Bodrumdaki buhar borularını yalıtmalı mıyım?


9

Buhar radyatörlü ısıtma sistemim var. Fırın (bitmemiş) bodrumdadır ve buhar taşıyan çelik borular, evin geri kalanına girmeden önce bodrum tavanına yayılmıştır. Kışın enerji tasarrufu sağlamak için bu boruları yalıtmalı mıyım? Yoksa fırının kendisi bodrumu o kadar ısıtır, boruların yalıtılması önemli olmaz mı?

Yanıtlar:


11

Boruları yalıtın.

Eğer yalıtılmazlarsa, bodrum katınıza çok fazla ısı kaybediyor olabilirsiniz. Bodrumunuz bitmediği sürece (ve bu nedenle oradaki ısıyı istemiyorsanız), evinizin ana kısmına girmesi için bu borularda mümkün olduğunca fazla ısı tutmak istersiniz. Isıtıcı (ve sıcak su ısıtıcısı gibi diğer benzeri ekipman) odanın donmasını veya evin geri kalanında tahliye olmasını önleyecek kadar ısıtmalıdır; bu da gerçekten endişelenmeniz gereken tek şeydir.

Ayrıca, eğer bu borular, istemeden dokunabilecekleri koşu yerleri ise güvenlik endişesi olabilir.


4

@Acrosman'ın söylediklerini yankılanmak için, evet, boruları yalıtın. Folyo bant ile birleştirilmiş fiberglas boru izolasyonu ve dönüşler için gevşek fiberglas / PVC kapaklar kullanılmasını öneririm. Bir solunum cihazı kullanın. Kesikler, keskin ve uzun maket bıçağıyla yapılabilir.

İşte bir örnek:

örnek

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.