Yalıtım ve buhar bariyeri depolama alanımda neden küf oluştu?


8

Yakın zamanda bahçe kulübeme yalıtım kurdum ve plastik bir buhar bariyeri ile kapladım. Bu, havanın ılık ve bazen nemli olduğu yaz aylarında yapıldı. Bu kurulumu bitirdikten kısa bir süre sonra plastiği duvarlardan çıkardım, böylece biraz elektrik kurabilirim. İzolasyonu indirdiğimde siyah küf buldum. Sorum şu ki küf neden mevcut ve neden bu kadar hızlı? Doğru yalıtıldığımı düşündüm.


2
Sundurma ikliminiz kontrol edildi mi?
The Evil Greebo

2
Kulübenin dış kısmında (herhangi bir kaplama malzemesinin altında, ancak tipik olarak kılıfın üzerinde) bir hava sargınız var mı?
BMitch

1
evet kulübe siyah kâğıt ile sarıldı ve sonra sedir kaplandı.
Debbie

1
iklim kontrollü mü? hayır o zaman değil. Kalıbı temizlediğimden beri, işleri tekrar kurutmak için içine bir ısıtıcı taktım.
Debbie

1
en üstte olduğu ana hava duvarı haricinde öncelikle duvarların ortasındaydı. Bir sızıntı olabileceğini düşündüm ama şu ana kadar bir sızıntı bulamadık. ünite üzerinde henüz saçak yok ve ben köpük sprey ve döken çatı altındaki açıklıkları kapattı. benim yaptığım gibi mühürlemek bu soruna neden olur mu?
Debbie

Yanıtlar:


8

Buhar bariyeri, yalıtımın soğuk tarafına gider.

Buradaki sorun, ısıtılmamış, klimalı olmayan bir kulübe için dış tarafın her zaman serin taraf olacağıdır.

İzolasyon ısı transferini durdurmaz, sadece yavaşlatır. Ne kadar iyi izole edilmiş olursa olsun, kapalı bir kulübe her zaman saunaya dönüşecektir.

Şimdi içeride sıcak, buharlı ve dışarıda (özellikle geceleri) serin bir ortam var. Buhar bariyerini içeriye koyarsanız, yalıtımı sandviç yaparsanız, yalıtımınızda yoğuşma meydana gelir. Bu nedenle, kalıp sorunu.

Bu durumda bir buhar bariyeri olmadan daha iyi durumdasınız. Bu şekilde keçeler kuruyabilir. Daha da iyisi, sert köpük yalıtımı olabilir, ancak bu durumda yalıtımın para kaybı olduğunu düşünüyorum.


3
İkincisi. İklim kontrollü olmayan bir alanın yalıtılması çözdüğünden daha fazla soruna neden olur.
The Evil Greebo

7
"Soğuk taraf" cümlesi hariç her şeyi kabul edin. Buhar bariyerinin fikri, ılık nemli havanın yoğuşma sıcaklıklarına ulaşabileceği yalıtım içine girmesini engellemektir. Kış mevsimindeki yoğunlaşma ana problem olduğundan, şartlandırılmış / ısıtmalı taraftaki bariyeri istiyorsunuz.
BMitch

1
sadece alçıpanın (arkasında yalıtım olmadan) kurulmasının herhangi bir soruna neden olacağını düşünüyor musunuz? biraz soğuk olmanın yanı sıra!
Debbie

Elbette. Hava akışına izin vermek için üstte ve altta bir boşluk bırakın.
Chris Cudmore

1

Yoğunlaşma sorunu olmayabilir.

Yapı bir kulübe olarak inşa edildiğinden, katran kağıdı veya tyvek veya ... dışa monte edilmemiş olabilir. Bu nedenle, kaplama / saplamalar sadece nemli olabilir. Boşluk içindeki hava sirkülasyonu artık ciddi şekilde kısıtlandığından, bu tür nemli kaplama / vb. Duvar boşluğundaki nemi, küf / küfün nemli yüzey üzerinde büyümesine yetecek kadar yükseltir.

Bu, artı sıcak yaz sıcaklıkları, küf / küfünüzün çok hızlı görünümü ile tutarlıdır. Son bir cevap almak için duvarlar ve kulübenin tasarımı, yeri ve tarihi hakkında daha fazla bilgi vermeniz gerekir.

Daha genel bir ev odaklı tartışma için:

http://www.greenbuildingadvisor.com/blogs/dept/qa-spotlight/vapor-barriers-are-good-thing-right

Joseph Lstiburek, Ph.D., P.Eng., ASHRAE Diğer web sitesi :

İçeriden, dışarıdan işler ıslanır ve ıslanır. Islanma hızı kurutma hızını aştığında birikme meydana gelir. Biriken nem miktarı malzemenin depolama kapasitesini aştığında sorunlar meydana gelir.

İdeal olarak, bina montajları hem iç hem de dışa kuruyacak şekilde tasarlanmalıdır. Isıtma iklimlerinde, birincil kurutma potansiyeli dışarıya doğrudur.

Bir montajın kurutma potansiyeli yalıtım seviyesiyle azalır ve hava akış hızı ile artar. Bu şekilde, enerji tasarrufu mimarlardan daha fazla bina imha etme potansiyeline sahiptir.


1
Her ikinize de yorumlarınız için teşekkür ederim. Benim "döken" ile ilgili biraz daha detay. Bir sedir kulübesidir ve dışarıya sedir siding sonra siyah kağıt yerleştirilmiştir. Yalıtım kurulduğunda sıcak ve normalden biraz daha nemliydi. Westcoast'ta yaşıyorum, bu nedenle tipik olarak ılıman kışlar ve yazlar var. Kulübeyi bir fırın, meşale ve ısıtıcı kullanarak (gerekirse) aralıklı olarak ısıtılacak atölyem olarak kullanmayı planlıyorum. Kullandığım yalıtım Roxul ComfortBatt R14 derecesiydi ve asla ıslak görünmedi. Çatıda da kurdum ve orada herhangi bir kalıp bulamadım.
Debbie

0

Dışarıdan hava dolaşımı gibi sesler küf oluşmasına neden oldu. Dışardan gelen herhangi bir rüzgar / hava bir noktada nem taşıyacaktır. Buhar bariyeri her zaman sıcak tarafa gider, bu nedenle lütfen önceki soğuk taraf yorumunu dikkate almayın. Her şeyde iyi şanslar.


Ayrıca, siyah kağıdın ne olduğunu ya da hava alabilir ancak "tyvek" sargısının iyi bir seçenek olacağını bilmiyorum. Siyah kağıdın ne yazık ki biraz fazla hava girmesine izin veren örgü tipi bir sargı olduğunu hissediyorum. İdeal olarak, yapının dışında bir su ve hava bariyeri sağlayan bir tyvek sargısı kullanılmalıdır.
Brian

0

zona altındaki siyah katran kağıdı, buhar bariyerinizdi, tuzak yoğuşmasının içine başka bir bariyer koydular, böylece doğal olarak geçici değişikliklerden nem meydana gelemez, 2 buhar bariyerine sahip olamazsınız.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.