Elektrikli cihazlar açıldığında TV görüntüm neden siyaha dönüyor?


9

Bilgisayarımı HDMI aracılığıyla TV'ye bağlıyorum. Elektrikli bir şey her meydana geldiğinde (buzdolabı açılır, soba kıvılcım vb.), TV'deki görüntü bir saniyeliğine kararır ve sonra tekrar yanar. Ve herkes sormadan önce, bana güvenin, diğer seçenekleri kontrol ettim, buzdolabı / soba / vb.

Buna neyin sebep olduğu veya nasıl düzeltebileceğim konusunda herhangi bir fikri olan var mı? Yoksa yeni bir HDMI kablosu almalı mıyım?

Bu olduğunda ışıklar titremez veya kararmaz.

Ayrıca, aynı devre üzerindeyse, bunu nasıl anlayabilirim?

TV'yi normal bir aşırı gerilim koruyucusuna bağlayacak mı yoksa voltaj dengeleyicisine mi koymam gerekiyor?


Fırın başladığında televizyonum bunu yapıyor! Bu sorunu çözmek için büyük bir UPS ünitesi satın aldım! Ancak ... Sadece tekrar yaptı! Tekrar olması birkaç gün sürdü! Ayrıca, ups'e giden gücü çıkarıp tekrar takarsam, güç ups'a geri yüklendiğinde TV titriyor! Ugh ...

Bir ışık anahtarı her kullanıldığında sıfırlanan bir LCD monitörle bu sorunu yaşadım - bir UPS yardımcı olmadı, ancak daha kalın, korumalı bir HDMI kablosu yaptı.
Tahlor

Yanıtlar:


6

Buzdolabı açıldığında (bazı) ve (bazı) fırınlar başladığında kapasitörleri gereken motoru / işlevi başlatmak için bir ton akım çeker.

Bunlar TV'nizle aynı devredeyse, bu oldukça büyük bir sorundur ve dalgalanmalar zamanla TV devre kartınıza zarar verebilir.

Bunlar aynı devrede olmasa bile, TV'niz ana devreden voltaj dalgalanması alıyor. Dahili zekaya sahip TV'nizin muhtemelen bu dalgalanmaları ele alma yolu vardır - biri HDMI çalışması gibi bazı yabancı işlevleri kapatarak.

HDMI kabloları çalışıyor ya da çalışmıyor. Sizinki bir resim gösteriyorsa "daha iyi" bir resim elde etmek yardımcı olmaz.

Ne yapardım? Öncelikle TV'nizin buzdolabı ve ocakla aynı devrede olmadığından emin olun. Bazı yerlerde bu kodu karşılamaz ve kesinlikle elektronikler için iyi değildir.

Aynı devrede değillerse, elektrik şirketini aramanız ve yüksek voltajlı bir şey takıldığında hattınızda dalgalanmalara neden olan bir şey olup olmadığını anlamanız gerekebilir. Sorunu çözebilir veya öneriler sunabilirler - ve çoğu zaman bu ücretsizdir. Elektrik şirketi bunun sizin tarafınızdan bir sorun olduğuna inanıyorsa, neden bu girişime sahip olduğunuzu - genellikle ana kutuda gevşek bir bağlantı olduğunu sorun.

Son olarak, aletleri veya televizyonu değiştirmeniz gerekebilir ... Bunu yapmak zorunda olduğunuzu söylememekle birlikte belirli bir örnek verdiniz. TV'nizde herhangi bir voltaj dalgalanması iyi işlemeyebilir. Büyük bir cihaz her açıldığında, genellikle küçük bir voltaj dalgalanması olur. Çoğu elektronik cihaz bu iş için tasarlanmıştır. Belki TV'niz bu sorunu çözmüyor ve elektrik sorununuz gerçekten önemli değil. Ya da belki TV'niz bunu normal şekilde ele alır ve bu tüm TV'lerin çoğunda olur.

Soru da - bu ilk katılım sırasında ışığınız titriyor veya kararıyor mu?


Son derece küçük olasılıkla HDMI kablosu, daha düşük bir ölçüye (daha büyük kablolar) ve ferrit boncuklara sahip olanı alın.
Jason

Bu olduğunda ışıklar titremez veya kararmaz.
merlinpatt

1
HDMI elektriklidir, "ışığı" aktarmaz. Bununla birlikte, voltaj düşüşlerine, senkronizasyon sorunlarına (bu kabloda çok sayıda küçük tel vardır) vb. Çok hassas olan paralel bir arabirimdir. Bu gibi sorunlar nedeniyle motorların tam olarak kendi branşman devrelerinde olmaları gerekir: motoru çalıştırmak için akım, diğer cihazlarla etkileşime girebilir ve hatta devre paylaşılırsa bir kesiciyi tetikleyebilir.

@John haklısın. Aklımda lif vardı. Her iki şekilde de tüm HDMI kabloları temelde aynıdır - çalışırlar ya da çalışmazlar ve bu çalışır ...
DMoore

mike - ana kesici kutunuza gidin ve buzdolabı, soba veya tv'yi kapatan anahtarı bulun. Ardından, kesiciyi çevirdiğinizde hepsinin kapalı olup olmadığına bakın. Hiçbir şey etiketlenmemişse hangi kırıcıda ne olduğunu bulmak için birkaçını (birer birer) kapatmanız gerekebilir.
DMoore

8

DMoore'a, büyük bir cihaz açıldığında titremenin neredeyse bir voltaj düşüşünden kaynaklandığını kabul ediyorum. Bir buzdolabı, kompresör başlarken anlık olarak 1000+ watt çekebilir.

Gerilim düşüşünü doğrulamak isterseniz, bunu "MIN" fonksiyonlu bir multimetre ile yapabilirsiniz. Multimetre problarını sorun yaratan prize takın, multimetreyi "voltaj (AC)" olarak ayarlayın ve gördüğü en düşük voltajı hatırlayacak "MIN" modunu etkinleştirin. Ardından buzdolabının açılmasını bekleyin. Tipik ABD ev voltajı 110-120 V aralığında olmalıdır. 110V'un altındaki voltaj düşüşü kesinlikle titremeye neden olabilir.

Cihazlar aynı devre üzerindeyse, denemesi en kolay şey onları farklı devrelere koymak olacaktır. Herhangi bir düşünceleri olup olmadığını görmek için elektrik şirketini de arayabilirsiniz.

Herhangi bir elektrik değişikliği yapmak istemiyorsanız, TV / ev eğlence sisteminizi bağlamak için bir voltaj sabitleyici de alabilirsiniz. Temelde, ev voltaj akımındaki anlık düzensizlikleri bile ortadan kaldıran süslü bir dalgalanma koruyucudur. Pek çok akü yedek güç kaynağı ("UPS") da voltaj regülasyonu içerir.

Soru güncellemelerine göre düzenleme:

Aynı devre, çıkışların kesici panelinizdeki aynı devre kesiciye geri gittiği anlamına gelir. Aynı devrede olup olmadıklarını anlamanın en kolay yolu buzdolabının anahtarını kapatmak ve TV'nin de ölüp ölmediğini görmek. Devreleriniz etiketlenmemişse, bu biraz deneme yanılma gerektirebilir.

Bir dalgalanma koruyucusuna gelince: düşük voltajla hiç yardımcı olmazlar. Dalgalanma koruyucuları, voltaj çok yüksek olduğunda (tipik olarak 300 V veya daha fazla) gücü keser, ancak voltaj çok düşük olduğunda hiçbir şey yapmayın.


Aynı devrede ise, bunu nasıl anlayabilirim? TV'yi normal bir aşırı gerilim koruyucusuna bağlayacak mı yoksa voltaj dengeleyicisine mi koymam gerekiyor?
merlinpatt

@ mikepatt77: Yanıt güncellemelerine bakın.
Hank


1

Elektromanyetik paraziti (EMI) çıkarmak için devre bağlantınızda bir tür hat filtresi kullanın . Bazen bunlara EMI filtreleri veya sinüs filtreleri denir (daha büyük cihazlar için). IEC giriş filtreleri olarak da üretilirler (arayın).
Bunlar (çoğunlukla) parazit giderici kapasitörlere dayanır, ancak istenmeyen EMI'yi filtrelemek için oldukça karmaşık olabilir.

Bir AC hattı dalgalanması bile yardımcı olabilir, belki de bazı arkadaşlarınız bunu denemek için size borç verebilir.

Sizin için en uygun olanı satın almak için bir elektrik tesisatına danışın - voltaj ve ampere bağlıdır.


0

Sorun çözüldü. Televizyonumu bir Dalgalanma Koruyucusuna taktı ve çıkış durdu.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.