Ahşap paleti ahşabı kırmadan nasıl ayırırım?


10

Ahşabı bazı ahşap paletlerden kurtarmaya çalışıyorum ve başarısız oldum. Çivilerin olduğu yere yakın dövüyorum ve sonra çivileri kaldırıyorum; ancak, ahşap çivileri çıkarmak için yeterince dışarı çıkmadan önce genellikle yarıya iner. Herhangi bir öneri en yararlı olacaktır.


7
paletler, tonlarca kusurlu önemsiz sert ağaçtan yapılmıştır. neden rahatsız oluyorsun? Levhaları çivilerden önce uçlarından kesin ve gerisini kurtarın.
shirlock evleri

2
Önemsiz şey bazen başkalarının zenginlikleri. Tamamen paletler tüm küçük binalar inşa millet vardır!
Michael Karas

3
Paletler birçok proje için mükemmeldir, ancak dünya görüşümde, hepsini kullanabiliyorsanız daha iyidir. Onları söküyorsanız, bunun yerine kereste satın almalısınız.
Jay Bazuzi

Yanıtlar:


8

Özellikle çivi almak için yapılmış çeşitli araçlar stilleri yaparlar. "Kedi pençesi" adı verilen bir araç aşağıdaki resme benziyor. (Benzer aracı diğer yerel adlar altında da bulabilirsiniz). Çengel ucun tırnak kafasının altına vurulması için bir çekiç kullanılır, böylece daha sonra kaldırılabilir.

resim açıklamasını buraya girin

Başka bir çivi çektirme tipi de, aracın ayrı bir çekiç gerektirmeden kendi başına kullanılması açısından çok etkilidir. Bu tip çivi çekici üzerindeki sap, çeneleri tırnak kafasının etrafına gömmek için yukarı doğru kaydırılır ve aşağı doğru dökülür. "Ayak" yönünde yanlara doğru çekilmesi, çeneleri çiviye sıkıca kenetlemeye ve dışarı çekmeye zorlar.

resim açıklamasını buraya girin


Bunlar normal çiviler için iyi araçlardır, ancak paletlerde yaygın olarak kullanılan kaplamalı tel çiviler için, kedilerin pençesi kafayı yırtacak ve kayar çekiç çektirmesinin çeneleri şaftı kesecektir.
mike

1
Bir tırnak Jack, meşe paletlerdeki bükülmüş kare şaft tırnaklarını çıkarmak için ikinci fotoğraf kullandım, evet ahşap düşük kaliteli Yumuşak ahşapta zaman kaybetmezdim ama meşe bir planya ile çalıştırılabilir ve hala çok fazla kullanımı vardır.
Ed Beal

4

İlk birkaç köşe için, tırnakları biraz çıkardıktan sonra ikiye kesmeniz gerekir. Elmas ucu olan Dremel aleti işe yarayabilir. Onları çok fazla çekerseniz çatlarlar.


1
12 "bi-metal veya karbür bıçaklı bir
reçete kullanırdım

Sanırım daha önce yaptığımda cevabımın oy kullanması çok komik ve birçok insanın dremel ya da çivi kesebilecek bir şeyi var. Ama kaç kişi (bir sandık tutmak için yeterince ucuz) bir kedinin pençesine sahip ... her neyse. Ve kedinin pençesinin veya başka bir tırnak çektirmesinin ahşaba nasıl zarar vereceğini anlamıyorum.
DMoore

1
Ben anonim aşağı oyuna karşı + 1. Yorum içermeyen bir aşağı oy, site önerilerimize uymuyor. Bence -1, KÖTÜ, tehlikeli, yanıltıcı cevaplar için ayrılmalıdır, bu yüzden yorum yapmakla görevlidir.
HerrBag

Eğer önerim güvensizse, işe yaramıyorsa veya çok daha iyi bir çözüm varsa aşağı oyu aldırmam. Sadece denediğim ve işe yaramayan bir çözümün bir sürü oy almasının tuhaf olduğunu düşündüm. Eğer çivileri çok uzağa kaldırırsanız, ahşap çatlar. @Herr hem kesme önerileriniz geçerlidir ve belki de benimkinden daha iyidir. Deneyimden ne yaptığımı dışarı attım. Kulübemin duvarları için palet tahtalarını kullanıyorum ... 2-3 palet daha var ve işim bitti.
DMoore

Bir çivi Jack çekmeye başlayabilir ve hareket etmeyi bırakırsa çiviyi kesecek, daha sonra başka bir ısırık alabilir veya gevşetmek için düz bir çubuk veya merak çubuğu kullanabilirsiniz.
Ed Beal

3

Genellikle sokaktan paletler topluyorum, çünkü ailem bana eşyalarım için bir şeyler yapmam için odun almıyor, sadece eşyalarını yaparken satın alıyorlar. İlk kez yaptım, çok zor ve zor bir işti, bir gün ekşi kas vardı ama paletlerdeki sert ağacın% 80'i koptu. Yaptığım hafızayı hatırladım ve belki de bir keski kullanmalı ve birbirine çivilenmiş iki kereste arasına çekiçlemeliyim ve onları ayırmak için kutup prensibini kullanarak yapmalıyım, daha sonra çekiç ucunu kullanmalıyım ve onu çıkarmak için aynı kutup prensibini kullanın. Düzinelerce paleti indirdikten sonra, her seferinde her çiviyi biraz dışarı çıkarma konusunda bir deneyimim oldu, böylece kereste bükülmeyecek ve bu yüzden çıtçıt olmayacak. Asla çekiçle çekmeyi denemek için çekiç kullanmayın, keresteye zarar verir ve kenetlersiniz. Keskiyi içeri çekin ve ayırın. İşte aldığım kerestenin bir örneği: bunlar indirdiğim kereste ve çivi deliklerini doldurdum ve P40 ile zımparaladım

önden Onları eşyalarım için bazı kutular yapmak için kullanıyorum


Bunlar, geri aldığım ücretsiz paletlerin çoğuna benziyor, bir işiniz olmadığında zaman ucuz.
Ed Beal

1

Sadece 1x6'da bir çentik kesmekle çok başarılıydım. Bu çentik, paletin alt tarafındaki palet kalasları için olacaktır, bu nedenle en büyük genişlik tahtalarını kaplayacak kadar büyük olduğundan emin olun. Sonra ben bu 1x6 almak ve tahtalar arasında ve tüm tahtalar çivilenmiş "2x4" yanında koymak. Bu paleti yerden kaldırır + - 1 ". Sonra bir minisledge alıp palete dökülürdüm. Bu, tahtaları 2x4'ten ayıran artan basınç anları yaratır. Daha sonra 1x6'ımı Orta ve karşı uç bölümü Bu, tahtalarımın% 95'ini bölmeden gevşetti (genellikle sadece bir çekiç ve levye ile oldum) Sonra sadece çiviyi çekmek için bir levye kullanardım.resim açıklamasını buraya girin


Bu, bu YouTube videosunda gösterilen yaklaşıma benziyor: diy.stackexchange.com/a/68993/81954
bgoodr

0

Metal kesme bıçağı olan bir FEIN testere kullandım ve daha sonra bir avuç içi hava çekiçine tutturulmuş bir zımba kullandım ve bu da tırnakları çok hızlı çıkardı. Çok hızlı bir çalışma, bir paletin ayrılması, çivilerin tahtaya batırılmış olan bazı yerlere geri itilmesi dışında hiçbir hasar vermez.


1
FEIN bir tür testere değil, bir şirket gibi görünüyor. Kullandığınız testere türü hakkında daha ayrıntılı bilgi verir misiniz?
Tester101

0

Açıkçası Dan Padilla'nın önerdiği gibi özel ekipman kullanabilirsiniz, ancak böyle bir ekipmanınız olmadığını varsayacağım.

Bir çekiçle yapmak zor olan çivinin her iki tarafına da basmanız gerekir. Bir çektirme kullanın ve tahta kirişe çivilenmiş çatlak içine kama.

Bu sizin için işe yaramazsa, bir demir testeresi alın ve iki odun parçasının buluştuğu dikişte kesin. Ayrı olduktan sonra çiviyi çıkarmak için bir tırnak seti (küçük bir metal pim) kullanın.


0

Tahtalar ve yapısal 2x4'ler (hangi tahtalar çivilenmiş) arasında bir boşluk, ne olursa olsun, bir boşluk oluşturmayı başarabiliyorsanız - - metal bir kesme testere bıçağı (hack testere veya pistonlu testere) ekleyebilirsiniz ) daha sonra, tahtaların alt tarafına yakın olan tırnakları dikkatlice kesebilir ve 2x4 yüzeyinde küçük bir başsız çivi "sapı" bırakabilirsiniz.

Ardından, kalan gömülü çiviyi dikkatlice çıkarmak için ViceGrip pense kullanın. Tırnak "gövdesini" pense metal gövdeyi aşırı sıkıştırmayacak şekilde sıkın ve zayıflamasına ve kopmasına neden olacak şekilde kelepçeleyin; ancak pense dişlerinin gövdeden kaymayan bir tutuşu başarıyla koruyabileceği kadar sıkı. Pratik ve sezgi bunu başarıyla gerçekleştirecektir. ViceGrip pense kavisli kafasını, hafif ama sağlam bir çekme hareketine sahip pençe çekiç kafasının eğrisinden farklı olarak, yuvarlanma hareketinde kullanarak, tırnak çıkma şansı yüksektir. Takozların kullanımı, bir pençe çekiç kafasından farklı olarak, yine de yardımcı olacaktır. Amaç, çivi sapı üzerine tahtadan çıkarma işleminde saflaşmasına neden olmadan yeterli çekme kuvveti yerleştirmektir.


0

Listeye birkaç seçenek daha ekleyeyim.

  • Ahşapta tamamen gömülü olmayan tırnak başları için marangoz kerpetenlerini kullanabilirsiniz.

resim açıklamasını buraya girin

Çeneleri tırnak kafasının altına kadar çalıştırıyorsunuz, daha sonra kolları sıkmak, çeneleri başın altına almak için kaldıraç sağlıyor. Oradan, çiviyi daha büyük bir aletle çekecek, kesecek veya çekerek kıskacı yeniden konumlandıracak şekilde kolayca kaldırabilirsiniz. Bazı kerpetenler sertleştirilmiş bir başa sahiptir ve çok fazla el gücünüz varsa daha yumuşak tırnakları kesmenize izin verir.

resim açıklamasını buraya girin

  • Bunu çok yaparsanız ve hava kompresörünüz varsa başka bir yaklaşım, pnömatik bir tırnak çıkarıcı kullanmaktır. Mutlaka pahalı değiller. Amazon'da ilk tespit ettiğimlerden biri 50 doların altındaydı ve Harbor Freight'un 20 dolarlık bir sürümü varsa şaşırmam. :-)

resim açıklamasını buraya girin

Levhaları ayırdıktan sonra tırnakları çıkarmak için bunu kullanın. Burnu çıkıntılı tırnağın üzerine kaydırırsınız (eğer eğilirse tırnağı düzeltmeniz gerekebilir). Bir koç çiviyi tahtadan geri alır. İşte 3:00 dakikadan itibaren kullanımda olduğunu gösteren bir video: https://www.youtube.com/watch?v=AEejvcNBoCg

Zeki bir adam, çarpma sürücüsü bit tutucu ile manuel bir versiyon yaptı. İşte bir video: https://www.youtube.com/watch?v=LWeEbYYySLw Video olması gerekenden çok daha uzun. İlgili bölüm videoya bir dakika başlar ve nasıl kullanılacağı 3: 30'da başlar (3: 30'dan başlayarak izliyorsanız ilk kısmı anlayabilirsiniz).


-1

2 güçlü tahta + bunun gibi 2 güçlü tahta kullanın: https://www.youtube.com/watch?v=TWnj4fUhyjI


2
-1 Bağlantı sadece yanıtlar kötüye gittiğinde ve spam ile karıştırıldığında cevaplar işe yaramaz hale gelir. Bağlantının etrafında bağlam sağladığınızdan ve bağlantının kötüye gitmesi durumunda alakalı içerik sunduğunuzdan emin olun. Daha fazla ayrıntı için nasıl yanıt vereceğinize bakın.
BMitch
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.