Ahşabın uygun şekilde kurutulup kurutulmadığını nasıl anlayabilirim?


8

Ağırlığının ölçülmesi cevaplardan biri olurdu, ancak pratik görünmüyor çünkü aynı türden bir ahşap muhtemelen ölçümü% 10-20 nem aralığında güvenilmez kılacak yoğunluğunda dalgalanabilir. Dişbudak, kayın veya meşe gibi ahşap için özel ipuçları var mı?


Hangi anlamda kurutulmuş? Gibi, "bir müzik aleti haline getirmek için bir kurutma fırında yeterli yıl geçirdim?" Ya da çatı ıslandığı için ıslandıktan sonra mı kurutulur?
Kaz

Yanıtlar:


12

En iyi seçeneğiniz, bunun gibi bir nem ölçer elde etmektir: Amazon bir metreye bağlantı . Nem ölçerler çeşitli menzillere sahiptir:% 6-14 aralığında ölçüm yapmak istersiniz. % 14'ün üzerindeki herhangi bir şey çok fazla küçüleceğinden ahşap işleri için yararlı değildir.

Metre, sabitlenmiş ve ağrısız olmak üzere iki çeşittir. Sabitlenmiş ölçerler iki elektrotu 1/4 "tahtaya yapıştırır ve elektrik direncini ölçer. Ölçere hangi türleri ölçtüğünüzü söylersiniz ve nem içeriğini söylemek için dahili bir tablo kullanır.

Ağrısız çeşitler ahşabınızı bozmaz, ancak biraz daha pahalıdırlar. Nem seviyesini okumak için indüksiyon veya ESP veya peri tozu veya başka bir şey kullanırlar.

Cüzdanınız yapıştırılmışsa, nem içeriğini ölçmek için ağırlık kullanabilirsiniz. Buraya bir bak.


6

Önerilen sayaçlar çok faydalıdır, ancak bunları kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç uyarı vardır:

  • Nem seviyesini sadece belirli bir derinliğe kadar ölçebilirler. Kalın keresteniz varsa, merkez yüzeye yakın yerde okuduğunuzdan daha yüksek nem içeriğine sahip olabilir. Farklı sayaçlar farklı derinliklerde okur.
  • Başlıkta soracağınız gibi ahşabın "düzgün" kurutulup kurutulmadığını gösteremezler. Örneğin, sertleşme, kontrol veya diğer iç gerilimler gibi kusurlar, yanlış kurutma tekniklerinden kaynaklanabilir, ancak ahşabı kesene kadar belirgin olmaz.

Bruce Hoadley tarafından anlaşılan mükemmel kitabı kütüphanenizden kontrol etmek isteyebilirsiniz.


0

Eğer gerçekten satın alabileceğiniz nem ölçer olduğundan emin olmak istiyorsanız. Sadece "Ahşap nem ölçer" için bir google arama yapın ve bu size nem içeriğinin ne olduğunu söyleyecektir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.