Tavan elektrik kutumdan yalnızca iki kablo geliyorsa ne yapmalıyım?


13

Birkaç Hunter tavan vantilatörü kurmak üzereyim. Fanla gelen talimatlar, tek bir anahtar ışığı için tavan kutusundan gelen üç kabloyu göstermektedir. Işığı çıkardığımda, ona giden sadece iki kablo var. Ve teller eski, kumaş kaplı. (Ev, 50'de inşa edildi.) Neden üçten iki değil, şimdi ne halt ediyorum?


Yeni fanların kablosuz uzaktan kumandaları var mı?
bib

Dahil değil, ancak "eklenebilir" olduklarını düşünüyorum.
user13891

Yanıtlar:


7

İki "normal" dir. Sıcak için siyah, nötr için beyaz.

Fanınızın 3 teli vardır (4 yeşil toprağı sayar). Nötrinize bağlayacağınız bir beyaza sahip olacaksınız ve ışık için ışık ve fan için güç olacak. Her iki güç hattı da "siyah" / sıcak kablonuzla gelecektir.

Işığı ve fanı bağımsız olarak kontrol ettirmek için, fanı 12-3 (veya 14-3) ile değiştirmeye ihtiyacınız olacaktır. Alternatif olarak, fan ünitesinde oturan sensöre sahip bir uzaktan kumanda kurmak (veya bununla birlikte yerleşik bir fan satın almak) olabilir.


14

3 tel normalde sıcak, nötr ve topraklıdır. Evinizin topraklama kablosu gibi görünmüyor.

Vikipedi'den :

Ekipman topraklama iletkenleri, ekipmanın akım taşımayan metal parçaları ile toprak arasında elektrik bağlantısı sağlar. Bunu ABD Ulusal Elektrik Koduna (NEC) göre yapmanın nedeni, yıldırım, hat dalgalanmaları ve daha yüksek voltaj hatlarıyla temasın neden olduğu voltajı sınırlamaktır. Ekipman topraklama iletkeni, genellikle ekipman bağlama iletkeni olarak da kullanılır (aşağıya bakınız).

Ekipman bağlama iletkenleri, akım taşımayan metalik ekipman parçaları ile elektrik sisteminin kaynağının iletkenlerinden biri arasında düşük empedanslı bir yol sağlar, böylece bir parça yıpranmış veya hasar görmüş bir iletken gibi herhangi bir nedenle enerjilenirse Devre meydana gelecek ve hatalı devrenin bağlantısını kesmek için bir devre kesici veya sigortayı çalıştıracaktır. Açıkta kalan tüm akım taşıyan metal nesnelerin birbirine bağlanmasıyla (birbirine bağlanarak), aynı potansiyelin yakınında kalmaları, böylece bir şok olasılığını azaltmaları gerekir. Bu, özellikle besleme ve boşaltma boruları ve cihaz çerçeveleri gibi birkaç farklı metalik sistemle temas halinde olabilecek banyolarda önemlidir. Ekipman bağlama iletkeni genellikle ekipman topraklama iletkeni olarak da kullanılır (yukarıya bakın).

Kutu metal ise, tel olmasa da, hala topraklanmış olma ihtimali vardır. Açıklayan benzer bir sorunun cevabı var. bir kutunun topraklı olup olmadığını kontrol etme .


Kutu topraklanmışsa ..

Kutu topraklanmışsa, topraklama kablosunu fandan doğrudan kutuya bağlayabilirsiniz; fan topraklanacaktır.

Olmazsa ..

Kutu topraklanmamışsa, iki seçeneğiniz vardır:

  • Kutuya bir toprağa koş. Bu, panele tekrar yeni bir tel sürmek anlamına gelir (çıplak bakır olabilir, ancak işi yapıyorsanız sadece yeni bir tel çalıştırmak daha iyi olabilir - 14/3 en iyisi olur ), hangi could Alçıpan açılması demek.
  • Fanı topraklamadan bağlayın. Bu biraz tehlikeli , ama önceki fikstür oradayken değil moreso - Ancak insanlar onları kontrol etmek için fanlara dokunuyorlar . Fikstürün enerjilendirilmesine neden olacak bir şey olursa (örn. İçinde yıpranmış bir tel), ona dokunan biri şok (bu ciddi yaralanmalara neden olabilir ve hatta ölüm ).

Şahsen, eğer kutuya bir zemin alamadıysam, muhtemelen uzaktan kumandalı bir fanı kullanırdım, bu yüzden hiç kimsenin ona dokunmasına gerek kalmazdı (çekme teli / kumandası olmayan bir fanı ya da kesiciyi kes) kordonlar kapanır, bu yüzden kimse onlara dokunmaya kalkışmaz). Genel gücü kontrol etmek için duvar anahtarı bırakılabilir ve ışık / fan hızını değiştirmek için kullanılan uzaktan kumanda veya duvar anahtarı kaldırılabilir, böylece güç sürekli açık ve uzaktan kumanda her şey için kullanılır.

Her durumda, fanın topraklama kablosunu kutuya bağlamalısınız; en az Fan gövdesi ve kutusu yapıştırılmıştır (aynı elektrik potansiyelinde).


Önyükleme Alanı

ZEMİN VE NÖTR BAĞLAMAYIN kutuda. Bu bazen "bootleg ground" olarak adlandırılır ve sadece anlamsız değil, aslında çok tehlikelidir. Nötr telin herhangi bir yerde bir arızası varsa, armatürün basit bir şekilde çalışmamasına ek olarak, enerjilendirilir ve dokunursanız şok olabilir (muhtemelen ampulün yanmış olup olmadığını kontrol edin).


1
Gregmac'ın önerdiği gibi uzaktan kumandayı alın. Bu en güvenli yoldur ve aygıta dokunmadan ışık ve fan için ayrı ayrı geçiş yapıp fan hızını verir.
bib

1
Üzgünüm ama cevabınız yanıltıcı. Daha önce bir tavan vantilatörü bağladıysanız, OP'nin söylediklerinin doğru olması durumunda, vantilatör için Mavi güç ile birlikte fan 3 kabloya sahiptir. Ev 14/3 ile tavan kutusuna bağlanmadıysa, tek seçeneklerinden biri kırmızı kablonun (fan için) sabit güç sağlayacağı ve diğerinin değiştirileceği 14/3 ile eşleşmek ışık. Mevcut 14 / 2'yi kullanmak için, fandaki mavi ve siyahı tavan kutusundaki siyahla birleştirmeniz gerekir. Bu, hem fanı kontrol eden bir güce sahip olacaktı hem de sizi yanmaya zorlayacaktı.

Eğer fan birincil bir ışıksa, özellikle bir mutfak için, ışığı açmak için uzaktan kumandaya olan bağımlılık, elektrik kurallarına uygun olmayabilir. En azından ışığı açmak için (her girişte) bir duvar anahtarı gerekebilir (belki kaydedilen uzaktan kumanda ayarından bağımsız olarak). Etrafta başka ışıklar varsa, duvar anahtarları açılabilir, o zaman endişelenmeyin.
Skaperen

1
@Chris OP'de 14/2 yoktur: topraklama kablosu olmayan beyaz ve siyahı vardır. Cevabım, fanı nasıl güvenli bir şekilde bağlayacağınız ve kullanacağımla ilgiliydi, ışığı ve fanı ayrı olarak nasıl kontrol edeceğimi değil, düzenlemeyi yaptığım halde, çünkü kesinlikle yeniden çalışacaksanız, 14 sana bu seçeneği ver.
gregmac

1
@Skaperen - ihtiyacınız olan tek şey, her girişteki ışığı açıp kapatmanın bir yolu (kablolu bir anahtar veya duvara monte edilmiş bir uzaktan kumanda). (210.70 NEC alıntı btw'dir)
ThreePhaseEel

1

Kablo bağlantınız, kullanılan seramik yalıtıcılara atıfta bulunan "topuz ve tüp" olarak adlandırılan topraklanmamış bir sistemdir. Kumaş kaplı yalıtım malzemesine çok dikkat edin, çünkü yaş çok kırılgan ve kolayca zarar görebilir. Bu eski kabloların bağlandığı çoğu zaman, her ikisi de aynı renkte görünür ve bu da kurulumunuzun daha fazla zaman harcayarak nötr ortamdan ısınmasını sağlar. Eski kumaş yalıtımının fikstür değişimi sırasında bozulmadan kalmasını sağlamak ve mevcut telleri renk kodlamak için geçmişte ısıyla daralan makaron kullandım. Sadece mevcut telin üzerine kılıflamanız gerekir, sadece kısa devreleri önlemek ve tel tanımlamaya yardımcı olmak için olduğu gibi onu daraltmaya gerek yoktur. Hangisinin sıcak (siyah) ve hangisinin geri dönüş (beyaz) olarak işlev gördüğünün belirlenmesi, zamanınızı alıp, test cihazınızın ipuçlarını tutmanın yanı sıra, ölçüm cihazınızı tutmak için dikkatli olmanız gerektiği yerdir. Geriye doğru bağlanırsa, her şey yine de çalışır, ancak elektrik çarpması ihtimaliniz büyük ölçüde artar. Fan yeşil kablosunu kutuya topraklamak, topraklanmamış bir sistemde elektrik çarpmasının önlenmesine yardımcı olmaz. Bir uzaktan kumanda ünitesi, tüm kablolama yükseltmesinin yanı sıra muhtemelen en güvenli seçenektir.


0

Tavan Vantilatörü ve Işık duvar anahtarı. Plastik kutunun arkasına el feneri ile bakın. Bu yedek duvar anahtarı (4. tel) için çıplak bakır topraklama kablosu bulabiliriz. Orijinal fan ışık anahtarı topraklamayı (3 kablo) kullanmazsa, elektrikçi toprak kablosunu sadece kutuya geri itecektir. Dışarı çekin ve yeni duvar anahtarını topraklayın. Daha güvenli olabilirdi.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.