Çekmece düğmelerinin zamanla gevşemesini nasıl önleyebilirim?


10

Dolaplarda, şifoniyerlerde ve dolap kapılarında böyle düğmeler görüyorum. Tek bir ağaç vidası ile yerinde tutulurlar. tokmak

Çoğu zaman gevşektirler. Sanırım onları yakaladığımızda genellikle hafif bir bükülme yapıyoruz. Ayrıca sıcaklık ve nem değişiklikleri ahşabın şişmesine ve büzülmesine neden olur. Sistem gevşetmeye doğru eğilimlidir, bu nedenle zamanla gevşer.

DIY içgüdüm bunun kötü olduğunu söylüyor. Vidanın düğmeyi çıkaracağını veya kapıdaki deliği çıkaracağını. Şey, özensiz görünüyor.

Birini fark ettiğimde, sıkılaştırmak için bir bükülme veriyorum. Bazen parmağımı sabit tutmak için vida başı üzerine koydum. Gerçekten sert olduğunda, çok amaçlı aleti dışarı çıkarabilirim. Bazen, coşkumla, düğmeyi çıkarıyorum. Doh!

Bunlarla başa çıkmanın en iyi yolu nedir? Örneğin:

  • İki vida alan tutamaklar kullanın.

  • Yükü dağıtmak için kafanın altına bir rondela koyun, ardından gerçekten sıkılaştırın.

  • Bir programa göre hepsini sıkı tutun.

  • Sadece sağlam ahşaptan yapılmış topuzlar kullanın ve sıkı tutun.

  • Ağaç vidası yerine makine vidası alan düğmeler kullanın.

  • Vida deliğine ahşap tutkalı koyun.

  • Kulp gerektirmeyen kapı tasarımları kullanın.


Sanırım "ahşap vidalar" yerine "makine vidaları" demek istediniz? İçine girdiğim tüm kollar makine vidalarıydı (çok kaba değil, küçük ince adım ipliği).
Sean Reifschneider

Vida deliği çıkarırsa ne yaparsınız?
Liz

Yanıtlar:


12

Bir makine vidasıyla yerinde tutulan metal bir düğme ile gitmenizi tavsiye ederim. Daha pahalıya mal olacaklar, ancak günlük kullanımdan zarar görmeyecekler ve sıyırmaları için endişelenmenize gerek yok. Evimdeki düğmelerin çoğu metal ve makine vidaları alıyor. Gerçi onları düzenli olarak yeniden sıkmam gerekiyor. Bazı Mavi Loctite bununla ilgilenebilir, ancak sorunu çözmek için hiç zaman ayırmadım.


1
Loctite gidilecek yoldur. Bunu mutfağımızda pike gibi yaptım ve her şeyi düzeltti. Bununla birlikte, ilk önce sapın ahşabının hala iyi durumda olduğundan emin olun. (Yumuşacıklaştıysa ahşabı sertleştirmek için süper macunu hack olarak kullanabilirsiniz.)
Alex Feinman

6

Normalde tesisatçılar tarafından kullanılan teflon bant kullandım; iplikler soyulduğunda topuzlarda. Oldukça iyi çalışabilir. Sadece bir çift güçlü anahtar olmadan düğmeyi çıkarmayı beklemeyin.


1

Makine vidalı düğmelerim var (özellikle iki katlı kapılarda) ve hala aynı problemim var. Şahsen, vida dişlerine bir epoksi dab takılmasını ve topuza vidalanmasını tavsiye ederim. Tabii ki, daha sonra donanımı değiştirmek isterseniz bunları kaldırmayı oldukça zorlaştıracaktır.


3
Loctite gibi diş tutucular çoğu kırmızı Loctite hariç el aletleriyle çıkarılabilir - bunun için ısıya ihtiyacınız var.
Doresoom

1
Doresoom'a katılıyorum: İş için doğru aracı kullanın, biraz loctite tutun.
Sean Reifschneider

1

Somun ve sıradan bir rondela arasına bir kilit rondelası yerleştirin (kapının içine). Ya da bir Kilitleme Somunu ve düzenli bir rondela kullanın. resim açıklamasını buraya girin resim açıklamasını buraya girin


Yukarıdaki resimde, düzensiz eklemi olan 1 numaralı çamaşır makinesi gevşeme sorunlarına neden olmaz mı? Kulpunuzda bir makine vidası ile sabitlenmiş bir düdüklü tenceremiz ve resminizde gösterildiği gibi düzensiz uçlu bir yıkayıcı var. Vidayı tamamen sıkmamızı engeller ve daha sık gevşetir.
Netizen

1
@IamSJ Gevşemeyi önleyen bir kilit puludur. Düdüklü tencere ile aynı sorunu yaşadım (aynı markaya sahip olmalıyız!). Yıkayıcının birkaç nedenden dolayı gevşeyebileceğini düşünüyorum ... Benim durumumda, pişirme işleminden kaynaklanan genişleme ve daralmanın sorun olduğundan eminim (bu, üreticinin neden kilit yıkayıcı kullandığını açıklıyor). Değiştirirseniz, tekrar gevşemeye başlamadan önce bir süre dayanmalıdır.
Ben Welborn

1
@IamSJ Kilit rondelaları (ve kilit somunları) ile ilgili diğer yaygın sorunlar, (ucuz malzemeler) ile başlamak için yeterli "yay" bulunmaması veya şimdi birçok kez gevşetilmiş ve sıkılmış olabilir "bahar" ı kaybetti. Veya çamaşır makinesinin üstündeki ve altındaki alan pürüzsüz ve kaygan giyilmiş olabilir. Bazen yıkayıcıyı bükerek (veya biraz açarak) ve temas alanlarını zımparalayarak / pürüzlendirerek (kavrama arttırılarak) biraz daha fazla hayat elde edebilirsiniz.
Ben Welborn

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.