Yoğuşmayı tolere eden bir ev nasıl yapılır


12

Yaşadığım yerde, tüm sonbahar, kış ve ilkbaharın dışında nemli ve 45 derece F civarında duruyor. Kapalı mekanda pişirme, duş vb. İle birlikte, pencerelerimizde her zaman çok yoğunlaşma oluyor. Rot & küf burada seviyorum.

Bir evin tasarımında ve yapımında bu nemi ve ortaya çıkan yoğuşmayı yapmak için neler yapabiliriz, pencerelerin etrafında veya başka yerlerde çürümeye ve küflenmeye neden olmaz?

(Mutfakta ve banyoda havalandırma yapabileceğimi biliyorum ve bir nem alıcı kurabilirim. Bu soru değil.)


Yanıtlar:


9

Yapmanız gereken, nemli havanın sıcak dokunacağı yüzeyleri korumaktır, böylece ilk etapta yoğuşma oluşmaz.

Yani, iç camın oda ile aynı sıcaklıkta olması için çift camın monte edilmesi anlamına gelen pencereler için ve dış panel çok daha soğuk olabilir.

Duvarlar için daha zordur - ancak boşluklu duvar yalıtımının (bir boşluğa sahip olduğunuzu varsayarak!) Monte etmek, yalıtımlı alçıpanın (kuru duvar) kurulması gibi yardımcı olacaktır.

Yoğuşmanın% 100'ünden kurtulmayacaksınız, ancak özellikle evde havalandırmada iyileştirmeler yaparsanız çok fazla kurtulabilmelisiniz.

Havalandırmayı iyileştirebilirsiniz, ancak ideal olarak, nemi çıkarmak zorunda kalmadan nemi gidermek istersiniz, böylece nemli havayı gidecek bir yere vermek için bir dış duvara bir havalandırma deliği takmak ideal değildir. Sıcak, eski / nemli havayı alacak ve ısıyı gelen soğuk, taze / kuru havaya aktaracak ısı eşanjörleri alabilirsiniz.


2
Bunun yoğuşmayı azaltacağından emin misiniz ? Evde iki soğuk yüzeyiniz olduğunu ve bir tane yalıttığınızı varsayalım. Diğeri şimdi yoğuşmanın 2 katı olacak mı?
Jay Bazuzi

2
@Yayın - yoğuşmaya soğuk bir yüzeye çarpan sıcak nemli hava neden olur, bu yüzden havanın nemli kaldığı anlamına gelir. Bunu gelişmiş havalandırma ile birleştirmeniz gerekir.
ChrisF
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.