Neden banyonun egzoz fanına su akıyor?


9

Bu hafta sonu kar çatımda erimeye başladığında, evimdeki üç banyo egzoz fanının etrafında küçük bir su lekesi olduğunu fark ettim. Sanırım çatıda yanıp sönen egzoz fanının etrafına sızan su ve borudan aşağı koştu. Başka bir olasılık var mı? Bunu düzeltmenin en iyi yolu nedir?


Her havalandırma deliğinin çatısında kendi egzoz deliği bulunur. Özellikle bir vantilatördeki su, yoğuşmadan gelenlerden daha önemli görünüyordu.
SchwartzE

Egzoz deliklerinin düzgün takıldığından emin olmak için çatıda aranacak anahtar şeyler nelerdir?
SchwartzE

Yanıtlar:


9

Sen olabilir fanlar içine havalandırma borularından aşağı çalışan yoğunlaşma var; bir havalandırma borusunun bir fanın arkasına nasıl takıldığı göz önüne alındığında, buğulanma fan armatürlerinin yan (lar) ına akma eğiliminde olacaktır.

  • Havalandırma boruları yalıtılmamış ve soğuk bir alanda mı?
  • Yoğuşma borunun içinde donup sonra karla aynı zamanda erimiş olabilir mi?
  • Kar, ıslak havanın borulardan çıkmasını durdurabilir mi?

Yoğuşma varsa, boruları yalıtmanız ve / veya her fanın hemen üstüne bir yoğuşma sifonu eklemeniz gerekir .

3 egzoz fanının hepsinin farklı borularla havalandığını varsayarsak, 3 fan arasında ortak olacak başka bir şey düşünemediğim için bir tasarım hatası arıyorsunuz.


Bugün tavan arasına çıkma şansım var. Yalıtımsız bir alandan ince duvarlı düz metal boru, bu yüzden bu sorunun olabileceğini düşünüyorum. Borular için yalıtım satın aldım, bu yüzden sadece kurmak için yukarı çıkmam gerekiyor. Çatı kaplamalarında herhangi bir su hasarı belirtisi yoktu, bu yüzden yoğunlaşma olduğuna inanıyorum.
SchwartzE

5

Bu çok yaygın bir sorundur. Yukarıdaki yoğuşma tuzağından bahsetmiş olan kişi paraya haklıdır. Bir fan ne kadar güçlü olursa olsun, kanalı ne kadar iyi izole ederseniz, havadaki nemi su damlacıklarına yoğunlaştıran ılık, NEM, soğuk havaya üflersiniz.

Fanınızdan çıkan esnek kanaldaki bir döngü kadar basit olabilen bir yoğuşma tuzağı, tıpkı sıhhi tesisat için lavabolarınızın altındaki tuzaklar gibi, o nemi toplayacak ve içerecek ve zamanla sadece buharlaşacaktır. Hava akışını kısıtlamamak için kanalı mümkün olduğunca düz tutmak geleneksel bilgeliğe karşıdır, ancak fanın hemen yanında ve tavan izolasyonunda sadece küçük bir bükülmeniz varsa, sorununuz duracaktır.

Alçıpanınızda çok fazla hasar varmış gibi görünebilir, bu çözüm yardımcı olmaz, ancak herhangi bir zamanda yoğunlaştırılmış nem miktarı minimumdur, ancak zamanla yavaş bir damla büyük bir sızıntıya benziyor.


4

Tamam, eğer kar perisi her hayrana ayrı ayrı inmezse, o zaman hayranlar arasında ortak bir sorunumuz olduğunu düşünüyorum. Çatı havalandırmanızın ortak bir geri akış hava bölmesi varsa, açık havada sıkışıp sıkışmadığını kontrol ederek karların havalandırma borularına üflenmesine izin veririm. İkincisi ve gerçekten olası değil yanıp sönen etrafında bir sızıntı. Fanlarda tavanlarda yanıp sönen bir sızıntı görünecektir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.