Sarmaşık duvarlarınız için kötü mü?


9

Sarmaşık kaplı bir duvarımız var. Bunu çok seviyoruz, ancak sarmaşıkların sonunda duvarınızı tahrip ettiğine dair açıklamalar almaya devam edin. Her zamanki yanıtım, yüzyıllık binalarda genellikle sarmaşık gördüğünüz ve bunların iyi durumda kaldığı görülüyor.

Yani sorum, (tuğla) duvarlarınızda sarmaşıkta gerçekten potansiyel bir tehlike olup olmadığı ve bunları kaldırmalı mıyım yoksa sadece bir şehir efsanesi mi ve güzelliğinin tadını çıkarmalı mıyız?

sarmaşık kaplı buidling(kaynak: Ikar.us tarafından (Karlsruhe: Alter Friedhof) [CC-BY-2.0-de ( http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/de/deed.en)] , Wikimedia Commons aracılığıyla)


1
Duvara sorun olup olmadığını inceleyemediğiniz için büyümesine izin veriyorum ve onarım için daha zor hale getiriyor. Bir zamanlar her tuğla duvarın yeniden işaretlenmesi gerekecektir.
Edwin

Yanıtlar:


6

Evim tamamen tuğla olmadıkça ve iyi yapılmadıkça sarmaşıkların üzerinde büyümesine izin vermezdim. Ivy yayılır ve herhangi bir çatlakta yolunu bulur. Sarmaşık olgunlaştıkça yayılmaya devam etmek için kalınlaşır. Kalınlaştıkça, çatlakta bir şeyleri iter. Ben arka bahçesinde bir zincir bağlantı çit sarmaşık var ve çit mahvetti.

Oluk ve ev arasına giren sarmaşık düşünün. Yılın bazı bölümlerinde o kadar hızlı büyür ki, her birkaç günde bir potansiyel olarak kontrol etmeniz gerekebilir.

Yapısal Olmayan Not: Kötü sarmaşık (zehir) iyilikle büyüyebilir. Benim arka çit benim sarmaşık aşağı 2 zehir zehirli sarmaşık ile sonuçlandı.

Açık Not: Ivy su tutar. Bu nedenle çürüme, çürüme, çözgü veya su nedeniyle her şey uzun sürmeyecek. Ayrıca Fiasco Labs, eklemek için kullandıkları "emiciler" ile büyük bir noktaya sahiptir. Yeni boyanmış bir yıl içinde, onlar yüzünden yeni bir boya işine ihtiyacınız olabilir.


3

Sebep olabileceği hasar hakkında bazı tartışmalar var. Bazı sarmaşık türleri kendi kendine yapışır ve muhtemelen hiçbir şey üzerinde yapısal bir etkisi olmaz. Bazı sarmaşık türleri çatlaklara ve çatlaklara kök salmaya çalışacaktır, bu yüzden başlamak için zayıf tuğlalar varsa, bu şeyleri kızdırır.

Ama bunun için de bazı argümanlar var. İşte The Daily Mail'den bir Oxford Üniversitesi çalışmasına dayanan termal faydalardan bahseden bir makale . Sonuç: Bozulmamış duvarlar muhtemelen sarmaşıktan faydalanır, ancak hafif hasarlı duvarlar sarmaşık ile daha da kötüleşir.


2
Kendi kendine yapışsa bile, hala duvara karşı nemin tutulmasına neden olur, bu da arzu edilmez.
Brian Knoblauch

1
@BrianKnoblauch bağlantılı makale "İngiliz Mirası tarafından finanse edilen çalışma, aynı zamanda çalı su ile ilgili hasar kapalı bulundu"
DA01

3

Portland Orman Parkı'ndan sarmaşık, çobanpüskülü, böğürtlen ve diğer istilacı türleri çıkarmak için düzenli olarak gönüllü olarak zaman harcıyorum :
resim açıklamasını buraya girin (Burada görünür bir sarmaşık olmadığını unutmayın!)

İngilizce sarmaşık - açık ara en kötü sorunumuz. Ermeni böğürtlenleri (eski adıyla Himalaya böğürtlenleri ) bir başka şiddetli haşeredir, ancak sadece güneşli bölgelerde çoğalırlar.

Sarmaşık bir evde iyi olsa bile, bu! & $ @ # * Şeyler bahçede vahşi alanlara sürünür, boğulur ve sonunda ağaçları devirir, doğal bitki örtüsüyle yarışır ve müdahale eder ve habitatı bozar. Ivy kontrol edilebileceği kurak bir iklimde iyi olabilir, ancak yağmurlu bir bölgede korkunçtur.

İşlere karşı önyargım evde bile devam ediyor. Her kanıt bulduğumda kökleri söküyorum.

Sedir siding yapışmasını bulduğumda, pahalı bir karmaşa yarattı. Tuğlalarda, temiz bir şekilde ayrılması zordur ve birkaç yıldır bulunduğu yerde, harçta mikro çatlaklar yapar veya yaşamı başka bir şekilde emer.

Yani, bir binada sarmaşık fikrini sevsem bile, ekosisteme zarar vermek için endişe etmem.


3
Ahşap yapılar? Kesinlikle hayır! Sarmaşıkların ahşap kaplamaya yapışması için kullandığı enayi pedleri küf oluşumunu sağlar ve altında tutulan nem çürümeye neden olur. Washington ve Oregon'da yaşıyorsanız, kalıp tahtaya saldırmaya başladığında pahalı bir kompost yığınında yaşadığınızı görürsünüz. Sucker pedleri boyayı çekme eğilimindedir. Sarmağı çıkarmanız ve büyümesine izin verecekseniz, küf ile zenginleştirilmiş boya ile boyamanız gerekir. Ayrıca bir çatlak bulabildiği her yere nüfuz eder. Yeniden yerleştirdiğimizde duvarın içinde T-111 taraflı evimizde bulduk.
Fiasco Labs

2

Sarmaşıktan kurtulmanızı veya en azından sık sık kesmek konusunda çok agresif olmayı öneriyorum .

1920'lerin taş ve harç garajının kenarında ve kauçuk çatısı boyunca büyüyen biraz sarmaşık vardı. Birkaç yıl içinde kesilmemişti. Sarmaşık çekerek bir sürü iş vardı ve harç parçaları ve bazı taş cephe çıkardı. Bu yapısal bir hasar değildi, ancak daha sonra biraz bakım gerektirdi.

Çatı biraz daha ciddiydi. Kauçuk çatı oldukça eski, ama biz sarmaşık çekti çatı büyük bölümleri ile geldi. Ivy gitti ve garaj içinde nem ve kalıp ile vardı tüm sorunları aşağı koymak yeni bir çatı gitti.0

Temel olarak, bir yapıya bağlı olan canlı herhangi bir şeyin suyun eşit bir ağırlığı olduğunu ve buna göre sıcaklıkla şişip küçüleceğini varsayabilirsiniz. Yeterince uzun bir zaman çizelgesinde, tuğlalar iyi olsa bile harçtan ödün verir.

Çok fazla donma-çözülme döngüsüne sahip bir alanda, bu zaman çizelgesi çok daha kısalır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.