120VAC kablolamada iki iletken arasında fark var mı?


9

DC kablolama ile bariz, pozitif bir 'sıcak' tel ve negatif / topraklama kablosu vardır. AC kablo tesisatında hala tek bir 'sıcak' kablo gibi bir kavram var mı?

Evet ise, neden bu tellerden herhangi biri +/- 120VAC'de olacağından?

Sadece bir 'sıcak' tel varsa, nötr tel zaten toprağa bağlıysa neden ek bir topraklama kablosu var?


1
Dünyanın hangi bölgesinde? Kablolama sistemleri değişiklik gösterir.
John Gardeniers

Yanıtlar:


8

Evet, bir fark var. Sıcak kablo (ABD'de siyah) TV'niz veya ampulünüz gibi bir elektrik yüküne 120VAC taşır. Bu voltajın çoğu yük boyunca dağıtılır, böylece nötr hattaki voltaj (ABD'de beyaz) sıfıra çok yakındır, ancak yine de AC'dir. Anahtar nokta, nötrün elektrik panelinin servis paneline dönüş yolu olarak hizmet vermesidir: yüke giden akımın akım çıkışı ile eşleşmesi gerekir. Örneğin, 60W'lık bir ampul yaklaşık 500mA akım çekecek ve bu 500mA sıcak tel üzerinde ve nötr üzerinde taşınacaktır.

Topraklama kablosu ise normalde asla akım taşımaz. Ek güvenlik sağlamak için var. Örneğin, sıcak tel bir cihazda gevşerse ve metal bir parçaya dokunursa, o metale bağlı olan her şey şimdi 120VAC'de enerjilenir. Açıkta olan herhangi bir metale dokunursanız, şok alabilirsiniz. Öte yandan, cihaz topraklanırsa, sıcak tel metale temas ettiğinde, devre kesici tetiklenerek tehlikeyi ortadan kaldırır.


Bu iyi bir cevaptır, ancak buna eklemek için: gerilime "potansiyel fark" da denir, çünkü aslında iki hat arasındaki fark olarak ölçülür. AC devrelerinde, dünya
gregmac

3
Hata! Bir kesici atmış olmalı.
sonraki duyuruya kadar duraklatıldı.
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.