3 yollu anahtar tam olarak nasıl çalışır?


12

Garip bir 3 yollu anahtarla uzun bir savaşın ardından dairemdeki tüm anahtarları ve prizleri değiştirmeyi bitirdim. Söylemeye gerek yok, kazandım, ama hala nasıl çalıştığını kavramaya çalışıyorum. Tek kutuplu bir anahtarın nasıl çalıştığını biliyorum, şöyle:

-->--HOT-WIRE-IN-->[/SWITCH/]-->--HOT-WIRE-OUT-->--

Ancak 3 yollu bir anahtar nasıl çalışır? Anahtarın 3 telinin geldiğini biliyorum, 1) siyah sıcak, 2) siyah sıcak ve 3) kırmızı yolluk, ama anahtar aslında nasıl çalışıyor? Neyi değiştirir? Kablolara bir elektrik sensörü tuttuğumda, 1. telin elbette her zaman sıcak olduğu görülüyordu, ancak tel 2 ve 3 bazen sıcak ve bazen de değildi.

Peki, aslında nasıl çalışır? Ne değiştiriliyor ve nasıl?

Ayrıca, 3 yollu bir anahtarın nasıl kablolanacağını merak ediyorsanız, işte şöyle: teldeki sıcak siyahı sadece siyah vidaya bağlayın, ardından kırmızı kızak telini siyah vida ile aynı taraftaki pirinç vidaya bağlayın, ve sıcak çıkış sadece pirinç vidasının karşı tarafına gider. Sadece bir ipucu :)


Yanıtlar:


22

İşte bir diyagram. Solda sıcak tel gelir ve diğer düğmeye giden iki telden birine geçirilir. Sağ anahtar, diğer anahtarın açık veya kapalı telini seçer. Böylece ışığı açmak veya kapatmak için anahtarlardan biri değiştirilebilir. alternatif metin


3
Cevabınızı genişletmek için: 4 yönlü bir anahtarın her iki tarafında iki bağlantı (kırmızı + siyah) bulunur. Üst üste istediğiniz kadar kablo bağlayabilirsiniz. 4 yollu bir anahtarı elinizde tutarsanız, 2 veya 3 yollu kırık bir anahtarın vidalarını birlikte geçirerek bir yedek yedek olarak kullanırsınız.
Jay Bazuzi
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.