SCH 40'ı gömülü ve yer üstü besleme kablosu için kullanabilir miyim?


9

60 amperlik bir besleyiciyi çalıştırmak için evimden müstakil bir garajda 2 "PVC kullanıyorum. NEC'ye baktığımda, yerin altındaki SCH 40'a koymam gerekiyor gibi görünüyor. Ancak, kullanmam gerekiyor gibi görünüyor PVC'nin her yerde SCH 80, zeminin üstünde olacağı doğru mu, yoksa bütün çalışma boyunca SCH 40 kullanarak kurtulabilir miyim?


Yaklaşık 10 yıl önce kulübeme elektrik verdiğimde EMT kullandım. PVC kadar ucuzdu ve kazara kazıp canlı bir teli vuran birileri için endişelenmeme gerek yok. 2 feet aşağı indirdim. Bugüne kadar sorun yok.
getterdun

2
2 "EMT 24" derinlemesine yerleştirdiğini söyleyen adam yanlıştır. EMT yeraltı çalışmaları için derecelendirilmemiştir. Bu boru ve bağlantı parçaları düzeltilecektir. Kötü haber için özür dilerim. Raul Elektrikçi
Raul Viramontes 15:17

Yanıtlar:


8

Ulusal Elektrik Kodu 2014

Madde 352 - Sert Polivinil Klorür Borusu: Tip PVC

II. Kurulum

352.10 İzin Verilen Kullanımlar. PVC boru kullanımına 352.10 (A) ila (H) uyarınca izin verilecektir.

(F) Maruz Kaldı. Açıkta çalışmak için PVC boruya izin verilir. Kullanım için fiziksel hasara maruz kalan alanlarda kullanılan PVC boru tanımlanacaktır.

(G) Yeraltı Tesisatı. Yeraltı tesislerinde, betona gömülmüş doğrudan gömme ve yer altı için homojen ve homojen olmayan PVC'ye izin verilir. 300.5 ve 300.50'ye bakınız.

Madde 300 - Kablolama Yöntemleri

I. Genel Gereksinimler

300.5 Yeraltı Tesisatı.

(D) Hasardan Koruma. Doğrudan gömülü iletkenler ve kablolar, 300.5 (D) (1) ila (D) (4) uyarınca hasarlardan korunmalıdır.

(4) Muhafaza veya Yuvarlanma Hasarı. Muhafaza veya kanalın fiziksel hasara maruz kalması durumunda, iletkenler sert metal boruya, ara metal boruya, Schedule 80 PVC boruya veya eşdeğer bir kabloya monte edilmelidir.

352.10 (F) "fiziksel hasara maruz kalan alanlarda kullanılan PVC borunun kullanım için tanımlanacağını" söylüyor. Program 80'in fiziksel hasardan korunmaya uygun olduğunu biliyorum, ancak bölgenizde yetki alan Kurum 40 programına da izin verebilir. Emin olmak için yerel denetçinize danışmak veya maruz kalan bölüm için zamanlamayı 80 kullanmak isteyeceksiniz.

300.5 (D) (4) kanalın gömülü olmasına rağmen, fiziksel hasara maruz kalması durumunda (yeterince derin değil, bahçe altında vb.), Yine de program 80 olması gerektiğini söylüyor.

UL 651

Program 40, 80, EB Tipi ve Sert PVC Boru ve Ek Parçaları

1.2 40 ve 80 numaralı boru hattı ve bağlantı parçaları

1.2.1 Çizelge 40 sert PVC boru ve ek parçaları güneş ışığına ve hava koşullarına maruz kalan iç mekanlarda veya dış mekanda kullanım için ve betona doğrudan gömülerek veya yerleĢtirmeyle yer altı kullanımı içindir. Schedule 40 sert PVC boru, yeraltı kullanımı için özel olarak işaretlenmiş dirsekler, yalnızca doğrudan gömme veya betona gömme ile yeraltında kullanıma uygundur.

UL listesi, hem 80 hem de 40'ın hem üst hem de yer altı tesisatlarında kullanılabileceğini söylüyor.

Elektrikli Teçhizat Kılavuzu Bilgi Kitabı 2013

Sert Metalik Olmayan PVC Boru (DZYR)

Kullanım ve Kurulum

Çizelge 40 boru, doğrudan gömme veya betona gömme ile yer altı kullanımına uygundur. "Yönlü Sondaj" "(veya" Yönlü Sondaj ") olarak işaretlenen Zaman Çizelgesi 40 kanalı, yeraltı yönündeki sondaj uygulamaları için uygundur. "Sadece Yeraltı Kullanımı" işaretli 40 kanal sadece yeraltı uygulamaları için uygundur.

Schedule 80 borusu, kablolama alanı için mevcut olan azaltılmış bir kesitsel alana sahiptir ve Schedule 40 borusunun kullanılabileceği her yerde kullanım için uygundur. "Program 80 PVC" işareti, fiziksel hasara maruz kaldığında kullanım ve NEC uyarınca direklere montaj için uygun olan kanalı tanımlar.

Beyaz Kitap açıkça, yalnızca programın 80 fiziksel zarara maruz kaldığında kullanım için uygun olduğunu, yine de programın yer üstü kullanımı için uygun olduğunu söylüyor (aksi belirtilmedikçe). Bu nedenle, tüm çalışma için zamanlama 40'ı kullanabilseniz de, AHJ'nin kanalın fiziksel hasara maruz kaldığını düşündüğü herhangi bir alanda program 80'i kullanmanız gerekir.


Kopyalama ve yapıştırma kodunu nerede buluyorsunuz? Bu bir abonelik mi yoksa ödemek zorunda olduğun bir şey mi?
Joe Phillips

@JoePhillips kopyalayıp yapıştırdığımı kim söylüyor?
Tester101

Ah hayatım. Daha iyi. Ama cidden, benim gibi bir normal asıl kodu nerede bulabilir? Bir kitap satın almak zorunda mıyım?
Joe Phillips

1
@JoePhillips NFPA 70'e ücretsiz girebilir, hesap açmanız yeterlidir . Mobil kullanım dostu değil, bu yüzden bir bilgisayarda görüntülemek için en iyisi.
Tester101

3

Yerel müfettişe sordum ve SCH 40'ın hem yerin üstünde hem de altında olduğunu söyledi. 60 amper hizmetini desteklemek için 2-2-2-4 Alüminyum (mobil ev besleyici olarak pazarlanan) kullanarak sona erdi.


0

Telefonumdan elektrik müfettişimden yeni çıktım (Tennessee’de eyalet onaylılar). Sch. 40 PVC yeraltında tamamdır (bir konut bahçesinde 18 inç), ancak yerin üstünde olan kısım için 80 gereklidir. Bunun bir istisnası, Water-tite sürekli esnek borusunu kullanıyorsanız, bunu 80'de yapmadıkları içindir.

Yer üstü kullanımı için bir UL listesi (Sch. 40) mutlaka NEC'in bu kullanımı onayladığı anlamına gelmez . Akademik anlamda, UL listesi gerekli, ancak yeterli değil. NEC de tamam demek zorunda.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.