göstergelerini bilmemiz gerekir. Dahili kelepçeler hacim kullanır.

Kutu doldurma hesaplayıcısı

2011 NEC ilgili bölümü

Genel olarak, 2 pigtainin cihazlarda papatya zincirlemesinden daha güvenli ve güvenli olduğunu düşünüyorum. Tel kutuya girmez veya kutudan ayrılmazsa, pigtailler hacim kullanımına karşı saymazlar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.