İki bölgeli sistemin vs iki bölgeli sistemin artıları ve eksileri nelerdir?


8

Birinci katta 1000 ft2'lik bir Cape Cod ve çatı katında bir daire var. Birkaç yıl içinde daireden kurtulabilir ve ikinci bir hikaye + çatı katı oluşturabilirim. Hem birinci katta hem de çatı katında şu anda pencere AC birimleri var. Isı sıcak su radyatörleri ve kazan gazda.

Birinci kat için tarama alanına yüksek hızlı AC takmak mantıklı mıdır ve daha sonra, ikinci katı inşa ettiğimde, soğutmak için yeni tavan arasına başka bir AC sistemi ekleyin?

Yoksa bu çok mu pahalı olacak?

Çift bölgeli bir sistemin yine de iyi olacağını düşünüyorum. İki AC sistemi, tek bir çift bölgeli sistemden iki kat daha pahalı mı? Veya oran nedir? Ayrıca, bu tür sistemlerin fiyatları nelerdir?

Yanıtlar:


6

Çift bölgeli bir sistem, bir ısıtma elemanı ve / veya iki ayrı kanal segmentine hizmet eden AC bobinidir. Tek bölgeli bir sistemin aksine çift bölgeli bir sistemin ekstra maliyeti, çift bölgeli sıcaklık izleme / kontrol panellerinde ve havayı sisteme ihtiyaç duyan tarafa gönderen sistem kontrollü bir saptırıcıdır (veya her ikisi de).

Yukarı yönlü:

 • Bir iç ve bir dış ünite satın almak / korumak için. Çoğu rutin bakım maliyetini büyük ölçüde azaltır ve genellikle MTBF'yi artırır.
 • Evinizin havalandırmasını dengelemek daha kolaydır; iki ünitenin kaplaması beklenen alana göre bağıl ısıtma / soğutma kapasitesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur.
 • Çift bölge sistemleri genellikle "ana" panelin her iki bölgeyi kontrol etmesine izin verirken "ana / ikincil" kontrol paneli düzenlemesine sahipken, "ikincil" panel ikincil bölgeyi de kontrol edebilir veya yalnızca ikincil bölgeyi kontrol edebilir, muhtemelen maks / ana panelde ayarlanabilen minimum sıcaklık.

Dezavantajları:

 • Yedek yok; bir ünitedeki bir şey giderse, evinizin hiçbir yerinde ısıtılmış / soğutulmuş hava yoktur.
 • Üst kattaki kiracıya kıyasla elektrik maliyetlerinizi ayırt etmek imkansız.
 • Ev tasarımına bağlı olarak daha uzun havalandırma ikinci bölgeye gider; ikinci bölgenin havalandırma deliklerine ihtiyacı vardır ve ana üniteden genellikle evin uzak bir yerine geri döner. Bu daha uzun süreli çalışmalar o kadar verimli olmayacak.
 • Her iki bölgeye aynı anda bol miktarda ısıtılmış / soğutulmuş hava sağlamak için, her iki bölge havalandırılırken verimsizlikleri telafi etmek ve istenen hava akışını korumak için ünite genellikle benzer bir tek bölgeli sistemden biraz daha Beefier olmalıdır.
 • Bir bölgede ısıyı, diğerinde A / C'yi açamazsınız. Tüm sistem ısıya veya soğumaya ayarlanmalıdır, yani kiracınız sizden çok daha sıcak veya daha soğuk seviyorsa, sistemin uygun sıcaklıkları sağlama yeteneği zaman zaman sınırlı olabilir.

Çift üniteli bir sistem, her biri evin bir alanını kontrol eden iki ayrı tek bölgeli HVAC ünitesine sahip olacaktır (yeni bir ilave için ikinci bir HVAC'ye sahip olduğu gibi, üst katta-alt katta yeni inşaatta yaygındır).

Yukarı yönlü:

 • Bir yedekleme sistemine sahip olmak, bir ünitenin arızalanması durumunda evinizin en azından bir kısmının hala ısıtılabileceği veya soğutulabileceği anlamına gelir.
 • Havalandırma çalışmaları genellikle daha kısa olabilir, çünkü üniteler her bir bölgeye en verimli kanal düzeni için stratejik olarak yeni yapıya yerleştirilebilir.
 • Her ünite tüm ev için tek bir üniteden daha küçük olabilir, yani dış üniteler dar alanlara yerleştirilebilir veya çalıların arkasına daha kolay gizlenebilir.
 • İkinci HVAC ile birlikte üstteki tüm devreleri bir alt metreye bağlayarak, bir gelir mülkünün elektrik maliyetlerini kolayca belirleyebilirsiniz (ve kesebilirsiniz).

Dezavantajları:

 • Tek bir üniteden, hatta çift bölgeden bile daha pahalı. İki adet 1 tonluk birimin maliyeti 2 tondan fazladır.
 • Bakım maliyetleri de artar; iki ünite ile evdeki tek bir ünitenin MTBF'si yarıya iner, yani ortalama olarak tamir elemanını iki kez sık sık çağırmanız gerekir.
 • Daha az merkezi kontrol. Kablosuz iletişim kurabilen bazı hoş termostatlar vardır (genellikle tüm ev otomasyon / alarm sisteminin bir parçası olarak), ancak temelde her ünite tamamen ayrı bir sistem olacaktır ve tüm evin sıcaklığını dengelemek için yukarı ve aşağı gitmelisiniz ayarlarla uğraşmak.

0

Eğer -20c'nin altında olmayan bir alanda yaşıyorsanız sahip oldukları jeotermal birimlere çok yakından bakarım.

Bu üniteler ısıtma ve klima için kullanılabilir.

Temelde talebe bağlı olarak tersine çevirmek için tasarlanmış bir ısı pompasıdır. Elektrikli havayı değil ısıyı çekmek için ortam havasını kullandıkları için son derece verimlidirler. Hem kanallı sistemleri hem de kanalsız satıyorlar. Onlara baktığım bir topluluk salonuna yerleştirdik ve şimdiye kadar harikalardı. Kuzey okanagan'da yaşıyorum ve bu yıl -25'e kadar temps gördük ve hiç problem yaşamadık.

İşte bir bağlantı.

Mitsubishi Electric

Düzenle; Soruya cevap.

İşte açıklama için daha iyi adalet yapacak bağlantılar.

Isı Pompaları Nasıl Çalışır?

Ne kadar kaynaştığı, ısıyı transfer etmek, onu yaratmaktan çok daha ucuzdur.


Bunun Jeotermal olduğundan emin değil misiniz ???
Tester101

Klasik formda jeotermal değil. Yerde çizgiler gerektiren bir sistem değildir. Aynı prensibi üzerinde çalışır, ısıyı ortamdan alır ve ısıyı eve aktarır ve bir ac olarak ısıyı evden çeker ve çevreye geri aktarır.
Renshia

Mevcut bir ünite ana kat için bir ac / ısıtma ünitesi olarak kurulabilir, ardından hazır olduğunda üst kattaki daireye sisteme ikinci bir bölge eklenebilir. Bu, şu anda kullanmakta olduğu yakıtın maliyetini büyük ölçüde telafi edecektir, çünkü ünite klasik bir ısıtma elemanı kullanmaz, ısıtma maliyeti önemli ölçüde azalır. Bir sistem tüm evi yapacak, böylece ayrı sistemler satın almaya gerek yok. Ayrıca düz bir ac biriminin neredeyse aynı maliyeti için her ikisinin de avantajlarından yararlanır.
Renshia

Bu birimler de enerji tasarrufludur ve M.Ö. 1500.00'luk bir indirim almaya hak kazanırlar.
Renshia

3
Anladığım kadarıyla Jeotermal, zeminin sabit sıcaklığa sahip olmasından faydalanıyor. Yani bu Mitsubishi sistemleri jeotermal değildir. Kanalsız dediğinizde bölünmüş sistemlerden bahsediyor musunuz? Ayrıca, bunların neden daha verimli olduğunu anlamama yardımcı olabilir misiniz?
Peter Q

0

En iyi seçenek 2. kat için yeni bir tane kurmak olacaktır. 2. kat tamamlandıktan sonra, mevcut üniteye eklenirse, kapasite küçültülecektir! Yani yine de yeni bir birim satın almanız gerekecek. Ayrıca yeni bir Bölünmüş Sistem yapmanın maliyeti

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.