Alçıpanı bodrum tavanımın köşelerinde yüzer halde bırakabilir miyim?


12

Bodrum tavanıma alçıpan kurmayı planlıyordum ve son kirişten sonra alçıpanı vidalayacak hiçbir şeyim olmadığını fark ettim. Odanın bir köşesinde son kirişten duvara 12 inç var ve başka bir tarafta alçıpanın üzerinde kalacağı yaklaşık 6 inç var.

Sadece kirişlere vidalayıp bu alanlarda yüzmesine izin verirsem sorun olur mu? Ne yapabilirim?

resim açıklamasını buraya girin

Yanıtlar:


10

Overkill yönü (yukarıdaki tavan arasında olduğu gibi, çok fazla yalıtım tutması gereken tavan gibi bazı koşullar için gerçekten uygun olan), kirişlerin karşısında 1x3'lik bir çember çalıştırmaktır. Bahsettiğim uygulamada bir avantaj, bu çemberin 12 inç aralıkta olabileceğidir, bu nedenle, çatı kirişleri 2 ayak merkezinde olsa bile, alçıpan her ayakta bir vida ile tutturulabilir.

Genel olarak, tavanın kenarlarını son ayağa kadar yüzecek şekilde bırakmak avantajlıdır , ancak önce tavanı ve duvarları sonradan alçıpan duvarlar kuruduğunuzda, yerine vidalamadan önce tavana kadar kıvırın - duvar alçıpan daha sonra tavan alçıpanın kenarlarını destekleyerek sona erer, ancak küçük bina hareketleri durumunda, yüzer kenardan küçük bir verim olduğu için , bütün olarak çatlamaya daha az eğilimlidir. İşte bir referans(ayrıca köşe klipslerini kullanmanızı önerirler.) Fotoğraf 4'e gidin ve diğer bakış açısının yaygın olarak tutulduğundan bahsettiklerini bulmak sizi şaşırtmayacaktır. Sadece binada "gelişmekte olan bir bakış açısı" olarak, 30 veya daha fazla yıl (yukarıdaki referans başına) için onaylanan bir kod "gelişiyor ..." olur Ek bir referans. Ve başka. Daha fazla referans için alçıpan yüzer köşe çatlaklarını arayın . Bir de @ bib'in Alçı Derneğinin cevabı hakkındaki yorumumda; alçıpan asmakla ilgili bir iki şey biliyor olabilirler.


Kenarları yüzer halde bırakmayı duymadım, ancak tavanı ilk önce kenara asmanın önerisini duydum, böylece duvar alçıpan kenarı boyunca ek destek ekliyor.
auujay

3
Klipsler kullanmanız yüzer halde bırakılabilir. Ancak, bunu genellikle sadece en üst katta yaparsınız; Kafes kirişin alçıpan eklemini kırmaması için yüzer halde bırakırsınız. Bu bir bodrum katıdır, bu nedenle kafes kiriş sorunu değildir.
Eric Gunnerson

Makas kaldırma, binaların hareket etmesinin birçok nedeninden biridir. Tekrar tekrar belirtildiği gibi, kayan köşe, bina hareketinin tüm nedenlerinden kaynaklanan çatlakları azaltmaya yardımcı olur.
Ecnerwal

Sadece köşe klipsleri ile gidin, ucuz ve kurulumu kolaydır. Alçıpan, aksi takdirde duvara monte edilmiş tahtaların üzerinde harika bir şekilde duracaktır, ancak klipslerin eklenmesi, duvarların tavan sacını yükseklere itmesini ve dikkatle izlenmediği takdirde tavanı köşelere eğmesini önleyecektir. Ticarette 42 yılımda alçıpanın birçok yönden asıldığını gördüm ve alçıpan çatlaklar yerlerin çerçeveleme hareketleri (kendim yaptım) ve alçıpan düzgün bir şekilde desteklenmedi, duvar bunu yapacak, klipsler kontrol içindir .
Jack

3

Hayır, sorun olmaz. Alçıpanın kenarlarına tutturulması gerekir.

Standart yaklaşım, alçıpanın kenarını tutturmak için bir pont oluşturmaktır. Genellikle, duvarın kenarına bir kukla kiriş vidalıyorsunuz. Sağ duvarın üst plakasının üstünde ne olduğunu görmek zordur, ancak burada bir bağlantı kirişinin takılması gerekir. Bağlanacak kiriş yoksa, bağlantı noktaları olarak hizmet etmek için plakanın üstüne birkaç diş teli vidalayabilirsiniz. Daha sonra kukla kirişi bunlara vidalarsınız. Bu kiriş yapısal değildir, sadece alçıpanın kenarını sabitlemek için oldukça sağlam bir noktadır.

Bu bağlantı olmadan, binanın / duvarların doğal kayması muhtemelen köşelerde çatlaklara neden olacaktır.

Ek Not: @Ecnerwal tarafından sunulan aksine görüş için referanslara baktım ve onları ilginç buluyorum. Ama inşaatçılardan şimdiye kadar duyduğum her şey tam tersi. Ayrıca çoğu bina departmanı müfettişinin (yatay alçıpan levha kenarına ek olarak) destek görmeyi beklediğine inanıyorum. Bununla birlikte, kayan kenar gelişmekte olan bir bakış açısı olabilir.


1
Bazen mağaralardan taşındık şaşırtıcı ;-) Tarihler dikkat edin - JSC makalesi 12 yaşında. İşte kaynağı göz önünde bulundurarak daha ikna edici bulabilirsiniz: gypsum.org/using-gypsum-board-for-walls-and-ceilings/… Üzgünüm sana kod teklif edemiyorum, kod millet kodlar için para talep etmek gibi kendilerini istihdamda tutmak için. Ne yazık ki, tüm müfettişler gerçekte geçerli olan kodlara uymuyor.
Ecnerwal

3
Ayrıca gypsum.org kurulum talimatlarını takip etmenizi de tavsiye ederim. Bu, duvarlarda da yüzer kenarların desteklenmesine yardımcı olan duvar panosu olacağını varsayar. Değilse, 12 "çok uzak, 6" hala iyi. Gypsum.org talimatları en az 20 yıldır uygulanmıştır, onları ilk gördüğümde, muhtemelen daha uzun, bu neredeyse bir "gelişmekte olan bakış açısı" dır.
Inşaatta
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.