Şofbenimin kapama vanasını küresel vana ile değiştirmeli miydim?


6

Şofbenimin soğuk su kapama vanasını küresel vana ile değiştirdim ... çünkü kapak vanası tamamen kapanmıyordu ve çalışırken su akıyordu (bir tortu filtresi takılıyordu).

Biliyorum ki, küresel vanalar kapak vanalarına göre daha üstün olduğundan, hemen hemen her tesisatçı bunun iyi bir şey olduğu konusunda hemfikirdir, ancak mevcut herhangi bir profesyonel tesisatçı varsa, düşüncelerinizin ne olduğunu bilmek merak ediyorum.

Yanıtlar:


10

Ben profesyonel bir tesisatçı değilim (birkaç yıldan beri su arıtma sistemlerinde çalıştım), ama bence yaptıklarınız iyi.

Sürgülü ve küre (stop) valfleri korozyona eğilimlidir ve genellikle zamanla aşınır. Küresel vanalar çok daha dayanıklı ve güvenilirdir. Sızan ya da düzgün bir şekilde kapanmayan ya da daha sık sık, yıllarca dokunulmadan sonra açıp / kapattıktan hemen sonra sızıntı yapan birçok, eski durdurma vanasını gördüm. Aynı şeyi bilyeli valfler için söyleyemem - Yıllarca kurulmuş ve hala çalışan birçok kişi gördüm. Dışının tamamen aşınmış göründüğü bir çift bile düşünebilirim ve dönmesi için çok zorlanmasına rağmen (ve bazen bir değiştirme kolu), hala sızıntı olmadan güvenilir bir şekilde kapandılar.

Güvenilirliğin yanı sıra, 1/4 dönüş kullanmaları (birkaç tam dönüş yerine) ve hızlı bir bakış açık veya kapalı olup olmadığını size bildirir, küresel vanalar neredeyse tüm konut uygulamalarında kapı ve küre vanalarına göre çok daha üstündür . Ekstra dolar değerinde ya da öylesine onlar maliyeti.

Onlar için iyi olmadığı tek şey, akış hızını sınırlamak / kontrol etmek istediğiniz uygulamalar (örneğin bir dış musluk veya numune portu gibi). Bunu hala yapabilirler, ancak ince ayar yapmak daha zordur ve özellikle biri uzun süre açılmadığında ve biraz sert olduğunda, aniden verme ve tam patlamaya açık olma eğilimi gösterir ( birçok kez su örnekleri almak).


3
Büyük tavsiye Greg. Herhangi bir su hattında çalıştığım zaman eski tip sürgülü vanaları küresel vanalarla değiştiriyorum. Kullanımı çok daha kolaydır, nadiren kaçak yapar ve uzun süre dayanır. Birkaç ekstra dolar değerinde.
shirlock evleri

1
Buna katılıyorum ve bu gibi amaçlar için küresel vanaları sevsem de, üzerimde küresel vanaların donmasını sağladım. Su ile çalışırken, özellikle su içerisinde çöpler varsa, bu tür tüm ekipmanların periyodik olarak onarılması ve / veya değiştirilmesi gerekir.

Sanırım herkes bir anlaşma, o zaman iyi bir fikirdi. :)
Michael,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.