İki telli kablonun hangi tarafı “sıcak” için kullanılmalıdır?


10

Özel bir 16/2 kablo uzunluğu aldım (ayrı ayrı yalıtılmış iki adet 16 ayar telli kablo). İki tel aynı renklere ve izolasyona sahiptir; Onlara ayırmak için tek şey, bir boyunca, 600V ve maksimum sıcaklık gibi, telin basılmış özellikleri olduğunu.

Bu teli tavan lambası için kullanmayı planlıyorum ve dışarı çıkar ve takılı bırakırsam bir başkasının bu lambayla uğraşması ihtimali var.

Tabii ki, başka birinin lambanın kendi renk kodlu kablolarına bakarak veya elektrik prizinden ayrı bir kabloyu izleyerek lambanın nasıl kablolandığını anlaması mümkündür. Ancak, kablodaki iki kabloyu etiketlemek, sıcak olanı netleştirmek için iyi bir yol var mı?

"Kablonun basılı teknik özelliklere sahip kısmı sıcak olandır" gibi bir standart var mı?


1
Bir tarafta bir nervürlenme veya hafif beyaz bir şerit olabilir mi?
bib

2
Polarize katı siyah, beyaz veya kahverengi yalıtım - & gt; Nervürlü, oluklu veya şeritli taraf nötr, düz taraf sıcaktır. Şeffaf yalıtım lambası kablosu, gümüş iletken nötr, bakır iletken sıcaktır.
Fiasco Labs

@FiascoLabs bir cevap gibi yürüyor, bir cevap gibi okuyor ...
HerrBag

1
@HerrBag - Haklısın, NEC'e danışmak istediğim için daha tam bir cevaba çevirdim. Bunu sıcak şasi tüplü bir radyoda çalışan bir çocuk olarak ele aldım. Doğru kablola veya ısırık al. Fiş tipi sigortayı panelden bile çektim ve kutuplu bir fiş alabilmem için soketi değiştirdim. Ahh, kırsal kiralama özgürlüğü ve Çocuğun Elektrik Kitabı. Artık 110V gıdıklamak yok.
Fiasco Labs

@FiascoLabs Ahh, hatıralar. İlk büyük elektronik projem bir Heathkit SW Radyosuydu ... dedi. (Philip kaçırma için üzgünüm)
HerrBag

Yanıtlar:


15

NEC 2008 400.22 (E & F) Lamba kablosu için aşağıdaki kurallara uyulur:

Polarize katı siyah, beyaz veya kahverengi yalıtım
Nervürlü, yivli veya şeritli taraf topraklanmış (nötr), düz taraf topraklanmamış (sıcak)

Yalıtım lambası kablosunu temizleyin
Gümüş iletken topraklı (nötr), bakır iletken topraklanmamış (sıcak).

Topraklanmış (nötr), lambanın yivli kabuğuna gider ve kutuplanmış 2 çatallı fişin geniş bıçağına veya askıya alınmış bir lamba durumunda, topraklanmış (nötr) beyaz kabloya kopmadan doğrudan kablolanır. Anahtarlama, topraklanmamış (sıcak) tarafa gider. İplik kabuğunun asla sıcak olmasını istemezsiniz (nötr tarafta sağlam filamentli kapalı konumda).

Eğer iletkenler ikisi de aynı renkte izolasyon tek bir renktir ve baskı, bir kablonun yalıtımında sadece kaburga (parmaklarınızla hissetmeden) veya şerit olmadan yapılır, o zaman bu sürekli işaretleyiciniz ve topraklanmış (nötr) göstergeniz olacaktır. Zipcord hakkındaki tüm fikir, sürekli bir bağlantıyı sürdürmek ve lamba soketine ve duvar prizine doğru şekilde kablo bağlamak için neyin topraklandığına dair kesin bir tanımlayıcınız olmasıdır.

Ulusal Elektrik Kodu

MADDE 400 Esnek Kordonlar ve Kablolar

II. İnşaat özellikleri

400.22 Topraklanmış İletken Tanımlaması. Topraklanmış bir devre iletkeni olarak kullanılması amaçlanan esnek kabloların bir iletkeni, onu diğer iletkenlerden veya iletkenlerden kolayca ayıran sürekli bir işaretleyiciye sahip olmalıdır. Tanımlama 400.22 (A) ila (F) 'de belirtilen yöntemlerden birini içerecektir.

(E) Kalaylı İletkenler. Bireysel tellere sahip olan bir iletken ve diğer iletken veya tek tellere sahip olan iletkenler tek tek iletkenler üzerinde cekete entegre olan yalıtımlı kordonlar için.

(F) Yüzey İşaretlemesi. Kablonun dış tarafında yer alan bir ya da daha fazla çıkıntı, oluk ya da beyaz şerit, ceket ile bütünleşik olan tek tek iletkenler üzerinde yalıtımlı kablolar için bir iletken tanımlamak üzere.

Not: Ulusal Elektrik Kodu (NEC) ABD standardıdır ve bunun belirtilmesi, bu cevabı ABD elektrik gücü için tanımlamaktadır. Ülkeniz farklıysa, ülkenize veya belirlediğiniz bölgeye kendi cevabınızı göndermek için çekinmeyin.


Philip'in durumunda, eğer kablo açık bir şekilde işaretlenmemişse, her iki ucunda bir parça siyah elektrik bandı yanmaz ('sıcak' (topraklanmamış) tarafta).
HerrBag

Umarım cevabınızı daha güzel yaptığımın umrunda değil.
Tester101

Bunun hangi ülkeler için geçerli olduğunu söylemediniz. Sizi temin ederim ki bu birkaç ülkede kabul edilemez.
ppumkin

1
NEC'den (Ulusal Elektrik Kodu) alıntı, hemen hemen ABD olarak tanımlanmaktadır. Lütfen kendi ülkenize özgü cevabınızı ekleyin.
Fiasco Labs

1

içinde DC Kabloyu yazı / çizgi / telli ile negatif ekler.

Maalesef AC Ülkenizdeki renk standartlarına uymalısınız. Ancak günün sonunda bakır bakırdır. Kabloyu bağladığınız yere (LIVE ve NEGATİF) veya en az teknik bilgisine sahip herhangi biri için mantıklı olan bir şeyi etiketlemek için önlemler alırsanız - Bu, renk özelliklerini kullanmak kadar iyidir.

Bu yeterince iyi ...

enter image description here

.. ama standart olarak etiketlemek için elinden gelenin en iyisini yaptığınız için.

enter image description here

Lütfen unutmayın

Açıkçası her ikisi de elektrik muayenesinde başarısız olacak ve ev sigortanızı geçersiz bir maddeye koyabilir. Bir yangın ve denetim durumunda, onaylanmamış kurulumun sizi servis ve hasar maliyetlerinden sorumlu tutabileceği ortaya çıktı. Sadece şimdi biliyorsun ve sonra "kimse bana söylemedi" deme.


3
Şeffaf bant yerine, uygun renkte "elektrik bandı" kullanmanızı öneririm. Elektrik bandı, elektrik kutularında kullanım için onaylanmış olacaktır. Amerika Birleşik Devletleri'nde, nötr beyaz şerit alır ve çizgi siyah olur (veya yeşil olmayan başka bir renkte)
Pigrew

Bu iyi bir fikir AMA OP'nin bu renkli bandı yalnızca tek kullanım için almasını ve almasını gerektiriyor :) Sanırım müteahhitlerin bu bandı ABD onayında kullandığını sanıyorsunuz. AB ülkelerinde hiç geçmeyecek. Ve NVQ'umu yaptığım zaman, Ev Binaları düzenlemelerinde (Güney Afrika) bundan söz etmedim - Sıvanın üstünden geçen "geçici" bir kablo olsaydı ya da condiut'un içinde "sabit" olmasa ihmal edilebilirdi. evin yapısına. Ancak bu konuda yorum yapamam.
ppumkin

1
Elektrik bandı size tek renk gerek (ABD'de) siyahtır. Sen olamaz nötr olarak beyaz bandı taktığınız siyah bir kablo kullanın. (Belirli bir boyutun üzerinde değilse) Siz kutu beyaz bir tel üzerinde siyah / kırmızı / mavi / kahverengi bant kullanın ve sıcak tel olarak kullanın. (Genellikle ışık anahtarları için kullanılır)
Brad Gilbert

1

Bir cihaza topraklanmış bir elektrik kablosu bağlarken:
SMOOTH (sağ) taraf sıcak = SİYAH'a bağlayın.
GROOVED (solda) taraf nötr = BEYAZ'a bağlanır.
Ses doğru mu?


1
“Doğru ses?” İfadesini dahil ettiğiniz için soruyor musunuz veya cevaplıyor musunuz söyleyemem.
Doresoom

1

Kanada’dayım Genellikle yazı ile pürüzsüz tarafı sıcak / siyahtır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.