Elektrikli testere kullanırken kesilmeye karşı koruyucu eldivenlerin göreceli önemi nedir?


14

Motorlu testere ile kullanım için bazı kesmeyi geciktirici eldivenleri değerlendiriyorum. İlk başta ellerimi koruma fikri bana cazip geldi, ancak daha sonra gövdemin geri kalanı korunmasaydı bu satın almanın neden mantıklı olacağını kendime gerçekten haklı gösteremedim.

Kollar da dahil olmak üzere vücudunuzun geri kalanını korumak için para harcamadan önce ellerinizi korumak için para harcamanın bir mantığı olup olmadığını bilmek istiyorum. Görünüşe göre elleriniz testere bıçağından etkilenme ihtimali yüksek değil. Bunun nasıl olabileceğini veya en azından gövdemin başka bir kısmının vurulma sıklığından çok daha yüksek bir frekansta gerçekleştiğini görselleştirmek benim için zor.


Vücudunuzun herhangi bir bölümünü korumanın mantığı sadece - vücudunuzun bir bölümünü korumak için. Vücudunuzun geri kalanını korumıyorsanız, eldiven satın alıp almamanızı istemeyin, ayrıca vücudun diğer kısımları için de koruma satın almanız gerekip gerekmediğini sorun. (cevap şu: btw: evet, tabii ki yapmalısınız! :))
DA01

1
Bence sen haklısın. İfadeyi, bu sorunun korumanın önceliklendirilmesi ile ilgili olduğunu ve sadece ellerinizi korumanız gerekip gerekmediği sorusu değil daha açık bir şekilde ifade etmek için değiştirdim.
İsimsiz

Bahçemde çok fazla ağaç var ve beni yılda 3-4 kez yürürken görmek gibi geleneksel bir testere katliamı vardı. Bakım, zincir sorunları, işin başlaması ve sonra güvenlik faktörü arasında yaklaşık 3 yıl önce güzel bir balta geçmeye karar verdim. Bana zaman kazandıracağından emin değilim ama bana bir ton maliyeti olduğunu sanmıyorum ve kendimi çok daha güvende hissediyorum. Her şeyi kesmek için balta kullanmayla ilgili sadece yüksek dalları kesemiyorum.
DMoore

Bence kural, omuzlarınızın üzerinde herhangi bir yükseklikte motorlu testere kullanmamaktır. Sanırım bu işler için çok az şey bildiğim bir direk testeresi tavsiye ederler.
İsimsiz

Yanıtlar:


28

ABD Ürün Güvenlik Komisyonu tarafından ortaya konan bir şema, sol bacağın ve sol kolun / elin motorlu testereler tarafından yaralanan vücudun en yaygın parçaları olduğunu göstermektedir:

resim açıklamasını buraya girin

(Kaynak: OSHA Web sitesi )

Diyagramdaki noktalar yaralanma sıklığını temsil ediyorsa, sol eli korumak ortak bir yaralanma kaynağını önlemeye yardımcı olacaktır.

Devlet Tazminat Sigorta Fonu web sitesi aynı zamanda "belirtiyor en sık testere yaralanmaları sol bacak ve sol el arkasına meydana gelir. "

OSHA sitesindeki şema 1994 yılına dayanmaktadır, bu nedenle zincir frenleri gibi modern güvenlik özelliklerinin yaralanma dağılımını değiştirip değiştirmediği açık değildir .

O Not STIHL Kesim Geciktirici Eldiven Bu sorunun asker tarafından başvurulan sadece sol eldiven üzerinde koruyucu malzemeyi kesmek sağlamak: " Engtex®, kesik geciktirici materyal, sol eldivenin arkasına dikilir Stihl da vardır, böylece" bunu vücudun özellikle savunmasız bir parçası olarak tanımladı.

Dürüst olmak gerekirse, kişisel deneyimlerden, sol elin arkasının neden bu kadar sık ​​yaralandığından emin değilim, bunun nedeni, motorlu testere geri döndüğünde ve el hareketli zincirin içine girdiğinde elin tutma çubuğundan kayabilmesidir. .

Mevcut yaralanma dağılımının 1994 istatistikleriyle eşleşip eşleşmediğini merak ettiğim için, biraz daha araştırma yaptım ve yaralanma verilerine erişim sağlayan bir CPSC sorgu aracı buldum .

Bu aracı 2012 verilerine göre çalıştırırken, CPSC'nin 30.509 zincir testere hasarı olduğunu tahmin ettiğini ve 635 vaka için ayrıntılı verilere sahip olduğunu bildirdi. Ayrıntılı vaka verilerini indirdim ve el, bilek ve parmak yaralanmalarının sayısını saydım:

Hand:  54 injuries (8.5% of total)
Wrist: 15 injuries (2.4% of total)
Finger: 123 injuries (19% of total)

Ayrıca her bir kazanın sınırlı ayrıntılarını sağlarlar, burada rastgele 15 el yaralanması için sınırlı tanımlayıcı veriler:

 • ZİNCİRLİ KESME ZİNCİRİ KESİLMESİ İÇİN ZİNCİRİ TESTERE ...
 • ZİNCİR TESTERE ZİNCİRİNİ PAYLAŞMAK İÇİN BİR DEĞİRMEN KULLANIRKEN 40YOM-EL LAC-GOT KESİMİ @ @ HOME
 • PT'NİN ARKADAŞINA ZİNCİR TESTERESİ İLE EŞLEŞTİRİLEN BURÇLAR VE PT'NİN ELDE GİDEN GOT. LAKERASYON EL, SAĞ. 54 YOM *
 • ZİNCİR TESTERESİNDE EL KESİN. LAKERASYON EL, KOMPLE. 44 YOM *
 • ZİNCİR TESTERESİ / RT EL LAKLI 59YOM KESME ELİ
 • 43 ZİNCİR TİPİ RT ELİNDE VURDUĞU ARKADAŞINA AİT BİR AĞA YARDIMCI OLAN 43. DX: RT EL LAKERASYONU
 • TUTMA ZİNCİRİNİ BEKLİYORUZ ÇEKİLİR VE ÇEVİRMİŞ OLDUĞUNDA DÖNDÜRÜCÜ BİR KUVVETLE. DX: SPRAIN R EL
 • ARKADAŞ EVİ DX / SOL EL LAC 32 ZİNCİ EL ZİNCİR TESTERESİ
 • 46YM KESME AHŞAP ZİNCİRLİ TESTERE GERİ KESME EL >> LAC
 • 88YOM YARDIM OLARAK A AĞA KESİN, HASTA AĞAÇ TUTUCU TUTUCU, ZİNCİR TESTERE ELİNİ KESİN. DX. LAC. EL.
 • 57YM GERİ KESME EL KİTLE ZİNCİR TESTERESİ İLE AĞAÇ KESME >> LAC
 • BİR ZİNCİR TESTEREDİNDEN LAC İLE 54YOM
 • ZİNCİRLİ TESTERE KULLANIRKEN 49YOM CUT EL DX: EL LAKERASYONU
 • 49YMC ZİNCİR SAATİ AĞAÇ KESME ZİNCİRİ / LAKERASYONDA GERİ KESME PALMİ
 • 17 ZİNCİR TESPİTİ YAKALAMAK KULLANIRKEN EL KESİMİNE EL KESME ELDİVENİ ELDİVENİ

Bu verilere dayanarak, geri tepmenin el yaralanmalarında önemli bir faktör olduğu görülüyor - tüm kayıtlara bakmadım, ancak geri tepme el yaralanmaları için yaklaşık yarım süreye benziyor gibi görünüyor.

Parmak yaralanmalarına bakıldığında, geri tepme bir neden olarak sık görülmüyor:

 • 41 YOK PT ZİNCİR TESTERESİ İLE VE ORTA PARMAK İPUCU KESİLİYOR
 • 35 YOM ZİNCİR TİPİ ZARARLI. DX-LAKERASYON SAĞ DİZİNİ
 • 20NOM KESME TAVANLI ZİNCİR / LT THUMB LAC TENDON INVOLVEMENT
 • PARMAK LAC, ZİNCİRİ KULLANIRKEN 37 YOM KESME PARMAK
 • 41 YOM ZİNCİR TESTERESİ
 • 49YOM ZİNCİR ELİNİ KESİN. + ETOH / LAC PARMAKLAR
 • ZİNCİRLİ TESTERE KULLANIRKEN 38YOM KESME PARMAK DX: PARMAK LAKERASYONU
 • 44 YOM SUS LAC PARMAK İÇİN, KAZANÇ ZİNCİR ZİNCİRİ PARMAK ÜZERİNDE TESTERE
 • LT THUMB LAC.34YOM ZİNCİR TESTERESİ ÜZERİNE LAKERLÜ THUMB.
 • 30 YOM SUS LAC PARMAK IÇIN, ZİNCİR ZİNCİRİ ZİNCİRİNE KARŞI VURUN
 • 71 Y / O ERKEK KESME PARMAK EVDE ZİNCİRİ İLE
 • 55 ZİNCİRLİ TESPİT EDİLEN LT PARMAK KULLANARAK BAZI ŞUBELER KESME;
 • 58 YOM W / RT 3.KAR PARMAK S / P LACERATION YARDIMCI KARDEŞ YARDıMCı OLDU
 • 55YOM PT CUT L ENDEKSİ PARMAK WAINSAW'DA EVDE. GİYİM İŞİ DEĞİLDİ
 • ZİNCİR TİPİ KULLANILDIĞINDA ZIMPARA KESİLDİĞİNDE 45 YOM LAKERASYONU

Karşılaştırma için, 1997 için yaralanmaların dağılımına baktım (indirilebilir vaka verilerini sağladıkları en erken tarih) ve dağıtım benzer:

Hand:  57 injuries (10% of total)
Wrist: 9 injuries (1.6% of total)
Finger: 145 injuries (25% of total)

Verilerden ne tür bir sonuç çıkaracağından emin değilim - eldivenler eller ve parmaklar için koruma sağlıyorsa, iyi bir yatırım gibi görünüyorlar ve sizi ortak bir yaralanma kaynağından koruyacaklar. Sadece el / bilek yaralanmaları için etkiliyse, bu yaralanmalar rapor edilen tüm testere yaralanmalarının sadece% 10'unu oluşturur, bu nedenle eldivenlerde daha az değer olabilir.


Şu anda istatistiklerin ne olduğunu merak ediyorum. Kavrama yeteneğimi kaybetmemi sağlayan bir geri tepme yaşamadım. Sanırım bu yüzden ellerin bile bu kadar savunmasız olup olmadığından şüphelendim. Eğer bir geri tepme sırasında kavramanızı kaybedecek olursanız, sol elin risk altında olduğunu görebilirim.
İsimsiz

2
Ben de merak ettim, bu yüzden biraz daha derine kazdım ve cevabıma çok daha fazla veri ekledim - eller + bilekler + parmaklar bildirilen yaralanmaların yaklaşık% 30'unu oluşturuyor, bu yüzden önemli risk altında gibi görünüyorlar. Eldivenlerin parmaklar için yeterli koruma sağlayıp sağlamadığı başka bir soru ...
Johnny

2
Görünüşe bakılırsa elinde incinen insanların çoğu aslında testere kullanmamaya yardım ediyordu ... bu yüzden eldiven alırsanız asistanınız için de bir çift alın!
Grant

1
Başkasının motorlu testere ile vurulabileceğiniz herhangi bir senaryo doğal olarak güvensiz görünüyor. Sanırım eldivenler orada cevap değil, açıkçası ben uzman değilim.
İsimsiz

Muhtemelen yapılması gereken önemli bir noktanın farkına vardım ki, eldivenler daha büyük olasılıkla motorlu testere üzerindeki tutuşunuzu kaybedeceklerdir, bu da sağladıkları koruyucu yararı kolayca dengeleyebilir. Net bir negatif olduğunu bile görebiliyorum.
İsimsiz

7

Hayır. Elektrikli testere kullanırken bir testere askısı ve kask (ve kulak ve göz koruması) mantıklıdır. İşler yanlış gittiğinde bile ellerin genellikle testerede bulunur. Kask ve ahbaplar (bacak koruması) operatörü kesen testerede en çok yer alan alanları korur. Elektrikli testere ahırlarının nasıl çalıştığı hakkında bildiklerim düşünüldüğünde, gerçekten çalışabileceğiniz eldivenlerin önemli bir etkisi olacaktır. bir testere (ahırlar, testere "kesilmeye karşı koymaktan" ziyade, içinde sıkışan lifler tarafından durdurulacak kadar yeterli miktarda kevlar içerir).

Bunların yalnızca TESTERE KULLANIMINIZDA TEK BİR KULLANMAYI alışkanlık ederseniz işe yaradığını unutmayın. Kendinizi yapmamayı seçerseniz, sadece bir uzuv kesiyor olsanız bile, onları koymak için çok fazla rahatsız edici görünmeyene kadar acil servise bir yolculuğun zaman verimliliğini düşünün.


Kabul - eller korunmadan önce vücudunuzun geri kalanını koruyun - eğer çalıştırırken her iki el motorlu testere üzerinde değilse, zaten yanlış yapıyorsunuz demektir. Testere geri tepti ve onu üst koldan vurduğunda kardeşim kolunda ciddi bir kesim yaptı - kapatmak için 60'tan fazla dikiş aldı, neyse ki sadece tendon veya kemiğe çarpmayan etli bir yara vardı.
Johnny

Kabul. Ahbapların yardım etmesinin bir başka yolu, genellikle parlak renkte olmalarıdır, bu nedenle bacaklarınızı bıçak yolunda görme olasılığınız daha yüksektir. Eldivenler sadece testereden atılan dallar ve yongalarla uğraşırken faydalıdır
Steven

Bu cevap temel olarak kendimi düşünüyordum. Yine de alet şirketleri bu eldivenleri pazarlıyor gibi görünüyor. Sadece bir örnekte STIHL, kollarının geri kalanı korunmasız görünürken onları giyen birini gösterir. STIHL Kesik Geciktirici Eldivenler
Anonim

1
Biraz araştırmadan sonra, ellerin (veya en azından sol elin) özel yaralanma riski taşıdığı anlaşılıyor, bu nedenle muhtemelen koruyucu eldiven kullanmaya değer. Araştırmamı cevap olarak ekledim.
Johnny

1

komik, ancak örnekler ayrıca bir el kesildiğinde, genellikle zincir operatörü değil, birisinin yardımcı olduğunu gösteriyor!

Bu yüzden eldivenlerle ilgili özel sorunuz için, SİZ'in kesilmesini engellemenin yararlı olmadığını, ancak işi yaparken, ağaçların ya da herhangi bir şeyi yaparken gerçekten debri yapmanızı ve kıymık almanızı önlemek için daha fazla olduğunu düşünürüm.


1

3 yıl boyunca haftada 36 saat motorlu testere kullandım. Bir odun sobasıyla büyüdüm ve birincil işim odun almaktı (ve yıllar sonra hala). Bir zincir çıktım ve 14 ya da 15 yaşındayken elimi sardım, ama sanırım fren herhangi bir kesime neden olmadı. Bunun nedeni, o gün çok soğuk olmasıydı, akmasını sağlamak için motor yağını bar yağı ile karıştırmak zorunda kaldım ... ama ısındıktan sonra çok akışkan-y oldu ve sonra yanlışlıkla bir kayaya çarptım . Başka bir kez gördüğümde (punta yok) yeni bir adama oldu, daha önce hiç testere kullanmamış biri. Nasıl yaptığını bilmiyorum, sormadım ama yine yaralanmadım. Zincirin çıkmasına tanık olduğum tek el bunlardı, bir el yaralayabilirdi. Zincir testereden gördüğüm tek el yaralanması, zincirin keskinleştirilmesinden kaynaklandı.

Kendim ve bu ahbaplarla çalıştığım diğerleri için kefil olabilirim. Genellikle günün sonunda, testere oldukça ağır hissettiğinde ve çemberler, zincir hala kesilirken (pahalı bir alışkanlık) uyluğunuza biraz fazla yaklaştınız.

Yardımcıların ellerine gelince ... biz genellikle kesiciyi keserken ağaç ve dalları tutmak için çöp kancaları kullandık. Ellerinizi ve bedenlerinizi yoldan uzak tutar. Sadece kışın eldiven giydim. Yılda birkaç çift ahbap geçirdik. Ne zaman kesilirse bir çift ahbabı değiştirmelisin, ama genellikle doldurmayı yakmak ve başka bir çift bulana kadar deliği koterize etmek için daha hafif kullanırdık. Gerçekte, ahbapları birkaç delik alana kadar değiştirmedik. Eldivenlerin elzem olduğuna inanmıyorum. Kulak tıkaçları sürekli kesim için bir zorunluluktur. Göz koruması akıllıdır; iyi eski deri çizmeler de.

Ancak karşılaştığımız tek ciddi yaralanma, bir ağacın aşağıdaki yardımcıya indiği zamandı. Kesici kereste demedi ve yardımcı dikkat etmedi.

resim açıklamasını buraya girin


0

Bir soluk sol işaret parmağı ATM'ye baktığım için buraya gireceğim. Keşke eldivenlerim olsaydı. Cehennem gibi acıt! Bunu temizlemek istemezsiniz, ciddi aşındırma ve alkol alır .... motorlu testere bıçağındaki yağ ve genel bok temizliği çok zorlaştırır. Bu on yıl önce yine kötü oldu benim uyluk bir yığın çıkardı dedi. Bu dikişlere ihtiyaç duydu ve derindi. Güvenlik malzemelerini alın. Tetiği de bıraktığınızda bıçak duruşlarını anında test ettiğinizden emin olun.

Bana gelince ... Balta alıyorum.


ATM demek? "Şu anda" ya da "otomatik vezne makinesi" anlamına da gelebilirim, ama bu benim için bir anlam ifade etmiyor ... Bunu heceleyebilir misiniz, lütfen?
alt

Şu anda. Parmağım bir karışıklık.
user1669039
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.