Ev otomasyonu için hangi iletişim veri yolu sistemleri?


11

1-Wire ve X10 dahil olmak üzere ev otomasyonu için birçok iletişim sistemi önerilmiştir (örn. HVAC kontrolü, alarmlar, erişim kontrolü, ışık kontrolü ve eğlence) . Özellikle mevcut düşük maliyetli cihazların çeşitliliği açısından, bir başlangıç ​​ev otomasyonu DIYer için en uygun sistem hangisidir?


Bu eski iş mi yeni iş mi? Her yere kablo döşemenin ne kadar kolay olduğu çok önemlidir.
Jay Bazuzi

@Jay Bazuzi, eski iş, ancak bazı yeniden kablolamayı mümkün kılan bitmemiş bodrum.
Vebjorn Ljosa

Yanıtlar:


5

X10 tabanlı otomasyon sistemlerinden çok memnun kalmadım. Birazını evime kurdum ve onları pul pul buldum. Smarthome's Insteon , en azından X10'dan daha az pul pul olması gereken bir kombine güç hattı / RF sistemidir. X10 ile geriye doğru uyumlu ve oldukça ucuz olduğu için muhtemelen kendim de deneyeceğim.

Bunun ötesinde, Leviton'un Vezia RF + gibi oldukça ilginç görünen Z dalgası sistemleri var, ancak pahalılar. İnsanların UPB ürünleri hakkında harika şeyler söylediğini duyuyorum, ama yine de, Insteon'un iki katına çıktıklarından ve sadece güç hattının maliyetinden iki katına mal oluyorlar. Evimde, bir RF bileşeninin iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum çünkü evimin her yarısı ayrı bir elektrik kutusunun üstünde. Bunun yerine her bileşeni tekrarlayıcı yapar, bu da betonla dolu bazı duvarlar olduğu için evimde tekrar yardımcı olur. Benim için bir sinyali tekrarlayabilen her şey iyi bir şeydir (en azından umarım).

Insteon ile ilgili bir şikayet (~ 2006-2007), cihazların kendilerinin güvenilirliğiydi, ancak bunun iyileştiğini anlıyorum.

Ev otomasyonunu araştırma deneyimim, çok büyük miktarda para (on binlerce dolar) harcayarak mükemmel çözümler elde edebilmenizdir. Makul para için, harika bir cevap yoktur, ancak oldukça iyi çalışan cevaplar vardır. Benim önerim yavaş yavaş inşa etmek, böylece evinizde gerçekten neyin işe yaradığını bulmadan önce tek bir çözüme çok fazla para batırmamanız.


Insteon için +1. Kurulumum neredeyse% 100 güvenilir. X10'u hiçbir zaman kullanılabilir olacak kadar iyi çalıştıramadım. Insteon bütçesi için devre başına yaklaşık 70 $. Ayrıca böyle bir kontrolör isteyeceksiniz .
alx9r

5

Varsa X10, mevcut elektrik hatlarına bağlı olduğu için en basit çözümdür. 1-Wire'ın yanı sıra, RS-485 ve CAN veri yolu gibi protokoller de iyi bir seçenektir çünkü büyük mesafelerde (onlarca hatta yüzlerce metre) iyi çalışırlar. İ2c veya spi gibi protokoller genellikle daha kısa mesafeler (birkaç metre) için ayrılır ve sensörden mikro denetleyici iletişimine faydalıdır.


4

Hangi otobüsün kullanılacağını sormak burada yanlış bir soru. Bize söylemeniz gereken şey, yapmak istediğiniz şeydir ve ardından bunu yapacak teknoloji gelecektir.

Bulduğum bir sorun, en iyi şeyleri elde etmek için teknolojiyi karıştırmanız ve eşleştirmeniz gerektiğidir. Örneğin, Insteon, Z-Wave ve UBP, aydınlatma / güç kontrolü için liderdir, ancak güvenlik sisteminizin aynı teknolojiyi kullanması gerektiğinde ısrar ederseniz, en iyi güvenlik sistemlerinden birini seçmeniz gerekir. tüm gerçek güvenlik sistem ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan otobüsü kullanmayın.

Güzel şey, çeşitli donanımları ve yazılımları bir araya getirebilen bir sürü donanım denetleyicisi var, bu yüzden gerçek güvenlik sensörleriniz kablolu ve / veya bazı özel kablosuz protokoller olsa bile, en azından alarm koşulları ve en iyi tam durum / kol / dearm kontrolü bunun için tasarlanmış ek ürünler kullanarak aydınlatma ağınıza.


3
Yapmak istediğim ilk şey, her odaya termometreler ve higrometreler kurmak ve zaman içinde değerlerini bir bilgisayara kaydetmek. Dış sıcaklıklarla karşılaştırarak, yalıtım iyileştirme çabalarımın etkisini ölçebilmeyi umuyorum. Sonra, özellikle bakkaliye dolu çanta taşırken cebimdeki bir transponderle (bazı arabalar gibi) yaklaştığımda ön kapının kilidini açmasını isterim. Üçüncüsü, zaman, anahtarlar, hareket algılama ve doğal ışık seviyesinin kombinasyonuna dayanarak dış ışıkları kontrol etmek istiyorum.
Vebjorn Ljosa

1
Yalıtım yükseltmelerinin etkinliğini belirlemekle ilgileniyorsanız, veri toplama için bağımsız veri kaydedicileri de kullanabilirsiniz.
kkeilman

1

Buradaki aydınlatma otomasyonu seçenekleri hakkında benzer bir soruyu yanıtladım . Bir süre evde olacaksan, seni deli etmeyecek bir şeye yatırım yap. RadioRA hemen hemen her üçüncü taraf ev otomasyon sistemi tarafından kontrol edilebilir.


1

Endüstriyel otomasyon / enerji yönetim sistemleri üzerinde çalıştığım deneyimlerime göre, farklı satıcılardan bileşenleri karıştırmaya / eşleştirmeye çalıştığınızda "açık" iletişim protokollerinin işe yaramadığını gördüm. Her üretici, zaman içinde kullanım durumları için özelleştirilen kendi Modbus, Profibus, vb.Tarafını pişiriyor - bunun nasıl çirkin olabileceğini görebilirsiniz.

Konut / tüketici piyasası için konuşamam ama gün içinde her DDC üreticisi bir "açık iletişim protokolü" ağ geçidi sattı. Benim tecrübelerime göre hepsi kusurluydu. Denetimler özellik kümesi yalpaladı, veriler kullanıcı arabirimine doğru şekilde rapor edilmeyecek ya da ağ geçidi üzerinden iletişim kurarken "kaybolan" kontrol komutları verecektir.

Bir otomasyon ve veri kaydı çözümü için tonlarca para harcamak istiyorsanız, bana bildirin - sizi alan panelleri ve ethernet üzerinden iletişim kuran terminal cihazları ile güzel bir sunucu / istemci tabanlı ön uç ile ayarlayabilirim. :)

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.