Tüm bu kabloları bodrumdan çatı katına nasıl alabilirim?


8

Veri, ses ve tv için yeni kablolar çalıştırmak istiyorum ama 2. kat için tavan arasında bazı kabloları almak için nasıl anlamaya zor bir zaman yaşıyorum ve bazı tavsiye istiyorum.

Daha önce kablolar, teller ve kablolar döşedim ama bir duvara çarptım (cinas amaçlı) ve ne yapacağımı anlayamıyorum.

Veri ve telefon için Cat6 kullanmayı planlıyordum ama daha ince çap için Cat5e ile gitmem gerekebilir. TV RG6 dörtlü korumalı olacak. Hepsi birlikte 20'den fazla kablo.

Bodrum katından çatı katına kadar temiz bir çalışma olan iç duvarın sadece bir bölümünü bulabildim ama yine de biraz araştırma yapmak zorundayım. Tüm kirişler dik olarak çalıştığı için yük taşıyabilecek 2x4 çerçeveli bir duvardır, ancak herhangi bir çerçeve elemanının doğrudan çatıya bağlanıp bağlanmadığını hatırlayamıyorum. Bence telleri tüm yol boyunca çalıştırmak için kullanabileceğim sadece 1, belki 1 1/2 saplama bölmeleri var.

Aklıma gelen seçenekler şunlardır:

Seçenek 1 Esnek matkap uçlu matkap delikleri

1 "çapında esnek bir matkap ucu kullanarak, tabandan tavan arasına kadar tüm taban plakaları, üst plakalar ve yangın blokları aracılığıyla 3 delik yapabilirim.

Sorular:

  1. Her penetrasyonu veya sadece tavan arasındaki tavanı ve bodrum katının altını ateşlemem gerekir mi? Borunun ucundaki kabloların etrafına hangi yangın bloğu malzemesi takmak iyidir?
  2. Bunu kanalsız çok sayıda kablo ile yapmakta herhangi bir sorun var mı?

Seçenek 2 Forstner bitli delikler

Esnek bir matkap ucu kullanmak yerine, alçıpanı duvarın üst, alt ve orta kısmından ateş kesmenin yakınında kesebilir ve aynı 3 1 "delikleri delebilirim, ancak çekmeyi yönlendirmek ve tüm penetrasyonları ateşlemek için daha fazla erişimim var.

Seçenek 3 1 "veya 1-1 / 4" Metal Boru Kullanın

3 1 "(cat5e) veya 3 1-1 / 4" (cat6) kanal çalıştırabilirim. Delikleri delmek için alçıpanı kesmem gerekecek, çünkü kanalın sığması için yeterince büyük esnek bir parça bulamıyorum. Daha küçük bir dış çapa sahip olduğu için metal boru kullanmayı düşünüyorum.

Sorular:

  1. Boruyu duvara nasıl alabilirim? Boruyu yarıya (5 ') kesersem, deliğe sıkıp yukarı / aşağı kaydırabilir miyim? Mümkünse, ateşe dayanıklılığı kaldırmak istemiyorum ve bodrumda veya tavan arasında tüm uzunluğu beslemek için yeterli boşluk yok.
  2. Kanalın saplamalara takılması gerekiyor mu? Sadece 1 saplama bölmesi kullanabileceksem, boruyu çivilemek için sadece iki saplamam var.
  3. Kanalın düşmesini engelleyen nedir? Boruyu kayışlarla saplamalara bağlasam bile, düz bir düşüş olacaktır. Çatı katındaki üst plakaya ve bodrumdaki 1. kat alt katının altına yerleştirmeme izin veren bir çeşit uç parçası var mı? Bir çeşit kelepçe ve flanş? Böyle bir şey bulamıyorum ama eminim onları yüklü gördüm.
  4. Q3 ile birlikte, kabloların çıktıkça kanalın kenarlarına sürtünmesini önlemek için uca takılabilen bir çeşit burç var mı?

Seçenek 4 2 "Kanal Kullanın

Bunu yapabilseydim, her şeyi 2 "içerisinden çekebileceğimden çok daha kolay olurdu.

Anladığım kadarıyla, 2x4 çerçeveli bir duvara 2 "boru yerleştirmek için bir delik kesersem, üst plakayı çelik bir plaka ile güçlendirmem gerekir. Sadece 2x4'ün (1.5" genişlik tarafı), bu da duvarlar bittiğinden beri bir sorun olurdu ve alçıpan için bu kadar fazla zarar vermek istemiyorum. Tavan arasında onu yana bağlayabilirim ama ilk kat için tabana ekleyebileceğim bir şey var mı? Belki 2 "borunun her iki tarafında bir 1/2" tamir plakası?

Hala aynı problem. Boruyu duvara nasıl sokabilirim?

Kabloların nasıl çalıştırılacağı ile ilgili diğer seçeneklere ve önerilere ve önerilere açın. WiFi artık kesmiyor ve güç seçenekleri üzerinde ethernet de benim ihtiyaçlarına uygun değil.

İşte söz konusu duvarları gösteren bir resim. Kabloları çalıştırmak için sadece 1 saplama yuvam olacak, belki 1 1/2 olacak. Bodrum katında duvarın hemen altında bir kiriş var, ancak kabloların etrafından geçmek için yeterli alan var. Tavandaki kirişlerin tavan arasındaki duvarın tam yüksekliğinden emin değilim ama gösterilen boyutların etrafında bir yerde.

resim açıklamasını buraya girin


Bodrumdan evlere kadar binanın dışına bir PVC boru çalıştırma olasılığını düşündünüz mü?
shirlock evleri

@shirlockhomes evet ama daha zor ve çirkin olurdu. Bu duvar bana kanalda bükülme olmadan düz bir çalışma sağlıyor.
OrganicLawnDIY

1
Bir PVC koşum olurdu ve ileride kullanmak için ekstra bir hat çalıştırırdım.
DMoore

1
Farklı boyutlarda PVC alabilirsiniz ve bir seferde 2-3 satır çalıştırabilirsiniz. Birkaç duvar açmak için ne gerekecek olursa olsun, düşündüğünüz kadar kötü olmayabilir. Sert bir çizginiz varsa, ikinci katta bir duvar açabilirsiniz - tavan arasına ve önce delmek ve sonra bodrumdan ilk önce delmek. Yani aynı duvarda sadece iki küçük yama var.
DMoore

2
Bildiğim kadarıyla, yakın zamanda bir şey değişmedikçe, veri veya CATV kablolarının konut yapılarında kanalda olması için NEC kodu gereksinimi yoktur.
shirlock evleri

Yanıtlar:


2

Bir profesyonel muhtemelen bazı alçıpanı kaldıracak, uçtan uca sürekli boru takacak ve alçıpanı geri yükleyecektir. Biraz daha yıkıcıdır, ancak esnek bitler ve hile ile yapmaktan daha zor değildir.


Boruyu nasıl alabileceğime dair herhangi bir tavsiye var mı? Aşağıdan sadece birkaç inç boşluk var. Tavan arasında daha fazlası var ama oraya çıkmak zor ve hazırlıksız hatırlamıyorum. Belki 3-4 ', eğer şanslıysam beş. Daha önce kanal koydum ama böyle bir durumda asla.
OrganicLawnDIY

1
Esnek kabloyu kullanabilir ve duvardan düşmesini önlemek için tavanınızdaki bir şeye (bazı kirişlere yayılan 2x4 parça iyi olabilir) bağlayabilirsiniz. Bu dar alanlarda çalıştırmak çok daha kolaydır, ancak pvc'den daha küçük bir çapa sahip oldukları için daha fazlasını kullanmanız gerekecektir.
BMitch

@Bmitch, Carlon kanalına bakıyordum. EMT'den çok daha fazla değil ve birçok sorunu çözüyor. Ayrıca turuncu ve kim portakaldan hoşlanmıyor? :) Hala bakıyorum. ID, EMT'den biraz daha küçük, bu da beni atıyor. AC işleyicisinden ve diğer elektrikten uzak olmadığı için ekranlama ve koruma elde etmek için EMT'ye daha fazla eğilmek. Eğer boruyu yaklaşık 4.5 'e kadar kesersem, çatı katından parçalar halinde besleyebilmeli ve sonra yerine oturduktan sonra birleştirebilmeliyim, böylece delikleri kaplinleri yerleştirmek için çok büyük yapmak zorunda kalmam.
OrganicLawnDIY

2

Biraz daha düşündükten sonra çok fazla hasar vermeden 1-1 / 4 "boruyu nasıl çalıştırabileceğimi anladım. EMT ile gideceğim. 1-1 / 4" daha az bir delik gerektirir üst plakanın% 50'sinden daha fazla olduğundan, takviye konusunda endişelenmem gerekmez. Yine de körfez içindeki en iyi boşluğu bulmalıyız.

Çerçeveden penetrasyonları delmem gereken alçıpanın küçük bölümlerini kaldırarak başlayacağım (ateş tıkanmasının üstünde dahil olmak üzere). Çatı katından duvarlara giriyorum. 5 'e yakın olmalıdır. Her seferinde üç bölüm ekleyeceğim, her deliğe bir tane ve ateşe bloğun kanalın uzunluğundan daha düşük olması durumunda aşağıdaki katta birini yakalayacağım.

Her dikey engeli üstten başlayarak birer birer deleceğim. Bu şekilde kanalın nereye vurduğunu işaretleyebilirim, böylece tüm deliklerin hizalandığından emin olurum. Ben bodrum katına ilk 3 kanal kümesi elde edene kadar bunu yapacağım. Bodrum katında, kirişin etrafından dolaşmayı kolaylaştırmak için her bir kanala bir dirsek ekleyeceğim. Sığdırmak için onları biraz kesmeniz gerekecek. Daha sonra dirsekleri zeminin altına sabitleyebilirim.

Birinci katta, yangını engelleyen deliklerden sonunu görebilmek için boruyu keseceğim. Burada, göndereceğim bir sonraki boru parçasını bağlamak için kaplinler ekleyeceğim.

Bir sonraki parça, alçıpan kesimi yaptığım yere keseceğim, bir kaplin yerleştirip bir sonraki bölümü göndereceğim ikinci katın taban plakasının üzerinde bitmelidir. Bu, ikinci kattaki ateş tıkanmasının hemen üstünde keseceğim ve ardından son bölümü kuracağım.

İşte size bir fikir vermek için ikinci katın nasıl görüneceği.

doh! Alçıpan farklı bir renk olmalı. Üst delik ikinci kattaki ateş çubuğunun hemen üstünde, alt delik 2. katın hemen üstünde

Borunun ve telin ağırlığını desteklemek için, borunun tavana çıktığı (orada bir şey yoksa) bir 2x4 monte edeceğim, böylece kelepçeleri takabilirim. Ayrıca , bu gibi durumlarda dikey boruyu desteklemek için kullanılan yükseltici kelepçeler hakkında bilgi edinin . Bunları tavana tek plaka, ateşleme ve üst plaka üzerine monte edecektir.

Hepsi açık olduğu için tüm penetrasyonların etrafında yangına dayanıklı kalafat veya köpük kullanabilirim (oops bir delik daha açmalı). Kanalın uçlarını ateşlemek için hala en iyi ürünü arıyor. Ateş macunu denen ve işe yarayabilecek bir şey gördüm.

Tamir için çok alçıpan ve en iyisi ben zaten yakında yeniden planlıyoruz odalarında.

Kabloları kanal çıkış noktalarının kenarlarından korumak için hala doğru burç türlerini bulmanız gerekir.


1

Üst üste istiflenmiş dolaplarınız varsa, boruyu dolapların içinde çalıştırmak daha kolay olabilir. Bu şekilde tüm alt yapılardan kaçınarak yalnızca alt döşemelerden ve tavanlardan geçiyorsunuz. Bitmiş görünüm önemliyse, borunun üzerinde de alçıpan olabilir.


Her şeyi kilerden geçirebileceğimi umuyordum ama maalesef işler sıraya girmiyor. :(
OrganicLawnDIY

0

Şu anki evimde hem duvarlarda hem de dışarıda boru ile yeni kablolar yaptım. Eğer kanal çok açık olmayacak açık bir çalışma varsa, ben bunu bu şekilde yapardı; özellikle çok seviyeli bir koşuda.

Bazı kablolarım var, ikinci kata uygun bir duvarın içinden geçeceğim. Duvarın içine bakabilmek için ucuz bir fiber optik kamera aldım. Ben zaten 4ft esnek matkap kullanarak birinci kattan bodrum içine birkaç kablo koştum.

3 ev ve birçok kablolama projesinden sonra, duvarlarda yaptığım delikleri yamalama ve eşleştirme konusunda oldukça iyi oldum. İşte bir püf noktası: bu rötuş silindirlerinden birini alın ve boyayı fırça ile uyguladıktan sonra boyamak için kullanın. Tabii ki, bu orijinal boyayı saklama konusunda gayretli olmanızı gerektirir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.