Kurutma makinemin dördüncü ucu ne işe yarıyor?


8

Biz sadece taşındı ve kurutma makinesi fişleri 3 sivri 4 değiştirmek zorunda kaldı.

Dördüncü çatal ne işe yarıyor? Olumlu, olumsuz ve zemini biliyorum, ama neden dördünceye ihtiyaç duyulacağını düşünemiyorum.


Açıkçası 3 zaten 2 için ne olduğunu bilmiyorum. Orada hiçbir olumlu ve olumsuz tırnaklar, aynı AC faz iki yarısı yerine bulunmaktadır.
Brad Gilbert

Yanıtlar:


16

Elektrik Dağıtım

Amerika Birleşik Devletleri'nde, çoğu konut elektrik hizmeti, bölünmüş fazlı sistem olarak bilinir . Hangi 3 telli, tek fazlı bir sistemdir. Servis giriş kablosu iki topraklanmamış (sıcak) iletken ve bir topraklı (nötr) iletkenden oluşur. Evinize geldiğinizde topraklanmış (nötr) iletken toprağa bağlanır ve sisteme dördüncü bir iletken eklenir. Dördüncü iletken ekipman topraklamasıdır; veya basitçe topraklama iletkeni.

Ama neden 4 tel?

Bir bölünmüş faz sistemi uygun şekilde adlandırılır, çünkü ikincil transformatörler merkezden çekilir (veya bölünür). Bu, aygıtların nasıl bağlandığına bağlı olarak sistemin farklı voltajlar sağlamasına olanak tanır.

120V

Bir cihaz sadece 120 volt gerektiriyorsa, topraklanmamış (sıcak) iletkenlerden biri, topraklanmamış (sıcak) iletkenlerden biri ve bir ekipman topraklama iletkeni kullanılarak sağlanacaktır.

240V

Bir cihaz 240 volt gerektiriyorsa, iki topraklanmamış (sıcak) iletken ve bir ekipman topraklama iletkeni ile birlikte verilir. Bu durumda, devre sadece topraklanmamış iki iletken arasına bir yük bağlanarak tamamlandığından, topraklı (nötr) bir iletken gerekli değildir.

120 / 240V

Bazı cihazlar hem 120 volt hem de 240 volt gerektirir. Bu cihazlara hem topraklanmamış (sıcak) iletkenler, topraklanmış (nötr) iletken hem de ekipman topraklama iletkeni verilir.

Ama bekleyin ... Eskisinin sadece 3 dişi vardı?

Eski günlerde, güvenlikle ilgilenmedik (etrafta daha az avukat vardı). Evler ekipman topraklama iletkeni ile kablolanmadan önce, hem 120 volt hem de 240 volt gerektiren cihazlara hem topraklanmamış (sıcak) iletkenler hem de topraklanmış (nötr) iletkenler sağlanacaktır. Hiçbir ekipman topraklama iletkeni olmadığından devre bir tane yoktu. Bu yüzden eski evlerde sadece 3 uçlu kurutucu (ve soba) prizleri vardır. Eski üç uçlu prizler NEMA 10 cihazlarıdır ve iki topraklanmamış (sıcak) iletken ve bir topraklı (nötr) iletken (sıcak, sıcak, nötr) içerir.


6

ABD'nin standart eve elektrik dağıtımı ayrık faz AC'dir - nötr tel olarak adlandırılan üçüncü tel ile ilgili olarak birbirleriyle 180 derece faz dışı iki sıcak tel. İki sıcak kablodan 240VAC veya bir sıcak kablo ile nötr kablodan 120VAC alabilirsiniz.

Kurutucular tipik olarak 240VAC gerektirir, bu nedenle en azından iki sıcak kabloya bağlantı gerektirirler. Bununla birlikte, bazı kurutucularda zamanlayıcılar, ışıklar ve diğer aksesuarlar gibi sadece 120V'a ihtiyaç duyan bileşenler bulunur. Böylece kurutucuya nötr de eklerler.

Kullanıcı güvenliğini sağlamak ve elektrik çarpması olasılığını azaltmak için, cihazların kullanıcı tarafından erişilebilen tüm metal parçaları topraklanmalıdır. Bu, bir tür kalkan sağlar - eğer kablo, motor veya cihazın içindeki başka bir parça kırılır ve cihazın başka bir metal kısmına dokunursa, kullanıcı şok verebilir. Ancak metal topraklanmışsa, akım toprağa kaydırılır ve çok fazla akım nedeniyle kesiciyi tetiklemelidir. Kesici açılmasa bile, cihazın topraklaması nedeniyle metal üzerindeki voltaj çok düşük olacaktır.

Nötr tel, elektrik kutusundaki toprağa bağlanır. On yıl öncesine kadar, 240 V'luk cihazların nötrün de bir zemin olduğunu iddia etmeleri ve nötrleri cihazın metal parçalarına güvenlik sağlamak için kullanmaları iyiydi.

Ancak, gerçekten çok güvenli değil ve güncellenen kod artık cihazın metal parçalarına gerçek bir zemin eklenmesini gerektiriyor.

Böylece mevcut spesifikasyon, biri nötr ve bir toprak olmak üzere iki sıcak kablo gerektirir.

Gerçek bir zemin nötr olmaktan ne zaman farklıdır? Nötr tel akım taşıyor olabilir. Dahili zamanlayıcı sıcak # 1'e bağlanırsa ve 120V elde etmek için nötrse, sıcak tel akımı sağlar ve nötr tel geri döndürür (basitleştirilmiş, ancak esasen doğrudur). Bununla birlikte, nötr telin direnci vardır. Çok düşük direnç olabilir, ancak bu kablo boyunca akımı ittiğinizde, kurutucuya yakın uçtaki voltaj biraz yükselir. Bu, kurutucunun nötr teline bir AC voltajı koyar ve daha sonra kurutucunun metal kısımlarında görünür. Normal çalışma sırasında çok küçük bir voltajdır, ancak bunu kullanıcıdan ayrı tutmak ve kurutma makinesinin kasasında gerçek bir topraklamaya sahip olmak daha güvenli kabul edilir. Anormal çalışma sırasında, nötr kabloda güvensiz bir voltaj görünebilir. Böylece bir topraklama kablosu artık standarttır.


İki topraklanmamış (sıcak) iletken, birbirlerine referans olarak birbirleriyle faz dışı değildir , sadece topraklanmış (nötr) iletkenlere referans olarak birbirleriyle faz dışıdırlar. Tek fazlı bölünmüş fazlı bir sistemdir, bu nedenle topraklı (nötr) iletken, transformatörün ikinciline dokunarak tek fazı böler.
Tester101

@ Tester101 Haklısınız ve ilk paragrafı değiştirdim.
Adam Davis

2

240 gücün çalışma şekli, ortak bir nötr ile prize 120 iki hat almanızdır.

Dört sivri uç iki nokta, nötr ve bir topraktır.


3 uçlu fişin bir grubu yok, bu yüzden sıcak, sıcak ve nötr
Steven

0

Ben bir elektrikçiyim, endüstriyel, ticari ve konutum. Endüstriyel benim gündüz işim. Diğerleri yan çalışma, herhangi bir elektrikçi size her zaman olacağını söyleyecek, lol.

TÜM doğru. Basitleştirmek için, "bağlandığınız" elektrikli cihaz 240v'de çalışan bileşenlere (motorlar, ısıtma elemanları, vb.) Ve 120v'de çalışan bileşenlere (ekranlar) sahip olduğunda, üç çatallı 240v fişe karşı dört çatal gerekir. , ışıklar, zamanlayıcılar vb.). Cihazınızın farklı bileşenleri için ayrı voltajlar sağlamak veya bunları kesmek konusunda endişelenmenize gerek yoktur; bu nedenle 4 uçlu çıkış bağlantısını oluşturdular. Elektrikli cihazınızın dahili kablolaması bununla ilgilenir. Yani dört uçlu makyaj:

1 sıcak faz iletkeni (bir sıcak iletken 120'ye aşağıdaki nötr sağlar) 1 sıcak faz iletkeni (ikisi birlikte 240v sağlar) 1 nötr 1 toprak Toplam dört tel.

Üç uçlu 240v kurulum, SADECE bağladığınız elektrikli cihazın, sahip olabileceği veya içermeyeceği bileşenler de dahil olmak üzere 240v'de çalıştığı anlamına gelir.

Faz "adlandırma" düzeni ile karıştırmayın. "2 faz" diye bir şey yoktur. Bu nedenle, konut 240v sadece iki sıcak iletken olmasına rağmen (evinize beslemenize bakarsanız, panelinize bağlanan sadece iki sıcak tel göreceksiniz), yine de bu 3 fazı çağırıyorlar. 3 telli 3 fazlı sistemler çoğunlukla sadece ticari ve endüstriyel uygulamalarda görülür. Genellikle, voltajı artırarak veya sıcak iletkenlerin sayısını artırarak yüksek miktarda akım gerektiren daha büyük makineler kullandıklarından, aynı makineleri çalıştırmak için gereken amper çekmesini azaltabiliriz.


Gücün üç fazlı olarak adlandırılan bir konuttan beslendiğini bilmiyorum.
mike65535
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.