Kanaldan geçerken kılıfı NM kablosundan çıkarmak neden iyi bir uygulama?


8

Bir elektrik işinin özelliklerini ehliyetli bir elektrik teknisyeni ile görüşüyordum ve o bölgemde dış mekanda bir boru kanalıyla 12 ayarlı NM tel beslemenin kabul edilebilir / önerildiği, ancak kablo döşeniyorsa PVC kılıfının çıkarılması gerektiğini belirtti. 6 metreden daha fazla bir boru hattı boyunca ilerleyin.

Bu bana mantıklı gelmiyor. Kablo kanalı boyunca kılıf tutmaya devam etmekten nasıl / neden daha iyi olabilir? Yoğunlaşma?


1
Muhtemelen her şeyden çok, kablo kanalıyla olmanın zorlukları hakkında. Ama bu sadece bir tahmin.
Chris Cudmore

Bugünlerde çift olarak etiketlenmiş THHN / THWN telini görmek çok yaygın - ancak, kablo için ortalama
NM'nizin

Yanıtlar:


9

NEC'nin kanalda NM-kablosuna izin vermediğine, ancak THHN'ye (bireysel teller) izin verdiğine dair yaygın bir inanç var. Bu inanç yanlış .

Bununla birlikte, bir nedenden ötürü NM kablosunun dış kanalda hiç kullanılmadığı , soyulmadığı veya başka türlü kullanılamayacağı daha az bilinmektedir .

Dolayısıyla, sorunuzun cevabı şudur: sıyırma, kapalı kablo kanalında NM kablosu kullanıldığında yaygın fakat yanlış yönlendirilmiş (gereksiz) bir uygulamadır. Ve bu hiç izin verilmez gibi durumda da, açık kanal geçerken.


Üzgünüm ... Hala kafam karıştı. Ben (şimdi) NM kablosunun dış mekan boruları için kullanılamayacağını biliyorum. Peki ya UF kablosu? Bunun için kılıfın soyulması gerekiyor mu? kabloları borudan geçirmeden önce? Yoksa kılıfı UF telinin dış borudan geçtiği her zaman / her zaman açık tutmak için en iyisi midir?
Mike B

@MikeB: Açık havada kablo kanalı çalışıyorsa, kablonun UF kablosu veya ayrı THWN telleri gibi ıslak yerler için derecelendirilmesi gerekir ("THHN" ile karıştırılmamalıdır) . Kablo kanalıyla sıyrılmış UF kablosu kullanmanıza izin verilip verilmediğini bilmiyorum, ancak yapabilseniz bile, bunu tavsiye etmem - bu şeylerin çıkarılması gerçekten zor ve THWN daha ucuz / daha küçük / daha kolay . UF'nin yararı, doğrudan gömülebilmesidir (kanalsız), kanal gömme işleminden daha kolaydır. Asla başka bir devre çekmeniz gerekmeyeceğinden eminseniz UF kablosu kullanırdım, aksi takdirde THWN telleri ile kablo kanalı geçirin.
BlueRaja - Danny Pflughoeft 17:13

9

Sen edebilirsiniz sürece kanalı uygun boyutta olduğunu ve ıslak veya nemli konumda değil gibi boru tip NM kablosunu çalıştırın.

Eğer NM kablo içindeki iletkenler kılıfı kaldırırsanız, olamaz şey için iletkenleri (şey elektrik neyse) kullanın. NM tipi kablo, kablo düzeneği olarak derecelendirilir, listelenir ve etiketlenir. İçerideki iletkenler listelenmemiş veya etiketlenmemiştir, bu nedenle kendi başlarına kullanılamazlar.

Bir dahaki sefere biraz hurda NM kablosuna sahipseniz, kılıfı sıyırın ve içindeki telden bir benzeri alın. İzolasyonda baskı olmadığını fark edeceksiniz.


1
Onları zemin için kullanabilirsiniz. Topraklama kablolarında işaretleme gerekmez.
Harper,

2

THHN kullanarak bir boruya daha fazla iletken (Daha fazla devre) yerleştirebilir ve NM kablo ile yapabilirsiniz. Bir NM Kablosu tipik olarak 1/2 "genişliğindedir ve üç iletken taşır, ancak NM kablosu üç THHN kablosundan belirgin şekilde daha büyüktür. THHN'yi kullanarak kanalın içine daha fazla devre sığdırabilir, daha sonra NM Kablosuyla, özellikle bükümler ve dönüşler olduğunda veya borunuzda 90 derecelik kıvrımlar.

Önceden var olan bir boru aracılığıyla ek bir devre çalıştırmak için kiralanmış bir elektrikçi olup olmadığını hayal edin. Normalde, bu kanalın içine 3 devre yerleştirilebilir. Kutuyu açıp THHN telini çalıştırmak için yer bırakmayan 2 NM kabloyu kanaldan aşağıya ittiğinizi keşfedersiniz. Şimdi ikinci bir kanal çalıştırmadan devam edemezsiniz. Birçok elektrikçi daha fazla iş demek olduğu için bundan hoşlanmaz.


2

Bu bir ısı biriktirme sorunu. NM kablosunun dış kılıfı, iç iletkenleri hasardan korumak için oradadır. Kablo kanalı, iletkenleri hasardan korumaktır. İkisine de sahip olmak gereksizdir. Bir iletkenin mevcut derecesi, bu akım değerinde yalıtımının zarar görmesini önlemek için yeterli ısıyı tutma yeteneğine dayanmaktadır. Kanal içinde NM olduğunda, mevcut derecelendirme hesaplamasını zorlaştırırsınız. Birini daha fazla battaniyeye sarmak gibi bir şey. Onları darbelere ve morluklara karşı koruyabilir, ancak sonunda sıcak çarpmasından ölürler.

Bir 12ga tel parçası düşünün. 20amp için derecelendirildi. 12ga telin direnci, ayak başına 1.588 miliohmdur. 20ampta, 12ga'lık bir tel parçasının ayak başına 635 watt atması gerekir. Bu ısının uzaklara yayılması gerekiyor. Oluşmasına izin verilirse, iletken yalıtımı zarar görebilir.

En iyi uygulama, hiçbir zaman NM'yi boru içinde çalıştırmak değildir. Mevcut yük seviyesini düşürseniz ve güvenli olduğunu doğrulasanız bile, bir sonraki adamın bu kanala ne sürdüğünü bilmiyorsunuz. Üstelik, kısa mesafeden daha az olan herhangi bir şeyde, çok telsiz THHN / THWN tek tek iletkenlerini çok daha az çabayla çekebildiğiniz zaman, katı iletken NM'yi borudan çekmek imkansızdır.


1

Bir ısı oluşması sorunu: kablo borusu içindeki telin ya yayılmasına (kılıfsız) izin verilmelidir veya mevcut taşıma kapasitesi azaltılmalıdır. Bu paralel olarak çalışan kılıflı tel demetleri için de geçerlidir.


3
Hem THHN hem de NM kablosu, uzun devreler için birçok iletken bir araya toplandığında azalır.
BlueRaja - Danny Pflughoeft 16:13

Değer kaybı sadece 3 akım ileten iletkenlere sahip borular için geçerli olmaz mı? EGC'nin akım taşıyan bir iletken olmadığını ve topraklanmış (nötr) iletkenin, aynı devrenin diğer iletkenlerinden yalnızca dengesiz akımı taşıyorsa sayılmadığını unutmayın. Örneğin, bir MWBC sadece 2 olarak sayılır.
Tester101
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.