Birden çok bilgisayar için hangi boyutta uzatma kablosu kullanmalıyım?


11

Bir LAN partisine ev sahipliği yapıyoruz (birkaç bilgisayar, 50+) ve güç çekmeyle ilgili bazı sorularım vardı; Umarım burası sormak için doğru yerdir.

Şu anda, her bilgisayarın ortalama 3,5 amper çekeceğini varsayıyoruz. Birkaç adet 20amper devremiz var, bu yüzden her bir 20amper devresine 5 PC yerleştiriyoruz.

Uzatma kablosu kalitesiyle ne kadar ilgili olmalıyız? Planımız her devreden iki adet 16/3 kablo çalıştırmak ve kablo başına yaklaşık 3 PC çalıştırmaktır. Bununla ilgili herhangi bir sorun olmalı mı? 14/3 kablolarla gitmek gerçekten daha iyi olur mu?

Tek 12/3 kablo ile gitmeyi ve bu tek kablodan 5/6 PC'nin tümünü çalıştırmayı düşündük ... ancak bunlar üzerinde listelenen maksimum amperin 15A olduğu düşünüldüğünde, bu bize gittikçe güç tüketimini vermiyor gerektirmek.


1
Ne tür uzatma kablosu uzunlukları söz konusudur. 50 feet'ten azlarsa, 16/3 10 amper için iyidir. Ama eğer 200 feet gibiyse, hayır.
wallyk

6
"Birkaç tane 20amper devremiz var" ın gerçekten güç panelinde ayrı bir devre kesici olduğundan emin olun. Bulunduğunuz yerdeki birden fazla 20A prizinin tek bir devre kesiciden papatya dizimi olabileceği konusunda yanılmayın. 50+ bilgisayar tahmininiz 10 ayrı 20A devresi anlamına gelir ve sadece çıkışları kontrol eden 10 ayrı devre kesiciye sahip evler bulmak gerçekten yaygın değildir.
Michael Karas

4
Bir oyun bilgisayarı için 3,5 amper oldukça düşüktür. Oyun bilgisayarım 6 amper çekiyor (700 watt'tan fazla kullanıyor) ve bu monitörler, hoparlörler vb. Dahil değil. Ancak, bu Amerikan (120V) voltajında.
BlueRaja - Danny Pflughoeft

3
Sürekli eşzamanlı yükler için, herhangi bir devrenin veya iletkenin toplam nominal kuvvetinin% 80'inden fazlasını çizmeye çalışmayın. Bu nedenle, 20A devresi için, toplamda 16A'dan fazla çekecek cihazları bağlamayı planlamayın. Bunu aştığınızda, rahatsızlık açma olasılığı artar.
bcworkz

2
Bir tesis kiraladığınız için, onlara uzun güç kabloları kullanma ihtiyacınızı azaltmak için gücü daha merkezi bir konuma getirmek için güç dağıtım kutuları sağlama hakkında soru sordunuz mu? Çoğunlukla, ihtiyacınız olan yerlerde birkaç elektrik prizi sağlayan uzun bir kablo ile yüksek bir akım (50amp ortaktır) "örümcek kutusu" sağlayabilirler (ve katılımcıların kabloların üzerinden geçmesini önlemek için kablo rampaları da sağlayabilirler).
Johnny

Yanıtlar:


3

Uzatma kablolarının uzunluk ve yüke göre seçilmesi gerekir. Aşağıdaki tablo, herhangi bir uzatma kablosu için seçmeniz gereken doğru ölçere yönlendirecektir. Paradan tasarruf etmek için birkaç farklı gösterge seçebilirsiniz, düzgün yapılandırılmış 12awg telini her yere koymanız gerekmez:

Tablo, akım, kablo uzunluğu ve kablo boyutu

Herhangi bir mesafede 20 amper taşımak için 12awg kabloya ihtiyacınız olacaktır. Akımı bir masaya taşımak için bir 50 feet 12awg kablo, ardından akımı bir veya iki bilgisayara taşımak için üç 16awg kablo kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, bir 14awg telini bir prizden paralel olarak bir 12awg telini çalıştırmaktan daha ucuza bulabilirsiniz.

Bazı kablo hesaplayıcılarının ve tablolarının 16awg'ın 20A'yı işleyebileceğini göstermesine rağmen, kablonun ısınacağını ve diğer kabloları paralel çalışan bantlar veya kanallar kullanarak yere düzgün bir şekilde sabitlediyseniz, ısı birikiminin önemli ve tehlikeli. Özellikle uzun koşularda.

Ayrıca otele danışmalısınız - çoğunun konferans alanlarında uzatma kablosu kullanımı için gereksinimleri vardır ve bazı durumlarda güvenlik ve yük planlama gereksinimlerini karşılamak için kablolarını ve montajcılarını kullanmanız gerekecektir.

Grafiğe dikkat ederseniz, her kablo boyutu ve yükünde bir voltaj düşüşü olduğunu unutmayın. Ayrıca, mekandaki kablolama nedeniyle prizde de bir voltaj düşüşü göreceğinizi fark edeceksiniz. Bu, her bilgisayarda 120V'den daha düşük bir voltajla sonuçlanacaktır. Bununla birlikte, voltaj düşüşünüzü% 10'un altında tuttuğunuz ve mekan doğru bir şekilde kablolar yük altında prize% 10'dan daha az düşüş ürettiği sürece, o zaman bilgisayarlarınızda herhangi bir sorun yaşanması olası değildir. AC gücü kullanan çoğu bilgi işlem ekipmanı, genellikle 90VAC'ye kadar geniş bir voltaj aralığını kabul eden evrensel bir güç kaynağına sahiptir. Uygun bir kablo ile sunulan voltaj düşüşü ile ilgili problemleri olan nadir bir bilgisayar veya çevre birimi olacaktır.


Bu tablo sizin tarafınızdan mı oluşturuldu yoksa bulduğunuz bir şey miydi? Tablo, kablonun her bir uzunluğundaki voltaj düşüşünü gösteriyor gibi görünüyor, ancak kabul edilebilir düşüşün ne olduğunu söylemiyorsunuz. % 8.2 voltaj düşüşü kabul edilebilir mi? Birden fazla kablo kullanıyorsa, bu tabloyu genel voltaj düşüşünü belirlemek için nasıl kullanabilir?
Tester101

Ben buldum, ama artık kaynağı hatırlamıyorum. Yine de kolayca hesaplanabilir. Tablo öncelikle kablo ısıtma ve bununla ilgili güvenlik sorunları ile ilgilidir. Evrensel AC güç kaynaklarına sahip ekipmanın genellikle 90-260VAC gibi bir voltaj değeri olacaktır. Ancak binadaki voltaj düşüşünü de hesaba katmanız gerekir. Ancak, binanın% 5'inden daha az olduğunu varsayarak kabloda% 8-10'luk bir düşüşle iyi olmalısınız ve ABD standartlarına bağlıysa muhtemelen öyle olacaktır. Bu tabloya göre çalışma ve göstergeleri kullanırsanız, acı çekecek nadir bir bilgisayar ekipmanı olacaktır.
Adam Davis

0

Bunu, tek fazlı bir güç üzerinde bir ev olarak ikamet ettiği varsayılmaya çalışmamaya ciddiyetle tavsiye ediyorum. Çok az konutun 100A üzerinde giriş kapasitesi vardır. Ben bilgisayar başına post yeniden akım berabere katılıyorum, çok düşük bir tahmin gibi görünüyor. Yerel hizmet sağlayıcınıza danışın. Uzatma kabloları sorunu, kurum içi kurulumla ilgili mevcut taleplere ikincildir.


1
Aslında, birçok yeni ev (2000 veya daha sonra?) 400A @ 120VAC kadar tedarik edebilen 200A @ 240VAC hizmetine sahiptir. Benim bir örnek.
Philip Ngai

0

Öncelikle, tüm bilgisayarlarınızın ihtiyaç duyduğu aynı gücü talep edecek cihazlarla kullanmak istediğiniz soketleri / prizleri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Onları mümkün olduğunca eşit yapın.

Kesicilerin devrede olup olmadığını görün. Başka birinin söylediği gibi, 20 amperlik soketlerinizin tümü veya bir kısmı aynı kesiciyi kullanıyor olabilir. Bu durumda işe yaramaz.

Her biri 3,5 amper 50 adet çizim yapan 50 bilgisayarınız varsa 50 x 3,5 amper = 175 amperdir.

175 Volt @ 120 volt 21 KWatt'tır. Oldukça fazla güç. Bu yüzden cihazları eşit şekilde sahip olduğunuz soketlere takın.

10 soketiniz varsa 2,1 KWatt yük ile yüklemeyi deneyin. Bu, her biri 2100W / 120V = 17,5 amper yüküne eşdeğerdir.

Gerçekten sorun yaşayacağınızı umuyorum - muhtemelen bazı soketler aynı kesiciyi kullanacağından tetiklemeye neden olurlar.

En azından bileceksin.

Her şey iyi olmalı, akım taşıma kapasitesi ve voltaj düşüşü ile ilgili başka bir yerde verilen mükemmel grafiği kullanın.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.