Bir rafın destekleri arasındaki ideal mesafe nedir?


9

Kitaplar ve aletler için raf yapmak için kullanmak istediğim 122x25x1cm ve 61x25x1cm kontrplak tahtalarım var.

Her tahta boyutu için 2 destek kullanacağım ve ne kadar ayrı olmaları gerektiğini bilmek istiyorum. Belki de biri cevabı söyleyen bir program geliştirmiştir.

Diğer parçaların 1. resmi (bunları nasıl çağırdığınızdan emin değilsiniz):

görüntü tanımını buraya girin

1 Resimden : http://patentimages.storage.googleapis.com/EP0404699B1/imgf0001.png


1
Senin Çıtçıt yükler, bağlı, raf tipi vb yatay parçası ile raf, karşı karşıya gelecek olsun ya da olmasın, kullanmakta olduğunuz destekler
DA01

2
Her şey mm cinsinden mi?
DMoore,

1
Üçgen parçalar parantezdir; Duvara yapıştırdığınız parçalara üreticiye bağlı olarak "dik" veya "standart" denir.
Niall C.

1
Belirli bir asma sistemini seçtiğini bilmiyordum. Özür. Bu durumda, askı sistemi üreticisine başvurun. İdeal gereksinimlerinin tam olarak ne olduğunu size söyleyecektir.
DA01,

2
Kontrplakları ön ve arka dikey ahşap şeritler halinde sıkıştırarak sertleştirmediğiniz sürece her saplamada desteğe ihtiyacınız olacak. O zaman destek diğer bütün saplamaları iyi durumda olmalıdır. Kısacası 15 mm x 30 mm'lik şeritleri düşünüyorum, küçük bantlı şeritleri değil.
bcworkz

Yanıtlar:


15

Sagülatöre Gir - bu sorular için harika bir araç olan rafların sarkması için ücretsiz bir hesap makinesi.

2 raf ölçünüzü büyütürken, daha geniş olan raf açıklığı (122 CM), belirgin bir sarkma olmadan toplamda yaklaşık 2 KG'den daha fazla dayanamaz. Kısa raf (61 CM) genel olarak yaklaşık 10 KG tutabilir.

Gördüğünüz gibi, 10 MM kontrplak raf kullanımı için sert değil. Rafın altına ahşap destek ekleyebilirsiniz. Dikey olarak tutturulmuş bir 1X2 (20 MM x 40 MM) bile, daha uzun rafın yük kapasitesini yaklaşık 18 KG'ye, kısa rafı 100 KG'ın üstüne çıkartacaktır.

Desteklenmeyen her açıklığın 61 CM olması için daha uzun raf için üç destek braketi kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu, kontrplak altındaki ahşap destek ile birlikte iyi bir destek sağlamalıdır.

Alternatif olarak, kontrplak altında ahşap destek kullanmak istemiyorsanız, desteklenmeyen açıklığın daha kısa olması için destek sayısını artırabilirsiniz. Kontrplak 30 CM'lik bir yayılma ile yaklaşık 35 kg destekleyebilir. Bu, 61 CM raf için 3 destek ve 122 CM raf için 5 destek anlamına gelir.

Düzenleme: Orijinal poster ve Henry Jackson'ın önerdiği gibi, Sagulator doğrudan rafların desteklerinin konumunu optimize etmeye doğrudan yardımcı olamaz - yalnızca belirli bir raf uzunluğundaki sarkmayı hesaplar ve yalnızca bir raf için sarkmayı sağlayamaz bir uçta desteklenir. Aşağıdaki şemada, Sagulator belirlenmesi ile yardımcı olabilir B belirlenmesi ile değil, bir :

Raf diyagramı

Bu, Sagulator tarafından kullanılan mekanik formülden kaynaklanmaktadır. Sagülatör tarafından sağlanan referansı biraz araştırarak, kullanılan asıl formülün (desteklere sabitlenmiş rafla aynı yük için) olduğunu görüyoruz: Yapısal Kiriş Bükülme Gerilme ve Sapma Denklemleri / Hesaplama - Düzgün Her İki Uçta Sabit Yükleme . Aslında, Sagulator "WoodBin laboratuvar düzeltmesini uygula?" olduğu değil kontrol - Sadece mekanik formül (sadece boyutları ve ahşap özelliklerine göre) kullanılır, yani.

Bunların hepsi iyi ve güzel, peki ya raf için A boyutu ? İşte aşağıdaki formül geliyor: Yapısal Kiriş Bükülme Gerilme ve Sapma Denklemleri / Hesaplama - Düzgün Yüklü Konsol Kiriş . Bu, A'daki maksimal sapmayı ölçmek için kullanılan formüldür. İki formül (ilkinde "Kritik Sapma" ile "desteklenmeyen uçta sapma"), biri hesaplamanın aynı olduğunu fark eder (Wl ^ 3 / x EI) sabit payda x hariç- İlk formülde 384 ve ikinci sırada 8. Bu, desteklenmeyen uç için maksimum sapmanın her iki uçta desteklenen raf için maksimum sapmadan 384/8 = 48 kat daha fazla olacağı anlamına gelir. Bu nedenle, 96 CM'lik destek raf alanı (B) için 100 KG rakamınız varsa, 100 kg'ı destekleyebilecek desteksiz rafın (A) maksimum uzunluğu 2 CM'dir (96/48 = 2). ).

Doğal olarak 2 CM'lik bir rafın 100 KG'ı desteklemesi gerekmez. Burada anlamlı sonuçlar elde etmek için bazı müdahaleye ihtiyaç var. 122 CM'lik rafı kullanarak ve desteklerin genişliğini göz ardı ederek, toplam 60 kg'lık bir yükü desteklemek için (tamamen kitaplarla dolu bir 122 CM'lik kitaplık için tipik olarak), 1 CM başına yaklaşık 0,5 KG alacağız. 8.25 KG yüke sahip 16.5 CM'lik bir açıklık, koşu ayağı başına 0.01 mm sarkma verecektir. Bunu, sadece bir ucunda 48 ile çarparak desteklenen bir rafa dönüştürmek, Sagulator tarafından insan gözünün görebileceği maksimum sapma için (koşu ayağı başına 0.51 MM) önerildiği gibi, koşu ayağı başına 0.48 MM verir. Bu bizi 89 cm (122 - (16,5 * 2)) destekli raf alanı ile bırakacaktır. Bu desteklenen açıklık, gereken 43,5 KG (60 - (8,25 * 2)) yükü destekleyemez. Desteklenen rafın ortasına üçüncü bir destek eklemek bize iki 44.5 CM'lik yayılma alanı verir.

122 CM raf destekleri

Sonuç olarak iki nokta:

  1. Bütün bu hesaplamalar teoriktir. Kesin raf malzemesi ve yük dağılımı muhtemelen farklı davranacaktır. Beklenen yük için bir güvenlik payı eklemek her zaman daha iyidir (bu nedenle rafı 60 KG ile yükleyeceğinizi düşünüyorsanız, onu 120 KG (veya daha fazla) destekleyecek şekilde tasarlayın).
  2. Sadece bir uçta desteklenen rafın kenarı, her iki uçta da aynı aralıktan 48 kat daha az ağırlık taşıyabilir. Yine, dikkat tarafında hata yapın ve rafın hesaplamaların tam olarak ne gösterdiğini desteklemesini beklemeyin.

Raf başına sadece 2 braket kullanacağımı ve sagülatörün bunu dikkate almadığını söylemeyi unuttum. 20,75 kg'lık tek tip bir yük için ideal açıklığın 33 cm olduğunu ve bu da her iki ucu 44,5 cm genişliğinde yapar - hiçbir şey uçları desteklemediğinden çok uzun.
WaterBearer

Ne dediğini anlamıyorum. Sagulator, desteklerin arasındaki mesafeyi sağlamanız için çalışır - böylece her bir uçta bir dirsek ile 61 CM rafınız varsa, yaklaşık 59 CM'lik bir açıklık elde edersiniz.
Eli Iser

Bunu yapar mıydın? çünkü bu yolla sarkma maksimum olur. Yanlış boyutları yazdığımı fark ettim, 122cm x 25cm x 1cm ve 61x25x1cm. 122cm olanlar hakkında yorum yapıyordum, eğer sagülatörün dediği gibi 33 cm ile ayrılmış 2 braket koyarsam, sol ve sağda sarkma çok önemli olacak.
WaterBearer

@ User2534 ile katılıyorum, hesap makinesinin desteklerin konumunu optimize edebileceğini sanmıyorum. Sadece iki uçta da desteklenen bir rafın sapmasını hesaplıyor.
Hank,

Anlıyorum. Bununla başa çıkmak için cevabı güncelleyeceğim.
Eli Iser

3

Raflar eşit şekilde yüklenecekse, iki destek için, her bir uçtan 1/4 oranında yerleştirmelerini istersiniz. Bu şekilde, dirsekli uç (lar), aksi takdirde ortadaki sarkmanın neden olacağı dönüşü alır.

Bu, elbette ki sonuçta ortaya çıkan açıklığı desteklemek için yeterince malzemeye sahip olduğunuzu ve bu noktalarda duvara demirleyebileceğinizi varsayar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.