Bir prizi nasıl anahtarlayabilirim?


10

Ben bir çıkış yapmak için tek yapmam gereken sıcak teller arasındaki sekmeyi kırmak olduğunu düşündüm. Bunu yaptığımda söylemeye gerek yok, daha önce anahtar tarafından kontrol edilen fan, başka bir odada aynı devredeki diğer ışıklar / çıkışlar gibi birlikte çalışmayı bıraktı. Kablolarımda (veya bende) bir sorun mu var? Bu yeterli bilgi mi?

Yanıtlar:


18

Hayır, sadece sekmeyi kırmak yeterli değildir. Özellikle anahtardan prize giden kablolara sahip olmanız gerekir.

Muhtemelen şu oldu: Çoğu elektrikçi, besleme için bir terminal seti kullanarak ve bir sonraki çıkışa gitmek için çıkışları papatya dizimi yapacak. Sekmeyi kırarak o prizden aşağı akıştaki her şeye giden gücü çıkardınız.

Anahtarlı bir priz için kablolar değişir.


Bazen çıkıştaki beslemeden anahtara (siyah) giden normal bir iki iletkenli tel vardır ve daha sonra anahtar iki kabloyu bağlar ve geri gelir ve üst çıkışa gider (tırnak kopmuş olarak) ). Bu durumda beyaz tel sıcak olduğunu belirtmek için kırmızı veya en azından siyah renkte olmalıdır. Kırmızı genellikle anahtarlanır. Sıcak bir beyaz tel bırakmak için koda aykırı ama tabii ki oluyor.

anahtar prize takılı kablo tesisatı


Sıklıkla yapılan diğer yol, beslemenin anahtara gelmesi, daha sonra 3 telli bir kablo üzerinden ilk (anahtarlanmış) çıkışa taşınmasıdır, burada kırmızı tel anahtarlanır ve üst çıkışa bağlanır, beyaz nötr taşır, ve siyah sıcaktır ve her ikisi de alt çıkışa bağlanır ve geri kalanı boyunca zincirleme bağlanır.

besleme tarafında anahtarlı kablolama


Diğer varyasyonlar da var, ancak genellikle güç aynı devrede (kesici) olacak - aksi takdirde üzerindeki herhangi bir armatürün iki kaynak tarafından güçlendirildiğine dair açık bir göstergeye sahip olmalı ve dürüst olmak gerekirse bunu bir konutta görmedim (yerleşim kodunun izin verip vermediğinden bile emin değilim).

Kısacası, çıkış açıkça bu şekilde bağlanmadığı sürece anahtarlı bir çıkış yapamazsınız.

  • Yeniden kablolama yapabiliyorsanız (aşağıdaki bitmemiş bir yerden), yapılabilir.
  • Alçıpandaki delikleri kesmek ve yeniden yapmak istiyorsanız, bu da işe yarar.
  • Daha az müdahaleci bir seçenek için, Insteon, UBP veya X10 gibi bazı "akıllı" anahtarlar koyabilirsiniz (dürüst olmak gerekirse, X10'un sinyal güvenilirliği sorunları vardır, kir ucuz olmasına rağmen uzak dururum). Bunların avantajı, prizi değiştirmek zorunda kalmamanızdır - geçişi yaptıktan sonra, bu anahtar tarafından kontrol edilecek herhangi bir yere eklenti modülleri koyabilirsiniz.

(Not: En azından Kanada'da - alt çıkış anahtarlamalı, tercih ediyorum ve genellikle görüyorum, ancak bu diyagramlar üst anahtarlamalı olarak gösteriyor, bu yüzden açıklamamı bu şekilde bıraktım)


4
İşte bazı oldukça iyi görüntüler (Anahtardaki güç) ask-the-electrician.com/images/… . ( Prizdeki
Tester101

Kodun (en azından ABD'de), anahtara nötr çalıştırmanız gerektiğini belirtmek için güncellendiğini unutmayın. 2011 yılı itibariyle: ecmweb.com/nec/2011-national-electrical-code-changes?page=17 .
Michael Krebs
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.