Matkap ucumun ileri delmek için saat yönünde mi yoksa saat yönünün tersinde mi dönmesi gerektiğini nasıl anlarım?


9

Bu belki aptalca bir soru ama doğru anladığımdan emin olmak istiyorum çünkü kılavuz arızalı görünüyor. Matkap uçlarımdan birini mahvettim.

Yani, biri bana hem sol elle kullanılan matkap ucunun hem de sağ elle kullanılan matkap ucunun resimlerini gösterebilirdi (çünkü hangisini kullandığımdan emin değilim) ve kullanıcının ileriye doğru matkap atmak için her biri için hangi yönde dönmeleri gerektiğini matkap ucunun karşısında mı? (örn. matkap ucunun ucuna bakarken saat yönünde veya saat yönünün tersine).

Matkap ucunun ucu dediğimde, delik açmak için yüzeye temas eden matkap ucunun sonunu kastediyorum.

Lütfen İngilizcemi affedin.

GÜNCELLEME:

İşte matkapımın ve kılavuzun resmi.

resim açıklamasını buraya girin resim açıklamasını buraya girin resim açıklamasını buraya girin resim açıklamasını buraya girin resim açıklamasını buraya girin

Resimde de görebileceğiniz gibi, şu anda kılavuzun dediği gibi matkap ucunu sağa veya saat yönünde çeviren "R" olarak ayarlanmıştır. Kılavuzun, matkap ucunun kılavuzdaki resimde gösterildiği gibi size baktığı perspektiften kastedildiğini varsayıyorum. Aslında bunu yapar. Matkap arkasındaki bakış açımdan saat yönünün tersine dönüyor. Kılavuzda yazıldığı gibi, ileriye doğru delmek istiyorsanız bunu "R" ve tersine delmek istiyorsanız "L" olarak ayarlamanız gerekir.

Güncelleme:

Ve video http://vimeo.com/m/64855403


3
Kılavuz doğrudur, geriye doğru düşünüyorsunuz. Saat yönünde ve saat yönünün tersine, matkabın arkasındaki perspektiften - Yani, normalde nasıl tutacağınız, işe bakıyor. Bununla birlikte, çoğu matkapta ileri ve geri için F ve R kullanılır veya anahtarda küçük oklar bulunur. Bence Kötü Kullanıcı Arayüzü tasarımı.
Chris Cudmore

2
"Righty, tighty. Lefty, loosy"
DA01 19

1
Bu biraz karşı sezgisel, ancak matkap R'ye ayarlandığında, aslında anahtarı L'yi gösterecek şekilde ittiniz. Bunun nedeni, tetik parmağını yukarı kaldıran ve anahtarı iten sağ elini kullanan bir kişi tarafından çalıştırılmak üzere tasarlanmasıdır. R tarafına girmek için R tarafında veya L tarafına L girmek için başparmağınızı yukarı itin. Düğmenin yanından çıktığı diğer matkaplarla aynıdır, ileri tarafa itersiniz ve gider ileriye. Karşı tarafa itmezsiniz, böylece öne doğru almak için ileri konumda dışarı çıkar.
BMitch

1
Cevabımın düzenlemesine bakın. Matkap görüntüsünü, saat yönünde / ileri açıkça belirtilen şekilde ekledim.
Chris Cudmore

1
@supertonsky: Evet, kılavuz doğrudur (ve içindeki çizimler doğrudur), ancak matkap kutusunda R ve L harfleri yer değiştirir. Mükemmel video btw.
sharptooth

Yanıtlar:


11

Lise fizik dersinizi tekrar düşünün ve Sağ El Kuralını kullanın.

Matkap ucunu, ucu başparmağınıza bakacak şekilde avucunuza yerleştirin. Parmaklar ucun etrafında (veya vidanın) dişler yönünde kıvrılırsa, bu sağ elini kullanan bir bittir. Bu, delmek için saat yönünde döndüğünüz anlamına gelir (işe bakmak açısından).

resim açıklamasını buraya girin

Bu kural, baş aşağı ve geriye doğru bir şeyleri sıkmaya çalışırken de son derece yararlıdır. Sağ baş parmağınızı vidanın veya somunun hareket etmesini istediğiniz yöne doğrultun ve nesneyi parmaklarınızın kıvrıldığı yönde sıkın.

Hareket halindeyken, Saat Yönü / İleri böyle görünür.

resim açıklamasını buraya girin


2
"Sağ el kuralı" kullanımınızı anlamıyorum. Parmaklarınız "dişler yönünde" nasıl? Aynı parçayı sol elinize koyup aynı şeyi söyleyemez misiniz? Başparmağınızı seyahat yönünde göstermeyle ilgili ikinci ifadeniz daha mantıklı.
Hank

@ HenryJackson, bu en.wikipedia.org/wiki/Right-hand_rule anlamına gelir . Sol el kuralı yok :)
Steve Zhan

@SteveZhan: Sağ kuralın farkındayım, bu cevaptaki "konuların yönü" ile ilgili açıklamanın yararsız ve belirsiz olmasına rağmen. Ve FYI, sol dişler (ve çeşitli fiziksel fenomenler) için bir "sol kural" vardır.
Hank

8

TL; DR; neredeyse tüm delme uçları delme işlemi için saat yönünde döndürülmelidir ve bazen malzemeye yapıştıklarında saat yönünün tersine döndürmeniz ve bunları daha kolay çıkarmak isteyebilirsiniz. Delme için saat yönünün tersine döndürülmesi gereken bir matkap ucu görmedim.

Bir delme ucuna baktığınızda, vida veya cıvata gibi dişli bir parçadaki oluklara az çok benzeyen oluklara sahip olduğunu göreceksiniz. Aynı şekilde bir X-dişli (genellikle sağ-dişli) vidayı belirlediğiniz gibi bir "X-dişli" (genellikle "sağ-dişli") delme ucunu da tanımlayabilirsiniz - oluklar aynı şekilde yönlendirilir. Eğer bir "sağ-dişli" (aslında "sağ-yivli") delme ucuna sahipseniz, delme işlemi için saat yönünde döndürülmelidir.

İşte bir örnek ( Wikipedia'dan orijinal , onu döndürdüm ve delmeye ulaşmak için bitin nasıl döndürüleceğini gösteren bir ok ekledim). Bu "sağ yivli" (en tipik) bir bittir, saat yönünde döndürülmelidir.

resim açıklamasını buraya girin


5
50 yıldır saat yönünün tersine bir matkap ucu görmedim. Tüm bitler saat yönünde delinir.
shirlock evleri

@shirlockhomes: Bu bölümün bir fotoğrafı bile var: en.wikipedia.org/wiki/Twist_drill#Left-hand_bit
sharptooth

@ shirlock-homes Yerel otomobil parçaları mağazanıza uğrayın ve elinizde ters bitler olacaktır. Kırık cıvataları çıkarmak için kullanışlıdır. Eğer şanslıysanız, delme sırasında gevşeyecekler ve biraz dışarı çıkmaya başlayacaklar. Onlar da Amazon'dalar: amazon.com/Neiko-10038A-Drill-Titanium-13-Piece/dp/B000HS0UJQ
Sean

6

Burada, kesme kenarları ve dönme yönü belirtilmiş bir matkap ucunun "görüşte sonlandır" istenir. Bu, çoğu uygulama için bulacağınız "normal tipte matkap ucu" nu gösterir.

resim açıklamasını buraya girin

Ayrıca, zıt yönde çalışan standart olmayan tipteki matkap ucunun "bitişi" resmini istediniz. Muhtemelen makine atölyesinin vahşi dünyasında varlar ama bunu saygısız bir video görüntüsünün büyüsü aracılığıyla sağladım. Bu yüzden aşağıdaki "solak" matkap ucu için resim olacaktır.

resim açıklamasını buraya girin


5

Saat yönünde veya saat yönünün tersine endişelenmeyin; bunun yerine, matkap ucunun yavaş bir dönüşte döndüğünü inceleyin. Delinmiş malzemeyi dönerken çıkarmak için bir parça tasarlanmıştır. Bir delik açarken, malzemenin delikten çıkması için olukların döndüğünden emin olun. Bu ayrıca ucu malzemenin içine çekme eğiliminde olacaktır. Ayrıca hangi yöne döndürüleceğini bilmek için ucu bir vida olarak görselleştirebilirsiniz.

Aynı çizgiler boyunca, ayna bir malzemeye delik açarken sıkılan bir yönde dönecektir.


AKA sağduyunuzu kullanın. Bunu anladım ama aksini söyleyen kılavuzu görünce kafam karıştı.
supertonsky

2

Matkap ucunu yavaşça bir yönde döndürün ve dikkatlice gözlemleyin. Doğru yön , matkap ucundaki yivin içeri doğru deliğe doğru değil , sondaj makinesine doğru yukarı doğru çıktığı görülecektir . Bunun nedeni, delme işleminden sonra malzemenin matkap ucunda yapılan oluklar vasıtasıyla delikten çıkarılması gerektiğidir.


2

Bir set matkap aldım ve sözde ücretsiz ek bir "Ters Matkaplar" seti aldım, bu yüzden evet varlar ama bunları ne zaman kullanmam gerektiğine dair bir fikrim yok ve elli yılı aşkın bir süredir mühendislik yapıyorum ama düşünüyor Sanırım kırık bir cıvatayı veya vidayı delmeniz gerekiyorsa, kırılan parçayı daha sert sürmek yerine ısırmaya ve dışarı çıkarmaya eğilimli olabilir.


0

Matkabı tornavida ucu ile kullanma

Özel durumlar için, bazı durumlarda ters dişlere sahip bir döner mile bir şey sabitlemek gibi bazı özel vidalar vardır. Bununla birlikte, neredeyse tüm vidalar normalde saat yönünde döndürüldüğünde malzemeye vidalanır ve saat yönünün tersine döndürüldüğünde malzemenin dışına çıkar.

Matkap rotasyonu açısından vidanın ne yaptığını düşünün. Bu, matkapın sizden uzağa işaret ettiği perspektiften dönüş yönüdür. Matkabı ters çevirir ve ucun ucuna bakarsanız, ters çevrilir.

Matkabı matkap ucu ile kullanma

Ters çevrilmiş bazı özel bitler vardır, ancak bunlar sadece "normal" tarzı bir matkap ucu, yivli tip olarak düşündüğünüz türdür). Ters bir sürümü olan başka bir stil biraz (örneğin, maça, Forstner, vb) düşünemiyorum.

To ters yivli biraz tanımak normal bir yivli bitten, flüt sağından ve göz bakacak noktası ile bir şey üzerinde biraz (kök koşturup oluklar malzeme çıkarmak için) yatıyordu. Bu perspektiften bakıldığında, oluklar çapraz ucun ucundan çapraz olarak geçecektir. Normal bir bitte, flütün üst kısmı alt kısmın solunda olacaktır. Ters bir bitte, flütün tabanı üst kısmın solunda olacaktır. Bir ters bit, normal bir bitin ters yönünde çalışacaktır.

Herhangi bir normal bit bir vida ile aynı şekilde çalışacaktır. Saat yönünde malzemeye delinir. Saat yönünün tersine biti çıkarır.

Matkabı taşlama uçları ve zımparalama / parlatma kafaları ile kullanma

Belirli bir yönde çalışacak şekilde tasarlanmış, flap diskler gibi birkaç özel zımpara başlığı vardır. Bu neredeyse her zaman saat yönünde olacaktır, ancak genellikle ona baktığı görülecektir. Amaçlanan yön, kanatların zaten kavisli oldukları yönde biraz daha fazla bükerek veya bitişik bir kanatçığa göre hareket ederek bükülmesine izin verecektir. Ters yön tasarıma karşı çalışacaktır. Bir ip paspas düşünün. Bir yönde çekerseniz, teller başın arkasında sıralanır. Daha sonra yönü tersine çevirmeye çalışırsanız, dizelerin yönüne karşı çalışıyorsunuz ve dizeler rastgele yönlerde çökecektir.

Sürekli bir yüzey olan zımpara uçları ve zımparalama / parlatma kafaları her iki yönde de kullanılabilir. En iyi yön tipik olarak toz veya döküntülerin nereye atılacağıdır. Diğer tüm şeyler eşit olduğunda, en az size doğru olan yönü kullanın.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.