Bir basınçlı hava fırınının üfleme hızının düşürülmesi verimliliğini düşürüyor mu?


11

Gaz fırınımdaki fan hızı için iki seçenek var: MED ve MED-HI. Daha yüksek hıza ayarlanmıştı, ama bu çok sertti, bu yüzden daha düşük hıza indirdim. Bunun ünitenin verimliliği üzerinde herhangi bir etkisi var mı?


2
Cebri hava gürültüsü rahatsız edici. İşte bazı iyi cevaplar bekliyoruz.
Jay Bazuzi

1
Beni rahatsız eden gürültü değildi, dönen kuru havanın çöl benzeri hissiydi.
Dave

Yanıtlar:


5

Ampirik Mühendislik Yanıtları:

Evet: üfleyicinizi düşük seviyede çalıştırarak elektrik maliyetlerinden tasarruf edersiniz.

Hayır: üfleyicinizi düşük seviyede çalıştırarak gaz / petrol maliyetlerinden tasarruf etmeyeceksiniz. Çünkü ısı elemanı üzerindeki hava hızı daha az BTU ünitesini sirkülasyon havasına aktarıyor ve sadece egzoz borusuna çıkıyor.

Yukarıdaki iki rakamın NET farkı, tasarruf veya maliyetinizdir.

Şu anda bu yıl kış enerji maliyetlerimi azaltmaya kararlı olduğum için konuyu araştırmaya ve öğrenmeye büyük yatırım yapıyorum.

4,50 $ / gal ısıtma yağı ile benim üfleyici düşük çalışan bir $$ bakış açısından daha verimli DEĞİL bir şey ölçmeden size temin ederim. Fırın ile yüksekte çalışacak şekilde üfleyicimi yeniden kablolama sürecindeyim. Bunu desteklemek için: Fırımın mfr kullanıcı kılavuzunu buldum ve içinde, "bir klima bobininiz varsa, fırının üfleyici hızını, neden olduğu düşük hava akışını karşılamak için yüksek olarak değiştirmeniz gerekir. plenumdaki soğutma serpantini. "

Ayrıca, düşük hızda fırımın, ev sıcaklığımı 6 derece F artırmak için AT-LEAST 1 saat sürekli çalışmasını gerektirdiğini de ölçtüm. Yüksek hızda 30-40 dakika sürer. Saatte bir galonluk bir brülör nozülü ile yakıt yağında AT-LEAST% 30 artı 20-30 dakika daha üfleyici çalışma süresi veya en az% 30-50 çalışma süresi tasarrufu sağlıyor. Şimdi, üfleyicimin düşük ve yüksekte ne kadar elektrik kullandığını öğrenmek için ölçüm yapmadım. Ama ben yüksek vs düşük çalıştırmak için daha az kullanır eminim o zaman düşük vs kapalı çalıştırmak için kullanır. Tüm fırınının, üfleyici yüksek, brülör çalışıyor, nemlendirici çalışıyor ve nemlendirici çalışmasını boşaltmak için su pompası ile 15 amperlik bir kesici üzerinde güvenli bir şekilde çalıştığını biliyorum. Bu nedenle, üfleyicim yüksekte bu kadar elektrik kullanamaz.

Açıkçası, fırın üfleyicinizi düşükte çalıştırmak sadece daha verimli ise, EĞER-SADECE-ısıtma yakıtının maliyeti, üfleyiciyi biraz daha hızlı çalıştırmak için elektrik maliyetinden çok daha az ise.


4

Biraz araştırma yaptıktan sonra, (tercüme edildi: "deli google becerileri") Üfleç hızını düşürmenin verimliliği artırabileceğini iddia eden bir makale buldum . Bu konuda tamamen ikna olmadım, çünkü iddia HVAC sistemlerini güçlendirmek için değişken hızlı fanlar satan bir şirket tarafından yapıldı. Isıtma elemanını ayarlamanın, üfleyicinin elektrik tüketimini azaltmaktan daha fazla enerji tasarrufu sağlayacağını düşünürdüm, ancak kendim üzerinde bir çalışma yapmadım. (Isı transferi üniversitedeki en sevdiğim derslerden biri değildi - üzgünüm dinamik sistemlere daha çok odaklandım.)

Makale Özeti:

Birçok gaz yakıtlı, yüksek verimli fırın, fan motorunu çalıştırmak için gereken elektrikten tasarruf sağlar, ancak bu tasarruflar AFUE derecesine dahil edilmez. Bunu, sofistike, programlanabilir bir termostatı değişken hızlı bir motora bağlayarak yaparlar. Fırının devam ettiği geleneksel bir sistemin aksine, sıcak havayı birkaç dakika boyunca tam kuvvetle eve üfler ve sonra kapanır - değişken hızlı veya “değişken kapasiteli” bir sistem üfleyiciyi daha düşük hızlarda daha uzun süre çalıştırır . Geleneksel bir fırına göre daha sessiz ve eşit ve rahat bir ısı sağlar ve gereksiz yere elektrik tüketmez.

Mevcut bir fırını değiştirmek yerine yükseltmek isteyen ev sahipleri için Emerson Electric, ev sahibi tarafından sürekli, normalden daha yavaş bir hızda ayarlanabilen Mark Z adlı özel bir yedek fan motoru sunuyor. Üç ayar sunar: enerji tasarrufu için 525 RPM, ısıtma için 900 RPM veya klima için 1100 RPM. Şirkete göre, düşük devir hızı enerji tüketimini% 75 oranında düşürüyor.

Gerçekten bilimsel olmak istiyorsan, bir deney yapabilir ve sonuçları buraya gönderebilirsin. Üfleyici yüksekken bir ay boyunca her gün enerji tüketimine (iç sıcaklık - dış sıcaklık) karşı günlük farkı ve daha sonra üfleyici düşükken bir ay boyunca giderdim. Bu size kendi sisteminiz için en güvenilir sonuçları verecektir.

Önem sırasına göre kaydedilecekler şunlardır:

 1. Fan Ayarı - Hem MED hem de MED-HI için önemli bir zamana ihtiyacınız olacaktır. Her biri için en az iki hafta ve belki bir aya kadar söyleyebilirim. Kış aylarında normalde ne kadar soğuk havaya sahip olduğunuza bağlıdır. 8 haftalık 2 haftalık dönemleri deneyebilirsiniz.
 2. Günlük Enerji Tüketimi - Bunu elektrik sayacınızdan çıkarmanız gerekir. Normalde kullanmadığınız yüksek güçlü elektronik veya araçları çalıştırırsanız, yaptığınız günlerde bunu not etmek isteyebilirsiniz.
 3. Ortalama Günlük Dış Hava Sıcaklığı - Bu veriler, artan / azalan HVAC yüklerine yol açan iklim değişikliğini ayarlamanıza izin verecektir. Gün için yüksek / düşük de zarar vermez.
 4. Termostat Sıcaklığı İçinde - Bunu oldukça sabit tutarsanız (yani gün boyunca havayı kapatmayın / düşürmeyin) bu bir faktör kadar büyük olmamalıdır.
 5. Ortalama Günlük Rüzgar Hızı - Yüksek rüzgar hızları, dış duvarlarınız ile dış hava arasındaki konveksiyon katsayısını artırır.
 6. Yağış - Çatıda kar birikmesi ve yağıştan kaynaklanan nem de ısı aktarım oranlarını etkileyebilir.

Son iki (5 ve 6) o kadar önemli değil, ancak daha fazla veri her zaman daha iyidir. (Güven bana, işte başıma gelen en kötü şey, pahalı ve zaman yoğun bir çalışma sırasında yetersiz veri toplama nedeniyle sonuçsuz sonuçlara yol açmaktır.) Verileri yine de kaydetmek, günde birkaç dakikadan fazla sürmemelidir . Sonuçları normalleştirmek için kullanacağım formülün tam olarak ne olduğundan emin değilim, ancak oynayacağım verilere sahip olsaydım bazı korelasyonlar bulabileceğime eminim. Üfleç hızları arasında net bir ayrım verilerde belirgin değilse, muhtemelen her iki şekilde de çok fazla para tasarrufu yapmayacaksınız, bu yüzden sizin için en rahat olanla devam edin.


2
Üfleç hızını düşürmenin elektrik tüketimini azaltacağı mantıklı. Benim sorum, eşanjör yoluyla ısı transferi verimliliğinin, azalan hava akışı nedeniyle bir şekilde tehlikeye girip girmeyeceği idi. Yani, belki de egzozdan daha fazla ısı kaçıyor.
Dave

@Dave: Bunlar da benim düşüncelerimdi. Soru, değiş tokuşun daha az üfleyici enerji tüketimi ve egzozdan daha fazla kayıp ya da daha fazla üfleyici enerji tüketimi ve egzozdan daha az kayıp lehine olmasıdır. Bence en iyi seçenek, bunu birkaç ay boyunca test etmek ve görmek olacaktır.
Doresoom

Bunu tam olarak nasıl test edebilirim? (Evimi iklim kontrollü bir balonun içine sokmadan ...)
Dave

En önemli faktör sıcaklık farkıdır - iç sıcaklık ve dış sıcaklık arasındaki fark. R değeriniz değişmemeli ve günlük ortalama rüzgar hızı ve yağış konveksiyon katsayısı üzerinde minimum etkiye sahip olmalıdır. (Bunları da kaydetmek zarar vermese de.) Cevabımı düzenleyeceğim ve kapsamlı bir çalışma için her gün kaydettiğim parametreleri tam olarak dahil edeceğim.
Doresoom

4

Fırın üreticisi bu ünite için farklı brülörler sağlıyorsa, erken arıza riskiyle karşı karşıya olabilirsiniz. Üfleyici yeterli ısıyı çıkarmazsa, ısı eşanjörü aşırı ısınabilir ve yakılabilir. Uygun kanal boyutlandırması yaşadığınız sorunu çözebilir. Bazen uygun basınç ve hıza ulaşmak için daha fazla kanal eklemeniz gerekir.


0

Evet - ısı eşanjörünün verimliliği azalacaktır. Daha düşük bir hızda üfleyici enerji çekimi, fan tekerleği ataletindeki kayıp ile dengelenecektir. Ama bodrum Trane'nizde ölçüm yapmakta zorlanacaksınız.

Hava gürültüsü sorununu çözmek istiyorsanız, dönüş hava filtrelerini koridor yerlerinden fırındaki geri dönüş hava kanalının üst tarafına geri taşıyın.


Onun özel durumunda hava çok fazla hacimdi, bu yüzden sadece hareketli hava filtrelerinin yeterli olmadığını düşünüyorum (tipik olarak fan seviyesini AFAICT'yi ayarlamanız gerekir)
rogerdpack

0

Isı pompaları açısından, harici üfleyiciyi daha hızlı çalıştırmak i2r bakır kayıplarını ve histerezis demir girdap akımı kayıplarını azaltabilir. Bu iki kayıp, ısı kayıplarının büyüklüğünü oluşturur. Bu histerezis döngüsünü daraltmak:

 • Geçirgenliği Artırın
 • Düşük Kalıcılık
 • Düşük Zorluk
 • Düşük isteksizlik
 • Düşük Artık Manyetizma

Daha küçük bir Histerezis döngüsüne yol açar, demir girdap akım kayıplarını azaltarak motor verimliliğini artırır.

Doğrudan ısı pompasına konuşan pahalı bir kontrol termostatlı bir Taşıyıcı fırın / ısı pompam var. Üç sabit fan hızının yanı sıra otomatik fan hızı ve değişken yanma hızı ve kompresör ve fan hızına izin verir. Uyanık saatlerde fan hızını düşük veya orta seviyede tutuyorum. Otomatik özellik, ayar noktasında nadiren bir kez devreye girer. Daha düşük bir ayar noktasında sabit hava dönüşü evi rahat tutar. Geceleri daha düşük bir ayar noktası ile fan hızını otomatik olarak değiştiririm.


0

Muhtemelen daha az "ısınma döngüleri" (fanı da açmak zorunda) da bir şey kaydedebilir (hem de daha düşük fan hızı = daha az elektrik) ... ama diğerleri belirttiği gibi, çalışırken (esp. düşük verimli fırın) iyi olamaz baca kadar egzoz hazırlanması. Rastgele googledeki bazı yorumlara dayanarak: http://www.inspectorsjournal.com/Forum/topic.asp?TOPIC_ID=8998& verimliliği düşürdüğünü kabul ediyor gibi görünüyor ancak konforu artırabilir [örn: soğuk noktalar veya gürültü seviyesi] :)

Bununla birlikte, özellikle yüksek verimli bir fırın ile, azaltılmış elektrik faturasının "baca kaybını" telafi etmek için yeterince tasarruf etmemesi olabilir. Değişken hızlı yüksek verimli fırınlar için çeşitli reklamlar "daha fazla enerji verimliliği" olarak adlandırılır (ayrıca değişken hızlı üfleyici ve yüksek verimli fırın arasındaki farka dikkat edin, ayrıdırlar, örneğin düşük verimli bir fırında değişken hızlı bir üfleyiciye sahip olabilirsiniz. ). Ayrıca her zaman sadece bir üfleyici olduğunu, ancak üfleyicinin değişken hız vb. Olabileceğini veya olmayabileceğini unutmayın.

İlgili: İki aşamalı bir fırın aslında daha az gaz atarak çalışır ve bu da verimliliğini artırabilir. Muhtemelen burada da aynı şeyi yapabilirsiniz (üfleyiciyi ve gazı azaltın ).

Değişken hızlı bir fırınla ​​da bağlantılı olarak, sürekli çalıştığı ve "soğuk noktaları" azalttığı için, kapalı / açık türden daha düşük bir dereceye ayarlayabileceğinizi görebilirsiniz.

Bir yan not olarak, düşürücü fırın (ısıtma) fan hızı, sadece "ısı artışını" azaltmadığında (emme ve besleme havası arasındaki sıcaklık farkı, eğer anlıyorsam, "delta olarak da bilinir) yapılmalıdır. T ") o fırın için üreticinin tavsiye ettiği değeri aşmıştır. Spesifikasyondan çıkarsa, "çok soğuk günlerde" (fırın çok çalıştığında), eşanjör yeterince soğumadığında otomatik bir kapanmayı tetikleyebilir, FWIW. Ve sanırım işler zamanla biraz değişebileceğinden (filtre daha kirlenir, bıçaklar daha kirlenir) sınırlara çok yakın zorlamanız gerekmezdi.


0

Çoğu konut fırını düşük teklif veren tarafından kuruldu. Bu, yüklenicinin bunu düzeltmek için gerçek bir teşviği olmadığını söyledi. Uygun getiriler nadiren bir düşüncedir. Bazen daha az cmf, ısı eşanjöründe havaya daha fazla zaman kazandırarak ısınmasına izin verir. Bir bms / kontrol adam olarak nadiren büyük binalarda yeterli cfm var. Tek alternatif deşarj sıcaklığını yükseltmektir. Isı değişimi zaman alır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.