Yeni “düşük gürültülü” tüm ev hayranları aslında daha mı sessiz?


10

Ben eski ev hayranları (10 yaş ve üstü) bir dizi ele aldım ve hepsi ortak bir şey vardı bir ton gürültü.

Yeni "düşük gürültülü" fanlar aslında eski fanlardan çok daha sessiz mi ve sessiz bir bütün ev hayranı için premium bir fiyat beklemeli mi?

Gürültüyü daha da azaltmaya yardımcı olacak kurulum hileleri / teknikleri var mı?

Yanıtlar:


4

Bütün bir ev hayranı için alışveriş yaparken gürültü ana endişe olmalıdır , çünkü uyurken saatler günün en serin sıcaklıklarını sunar. Sadece havayı değiştirmekten daha önemli olan, yapının termal kütlesinin çekirdeğe soğutulması sadece zaman alır. Ne yazık ki, termal kütlenin tüm ısısını bir sünger gibi sıkamazsınız - sadece zaman alır - ve biraz stadyumlu, sabit hava akışı. Bu şekilde, uyurken gece boyunca bir fan çalıştırmak, bu daha soğuk sıcaklıklardan yararlanarak fanınızı yılın daha fazla gününde daha etkili hale getirecek ve klima ihtiyacınızı en aza indirecektir.

Bazı üreticiler ECM (elektronik olarak değiştirilmiş motor) teknolojisini tüm ev fanlarına dahil ettiler . Bu sadece İNANILMAZ verimlilik numaraları sunmakla kalmaz, aynı zamanda fırçasız motor tasarımı da son derece düşük gürültü seviyeleri sunar.

Daha eski, fırçalanmış motorlarda, reosta kullanarak daha düşük bir hıza düşürmek gürültü seviyesini biraz azaltabilir, ancak güç tüketiminin kabaca aynı kaldığını fark edeceksiniz. Öte yandan, ECM teknolojisi gürültü seviyesi için verimlilik ticareti yapmanıza gerek kalmaz ve gürültü seviyesini en aza indirirken verimliliği en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Tüm ev fanları + ECM motorlar = Sessiz, etkili, verimli doğal soğutma için mükemmel bir kombinasyon.

Biraz daha pahalıya mal olabilirler, ancak olağanüstü verimlilik sayıları ve düşük gürültü seviyeleri göz önüne alındığında, modern bir bütün ev fanı (özellikle ECM motoru kullanan kişiler) kesinlikle değerli bir yatırımdır.

Daha ucuz tüm ev hayranları, çoğu durumda kullanılmadıkları için çok gürültülü veya dışarıda gerçekten soğumadan önce akşamları çok erken kapatılıyorlar.


3

Sonunda bir tane kurdum ve Amazon.com'da kalan bir incelemenin ipucunu takiben , fandan daha büyük bir kutu inşa ettim, sonra fanın alt kenarına boru yalıtımı koydum. Fanı ürettiğim kutuya kaydırmak, fanın boru yalıtımına dayanmasına neden olarak fandan kirişlere iletilen titreşimi en aza indirir. Hava akışının gürültüsünü azaltmaz, ancak fanın hemen altında 80dB ve yatak odalarında 50dB alıyorum, bu da bildiğim diğer ev hayranlarına kıyasla harika.

Hala uzun süre rahatça konuşmak için çok yüksek, ama bir jet motoru kükreme de değil.

Sesi daha da azaltmak istersem, fanı tavan arasında daha da uzaklaştırmak için muhtemelen kanal sistemini kullanırdım, ama bundan memnunum. Ev normalde gün boyunca 40-45dB'dir, bu nedenle evin geri kalanındaki 50dB iyidir.

Bu tekniği izlemeyi seçerseniz, kutunuzu oluştururken panjurlarınızın açılması için yer bıraktığınızdan emin olun. Her şeyi tavana taşımadan önce uygun bir test yapmadım ve tavandaki kutuyu yeniden yerde çalışmaktan çok daha zor.

Bütün bir ev hayranı için içinde bir delik olan tavan resmi.  Fan, panjurlar olmadan monte edilmiştir, böylece fan ve destek panoları arasındaki köpük boru yalıtımını görebilirsiniz.

Ayrıca, fan için bir zamanlayıcı anahtarı takmanızı şiddetle tavsiye ederim . Kurulumu kolaydı ve şimdi fanı kapatmayı düşünmek zorunda değiliz, sadece düğmelerden birine istenen süre boyunca basın ve unutun.


2

"Düşük gürültü" hayranları eskisinden çok daha iyi konuşamam, ama eski bir var ve gerçekten çok gürültü fark etmiyoruz.

Kurulumun yeri burada önemlidir. Benim durumumda, fan tüm yatak odalarının bulunduğu bir koridorun sonunda ikinci katta. O koridorda iseniz yüksek olsa da, gerçekten evin geri kalanından zar zor duyabiliyorum. Yani, evin çıkış köşesine koyduğunuz sürece, gürültü gerçekten o kadar da endişe verici değil.


2

Bu sorulduktan sonraki 7 yıl içinde, tüm ev hayranlarını daha da sessizleştiren bariz ama yeni bir konsept ortaya çıktı. Greenhead'in cevabından gelen ECM motorları daha yaygın hale geliyor, ancak şimdi şirketler gerçek motoru askıya alan ve gösterildiği gibi girişten biraz uzakta duran bağlantılar sunuyor:

resim açıklamasını buraya girin

Bu sadece fanı aşağıdaki girişten birkaç metre uzağa taşımakla kalmaz, aynı zamanda titreşimin çoğunu sıfıra yakın hale getirir, çünkü askıya alınır.

Evet, yeni hayranlar çok daha verimli ve daha sessiz hale geldi.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.