Tamamen bitmiş bir evde Cat5e kablosunu nasıl çalıştırabilirim?


12

Ailem ve ben 2002 yılında inşa edilmiş bir ev satın almak istiyoruz. Bu ev, üst katta bitmiş bir bonus oda ile beton bir levha üzerinde iki katlı, bu yüzden garaj üzerinde başka bir tavan yok. Her odanın dört noktaya sahip olmasını istiyorum ve Cat5e korumalı kablo için 1000 'rulo kutu var.

Birinci kattaki tavan bittiğinde ve bir tarama alanım olmadığında Cat5'i her oda için ve bir dolap için çalıştırmanın ideal yolu nedir? Kabloyu avlamak için kullanabileceğim bir araç var mı?


8
Kablosuz Gigabit yapmaz - Kalabalık mahalleler ve kablosuz 300MBit yapmaz. Arkadaşım, aşırı parazit nedeniyle RF site anketlerinin nasıl yapılacağını öğrettiğimi sor. Günün belirli saatlerinde, zamanda geriye dönüp WiFi için RF bant planını tasarlayanı yenebilmeyi dilersiniz. Küçük bir ayrılık mucizeler yaratırdı.
Fiasco Labs

1
Bu soru biraz fazla geniş olabilir. Cevap hemen hemen her ev için farklı olacak ve evin tasarımına ve düzenine bağlı olacaktır. Çoğu durumda bu kolay değildir ve çok sayıda alçıpan yama içerir.
Tester101

7
Isiunsuex - düzenli olarak bilgisayarınızı yedeklediğiniz birden fazla bilgisayarınız veya NAS'ınız varsa aşırıya kaçmayın.
Matt

1
@Isiunsuex: İki cihaz kablosuz olarak aynı anda iletim yapamaz (bir çakışma olduğunda her iki cihaz da durur, rastgele bir süre bekler ve tekrar deneyin) . Bu, bir kişi büyük bir dosya indiriyorsa, başka bir kişinin QoS ve geniş bant genişliği ile bile kablosuz bağlantıdaysa güvenilir bir şekilde video akışı sağlayamaz veya çevrimiçi bir video oyunu oynayamayacağı anlamına gelir. Aynı zamanda, bir bilgisayardan aynı ağdaki bir PS3 veya X-Box'a kablosuz olarak video akışı gerçekleştirmenin imkansız olduğu anlamına gelir. Bu 802.11n için bile geçerlidir (yeni 802.11ac'in iki cihazın aynı anda iletimine izin verdiğine inanıyorum)
BlueRaja - Danny Pflughoeft

Yanıtlar:


10

Bu, bu sitede birçok kez ve hatta Sunucu Hatası üzerinde birkaç kez tartışılmıştır .

Adım 1: Plan

Bir plan yapın - oda başına kaç damla? Tüm kabloları nereye geri bırakacaksınız? Duvarlar üzerinden zeminden zemine doğru açık yollar var mı? yani: duvarın birinci katında boş bir kısmı var, 2. katında değil mi? İç duvarlar zeminden zemine hizalanıyor mu? Dış duvarlardan tel geçirmek, izolasyon içerdiğinden daha zor olacaktır.

2. Adım: Çerçeveyi bulun

Çok iyi bir saplama bulucu ve bir kalem alın ve zeminden zemine giderken boğazı bitirdiğinizden emin olmak için saplamaları işaretlemeye ve dış duvarlardan ölçmeye başlayın. Bunu bodrum katında da yapın - damlalarınızın bodrum katından geçtiği zemin kirişini bulun ve işaretleyin.

3. Adım: Yürütme

Tüm yolların temiz olduğu varsayılarak, kesmeye / delmeye başlayın. 6 fit esnek matkap ucu kullanın. İlk damla setiniz için birinci katta bir kutu kesin. Bunu bodrum katına kadar delin.

Doğrudan bu kutunun üstünde, matkap ucunu içinden geçirecek kadar büyük olan tavandan yaklaşık 6-8 inç'lik bir erişim deliği kesin - yaklaşık 4 veya 5 inç kare (daha sonra yama yapmak daha kolay olacaktır)

2. kata gidin - 2. damla setiniz için bir sonraki kutunuzu kesin. Telleri daha sonra aşağı doğru balık tutmak daha kolay, bu yüzden 1. katta başlayacağım, balık bandını tavandaki erişim deliğine koyacağım, 2. kattaki kutu deliğinde bulun, 4 hattınızı takın ve balık kaseti aşağı. 1. katta, bandı kutu deliğinden erişim deliğine doğru balıklayın, hatları banda bağlayın ve aşağı çekin. Ve tekrar, bodrum katına gidin, deliği bulun, bandı birinci kattaki kutu deliğine kadar avlayın, hatları takın ve aşağı çekin.

Artık bodrum katınızda, hatları ağ dolabınıza taşıyın - her şeyin ulaştığından emin olmak için damla başına yeterli ekstra tel bırakın - tekrarlayın.

Her şey bittiğinde, her şey yumruklandı, alçıpan deliklerini yamalamaya başla.

Bunu kendiniz yapabilirsiniz, ancak 2 kişi ile çok daha kolay olurdu Çok fazla zaman ve çoklu kablo kutusu. 1000 fitlik 1 kutu size yardımcı olmaz, her bir çizgiyi ayrı ayrı avlayacaksınız ve onları keserseniz, tel israf edebilirsiniz; 250-500 ft'lik küçük kutular alın ve 4 hattın hepsini 1 seferde çalıştırın.

Gerekli ekipman:

 • matkap
 • Esnek matkap ucu
 • Maket bıçağı
 • Balık bandı
 • Elektrik bandı (ağ kablosunu balık bandına bağlamak için)
 • Bir ton sabır.

1
Bodrum ya da çatı katı erişimi yok ...
DMoore

Ben zaten terliyorum, nefes nefese ve ağrıyan - sadece bunu okuyorum. (Yaşlanıyorum ve rahatım (bilge))
Piotr Kula

Ben bodrum kısmı kaçırdım - böylece (1 kat ve 2 arasında) başa çıkmak için sadece 1 tavan olduğu gibi tavan kirişler hangi boşlukları çalıştırmak ve koşmak bu şekilde bulmak. Eski inşaat tencere ışıkları gibi olurdu; erişim delikleriniz duvarın tepesinde değil tavanda olacak
lsiunsuex

7

Bir yorumda belirtildiği gibi, taç kalıplamanın arkasına saklanmak, süpürgelik kalıplamanın arkasına gitmek gibi bir olasılıktır.

Bunu gerçekten yapmak isteseydim, süpürgelikleri çeker ve Cat6 kablosu için bir cep kesmek için dar bir dado bıçağıyla bir masa tahtasında çalıştırırdım. Daha sonra duvarlar boyunca koşabilir, bitişik odalara vb.

Çevresel yapışkan olmayan şeritlerle duvardan duvara halılarınız varsa, cat6'yı halının altına, duvarla yapışkansız şerit arasında sıkıştırabilirsiniz.


Bu iyi bir öneri. Kapıların etrafında nasıl dolaştığınızdan veya duvardan krikoya çıktığınızdan emin değilsiniz.
DMoore

Bir kapının üzerinden geçmeniz gerekiyorsa, kapı kasasının altına gitmek için aynı yaklaşımı kullanabilirsiniz, ama yine, bunu gerçekten yapmak istersiniz. Mümkün olduğunca çok kapıdan nasıl kaçınılacağını planlıyorum. Krikolar için, süpürgelik üzerinde bir yüzeye montaj jakı kullanın veya süpürgenin arkasındaki alçıpanın içine nüfuz edin ve hattı yeni takacağınız düşük voltajlı bir açık kutuya sürün.
Tim B

Bir döngü devresinde zorla sıcak su süpürgelik ısıtıcıları olan evler için bir başka yaklaşım da bu devreyi takip etmektir. Bunu odadan odaya gitmek için yaptım. Cat6 sadece bakır boru girişlerini takip eder ve ısı eşanjörünün üzerine oturur.
Tim B

Bu yeni evde süpürgelik ısıtıcı var ama eski evler için iyi bir öneri şüpheliyim.
DMoore

1
2 şerit hoparlör kablosu (16 AWG) ve Cat-5 kablosu için çakmak şeridi ve duvar arasında iyi sonuçlar elde ettim.
TomG

4

Mevcut kabloları bunlardan biriyle kullanın. Müthişler; biraz pahalı ama bu sökük ve sonra deli gibi terleme kabloları çekerek kaydeder; kablolar takılıyor, belki iki veya üçüne ihtiyacınız var ... unutun!

Güç Ethernet Soketleri

resim açıklamasını buraya girin

Ayrıca daha küçük, daha ucuz ve daha az şık olanları da alabilirsiniz. Aynı işi yapıyorlar.

Powerline Ethernet Adaptörü resim açıklamasını buraya girin

kullanım

Eşleştirilmiş veya genişletilebilir olup olmadıklarını okumalısınız. Eşleşmiş cihazlar; açıkçası sadece bir odadan diğerine geçici bir ethernet (uzantı) oluşturan iki cihazla çalışın. Genişleyen olanlar harika çünkü bunları sisteminize eklemeye devam edebilirsiniz ve elektrik sisteminizde küçük bir ağ oluşturursunuz. (yine de sınırlar vardır)

Ayrıca bunlar sadece bir devrede (dağıtım panosu) çalışır Alt panelleriniz varsa, bunları belirli bir şekilde bağlamanız gerekir.

Bunları en sevdiğiniz çevrimiçi bilgisayar mağazasında, yerel mağazalarda bulabilir veya sadece web'de arayabilirsiniz. Hızlı ve çok yeteneklidirler.

Bunları İngiltere, AB, ABD, ZA, Asya - ve olması gereken diğer fiş formatlarında alabilirsiniz.

İyi şanslar


7
Başka seçenek yoksa elektrik hattı ağı kullanımını öneremem. İşler büyük miktarlarda müdahale eğilimi gösteriyor. Özellikle, tüm HF'yi bok ediyorlar. Kısa dalga yayını için yaptıklarına bir örnek . Bazı modeller FM yayın bandına da müdahale eder.
Compro01

Bu gürültü biraz düşünce ile ortadan kaldırılabilir. Evinizde üretildiğinden beri - Uygun araçları kullanarak neyin ortadan kaldırılacağını tam olarak biliyorsunuz. Bu gürültü LAN, Wifi veya diğer sinyallerde de bulunur. Ancak bu cihazlar gürültüyle başa çıkabilir. Sinyalinizi gürültü döngüsüne sokmanız gerekir. Ayrıca, 1.5KW HF pompalayan bir radyo komşuların radyo / tv frekanslarına da zarar verecektir. Güç hattı gürültüsü yalnızca kendi evinizde bulunur. Artık eski moda radyoları kullanmıyorum - sadece çevrimiçi akış.
Piotr Kula

6
Ve görünüşe göre onlar sokaklarda komşuları ile bilgisayarlarınızı paylaşma alışkanlığı var!
Matt

Elektrik kutunuz eskiyse ve bir çeşit eski tip sigorta kesici kullanıyorsa, muhtemelen evet. Yeni kesiciler, görünümün dışındaki HF sinyallerine izin vermez ve sokaktaki kutu da bunları filtrelemelidir - Çünkü güç şirketleri verileri ileri geri göndermek için kendi sinyallerini kullanırlar. Teşhis ve malzeme. Ama biliyorsun ... bazı yerlerde hala orijinal 1900 kurulumları kullanılıyor olabilir ....
Piotr Kula

1
Bu soruya cevap vermiyor. Hiçbir güç hattı çözümü gerçek ethernet ile karşılaştırılamaz, özellikle de Cat 6 üzerinden 1000BASE-T, ağ kiti ev kullanımı için yeterince ucuz olduğunda 10GBASE-T'ye veya geldiği zaman 5GBASE-T'ye yükseltilebildiğinde.
Mark Booth

3

Mümkünse, kalıpınızı yukarı çekin ve kablolarınızı kalıplamanın arkasına geçirin. Onları çiviler veya kravat sargısı tutucularla gevşek bir şekilde sabitleyin ve çiviler veya vidalar değil, silikon ve / veya sıvı çiviler kullanarak kalıpları geri koyun, çünkü yanlışlıkla mükemmel bir telin çivi ile çentiklenmesi sinir bozucudur.

CAT5e'yi kalıplamaya da zımbalayabilirsiniz, ancak bu bir felaket tarifi. Kablodaki bir zımba veya sadece sıkı bir dönüş ağınızı yavaşlatacak veya durduracaktır. Bunu mümkün olduğunca az yapın ve her zımbayı iki kez görsel olarak inceleyin.

Dolapların iç kısmını tel kovalamaca olarak kullanabilirsiniz. Bir kabloyu ikinci kattaki bir duvarla (iyi) veya ikinci kattaki bir dolapla (daha iyi) hizalanan bir dolaba çekin ve hattı dolabın içindeki duvardan geçirin, iç duvarda kapı kesilir Yani, dolaba baksanız bile teli göremezsiniz. Daha sonra telinizi ikinci kattaki yere uzatın.

Bildiğim kadarıyla kapılar etrafında koşmak (kablo bir odaya almak için): yok. Bunun yerine matkapla delin. Kalıplamadan yaklaşık yarım inç uzakta ve köşeden dört ila altı inç uzakta bir delik açın (genel olarak konuşursak, yapabileceğiniz en düz yolları almaya çalışın ve köşeden ziyade köşeden en az dört inç uzakta delme sizi doğrudan sağlar usuaklly herhangi bir saplama özledim) duvardan ve düz tel elbise askısı veya kısa bir balık bandı ile çekin, böyle: http://www.homedepot.com/p/Klein-Tools-65-ft-Steel -Replacement-Balık-Bant-56065/203194996

Balık bandı kullanıyorsanız, altı ila on ayak uzunluğunu kestiğinizden emin olun. Bundan daha uzun bir şey kontrol etmek için boyunda büyük bir ağrı olacaktır. Balıkçı bandını gerekli uzunluklara kesmek ve uçlardaki kancaları bükmek için lineer pense kullanabilirsiniz. Kesinlikle iyi bir kablo kovalamaca bulamazsanız, esnek matkap uçları kullanmanız gerekir. İyi, kablolu bir matkap alın (kablosuz değil) ve dış duvarları değil, iç duvarları kullanmaya çalışın, böylece bir kabloyu yalıtım yoluyla geçirmeye çalışmayın. Elbette yapılabilir, ama hayat bu tür şeyler için çok kısa. LSD (İşgücü Tasarruf Cihazları), ad olarak korkunç bir kısaltma olmasına rağmen, başka hiçbir yerde bulunmayan bu tür şeyler için gerçekten harika özel araçlar yapar: http://www.lsdinc.com/content/main

Ayrıca ipuçları ve püf noktaları ve ne kadar yardım ile gerçekten iyi bir eğitim videoları hattı var.

Size verebileceğim en faydalı tavsiye: düşünmek. Önceden düşünün ve yönlendiricinizi / anahtarınızı koymak için en iyi yer hakkında bir fikir edinmeye çalışın. Her kablonun mümkün olduğunca kısa olmasını sağlayacak şekilde, tercihen bir dolabın içinde olacak şekilde merkezi bir konumda olmalıdır, böylece birinci kat boyunca dallanabilir ve dolabı ikinci kata kovalamaca olarak kullanabilirsiniz. Bir saat düşünmek sizi bir işgücünden kurtarabilir, bu yüzden önceden planlamayı deneyin.


Dolaptan dolaba büyük kanal. Dolaplar, Mutfak Dolapları gibi gizli alanların kullanımını en üst düzeye çıkarın. Banyo dolapları. Mevcut düşük voltaj kabloları.
rjt

1

Bazı ayrıntılı resimleri görmeden bir çözüm önermek zordur. Ama çok sabırla mümkün olmalı.

Katlar arasında bir çeşit boşluk olacağını varsayıyorum.

Duvarları çerçeveleyerek delmek için tasarlanmış esnek matkap uçları gibi şeyler satın alabilirsiniz. Ve sonra teli dar alanlardan çekmek için mevcut araçlar var - örneğin balık bandı.

Esnek matkap ucu demosu

Duvarları görmek için kiralayabileceğiniz bazı fiber optik kameralar da vardır.

Kesinlikle açmanız gerekiyorsa, bunun için bazı küçük delikler kesip daha sonra yamalayabilirsiniz (umarım buna gerek yoktur).

Son çare olarak, binanın dışında kablo döşemeyi düşünün. örneğin bir drenaj borusunun dışına kadar. Kablo boyunca ve binaya su akmasını önlemek için kablonun binadan çıkarken aşağı doğru dönmesi gerektiğine dikkat edin. Kabloyu hava deliğinden veya başka bir şeyden çıkarabileceğinizi düşünüyordum. Ama bunun somut bir levhada olduğunu söylemiştin.

Yine doğru yolu tavsiye etmek zor.


1

Evinizin düzenine bağlı olarak, seçeneklerden biri sadece ağ iletişimi için bir kovalamaca oluşturmaktır. Evin iç kısmındaki küçük bir duvarı 6 "kadar çarpın ve bir kapı ekleyin. Benzer bir seçenek, estetik olarak güzel olmasa da (IMHO) birkaç odadaki bazı bölmelerden (temelde bir varyasyon taç kalıplama yöntemi).

Daha tembel bir yol, hepsini bazı dolapların arkasından çalıştırmaktır.

Ama bu gerçekten birlikte çalıştığınız kat planına bağlı.


0

Benimki, iki katlı ev damlaları imkansız hale getiriyor. Alt katta bir kablo dışında (sadece 1 yer) duvar kadar soffit, tavan arasında evin her tarafına ve sonra yönlendirici dolaba koştu. CAT5e yıllarca dışarıda sorunsuz bir şekilde maruz kaldı.

Zeminler arasındaki alanda balıkçılık ve sondaj için, bunu yapacak profesyonelleri bile bulamadım. Tavandaki alçıpanın yeniden yapılması daha ucuz olacaktır.


0

Ulaşılması zor yerler için evin dış tarafında her zaman kanal çalıştırabilirsiniz.


0

Bir DIY acemisinden:

 1. alçıpan (satın alma ve onarım) UCUZ

 2. daha büyük bir alçıpan deliğin onarımı bazen küçükten daha kolaydır ve işi çok daha kolay hale getirir

 3. dolaplar ve süpürgelikler harika saklanma yerleridir

 4. bir kez çalıştığınızda ve alan (lar) açık olduğunda, gelecekteki erişim için ortak bir kovalamaca düşünün (birinci ila ikinci kat, zemin kattan bodrum - bir bodrumunuz varsa, vb.).

 5. yukarıdan aşağıya çalışmak

 6. ekstra kablo / gevşeklik bırakın. Kablo ucuz. Bir koşuyu yeniden yapmak pahalıdır (duygusal olarak).


-3

Bunu yapmak için tavan arası erişiminizin olması gerekir. Ayrıca evinizdeki çerçevenin, kablolamayı istediğiniz yerlerde yatay haç olmadan olması gerekir. Bunu başarmak için döşeme ve alçıpan sökmek olacak.


Sadece tavan erişim bonus oda garaj üzerinde olduğunu. Bonus oda gömme ışıklar var ve ben ne inanıyorum bitmiş kirişler denir. Aklıma gelen tek seçenek, alçıpan tavan 1 "aşağı kesilir ve gizlemek için bittiğinde yine de taç kalıplama monte ama ihtiyacım olduğunda hala bana erişim vermek.
DᴀʀᴛʜVᴀᴅᴇʀ

1
Kabloları takmak için
evimi yırtamazdım

3
Hayır, bunu yapmak için tavan arası erişime ihtiyacınız yok; kesinlikle daha kolay olurdu, ama gerekli değil. Birinci kattaki duvarın üstündeki erişim deliklerini kesebilir, esnek bir matkap ucu kullanabilir, birinci katın üst plakasına ve 2. katın taban plakasına delebilir ve hattı avlamaya devam edebilirsiniz. Popoda gerçek bir ağrı olurdu, ancak tavan arası erişim olmadan mümkündür.
lsiunsuex

1
Eğer o yola gidecek olursanız,
alçıpanın
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.